OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Hundai Perun SkyMarathon 2015 je tady!

První květnová sobota nebude ve znamení májové pohody, ale tvrdé dřiny na horském maratonu Hundai Perun SkyMarathon. V Oldřichovicích u Třince, pod sjezdovkou na Malý Javorový, se ráno sejde možná vůbec nejnabitější startovní pole závodníků, kteří si to mezi sebou rozdají o titul Mistra ČR ve SkyMarathonu 2015.

Počasí bude zřejmě velmi podobné tomu z minulého roku – zima, déšť a podmáčená trať. Ačkoli se závod nekoná v blízkosti nejvyšších hor Beskyd, je navržena velmi precizně a nenabídne mnoho míst k snadnému proběhnutí. První stoupání na vrchol Malý Javorový vede v podstatě direttissimou po sjezdovce a těm, kdo v tréninku něco vypustili, velmi rychle ukáže, že to byla chyba. Následuje seběh do údolí Guty Rucki a chodníček na Gutské sedlo. Z vyššího Javorového pak technický sestup do Řeky, kde je nachystána opravdová chuťovka – prudká a dlouhá sjezdovka, která po náročném výstupu nabídne ještě těžší seběh, kde se dá na pár set metrech ztratit i 10 minut. Druhá půlka závodu vede přes Kalužný, horní partii údolí v Tyře, vrchol Ostrý a opět do Tyry (tentokrát až dolů pod Kozinec) odkud už účastníci zamíří posledním velmi těžkým stoupáním do cíle u chaty Javorový.

To, že poslední stoupání bude opravdu výjimečné, potvrzuje také hlavní organizátor akce Marcel Žuška: “Ano, závěr jsme oproti loňskému ročníku zpestřili Grandem Finále :) Jedná se o odebrání druhého úseku serpentýn, který je nahrazen traverzem a následným smrtelným stoupáním na staré černé sjezdovce, která ovšem ještě není finish :) Závodníci se už téměř budou vidět v cíli, ale ono zdání klame a bude je tady čekat krátký traverz a závěrečná malá sjezdovka. Je to ze 2 důvodů – chceme, aby Perun opravdu prověřil naše nejlepší skyrunnery, před sezónou v Evropě a zároveň, aby i diváci v cíli měli možnost si zafandit závodníkům, kteří budou rubat Grande finále a následně konečnou sjezdovku. “

O hlavních favoritech toho bylo napsáno na různých běžeckých serverech hodně. Určitě bude hodně záležet, jak závod pojmou účastníci, kteří se chystají na prestižní španělský skyrunningový závod Zegama-Aizkorri, který se koná už 14 dní po Perunovi. Nicméně za pozornost bude jistě stát debut Tomáše Lichého v takto dlouhém závodě či výkon málo zmiňovaného Libora Trtka nebo kluků z Pearl Izumi.

Pokud máte v sobotu čas, nenechte si Peruna ujít! Fandit se dá na mnoha místech a přejezdy mezi údolími jsou krátké, takže můžete své oblíbence stihnout za závod na mnoha místech.

Kompletní startovní listinu, mapu a další info najdete na www.perunmaraton.cz

A nezapomeňte si přečíst rozhovor s Marcelem Žuškou.

1 2Podobné články
Skyrunning
13. 7. 2017 Polští běžci ovládli VK Kráľová hoľa 2017

Prvý a zatiaľ  jediný oficiálny Vertikálny kilometer (VK) u nás na Slovensku prešiel v sezóne 2017 menšou úpravou....

Celý článek
Skyrunning
6. 6. 2017 Fašungová a Otevřel najrýchlejší na Skyrace® Poludnica Run 2017

Strhujúci Skyrace v Nízkych Tatrách si prišlo vychutnať 181 bežcov a o každé miestečko na štarte bol veľký...

Celý článek
Skyrunning
31. 5. 2017 Krížna Krížom Krážom ULTRA pokorená Halászom a Šimkovou

53 kilometrov s kumulovaným prevýšením 3100 m+ skrz majestátne kopce Veľkej Fatry preskúšali skyrunnerov na druhom...

Celý článek
Vaše Komentáře