OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Letošní závod B7 odstartuje Lukáš Hybl

K závodu Adidas-Continental Beskydská sedmička neodmyslitelně patří také podpora neziskových organizací. Projekt s názvem Každý metr pomáhá (KMP) odstartoval v roce 2011 sbírkou pro tehdy dvanáctiletého těžce popáleného chlapce Lukáše Hybla z Prostějova. V každém roce se podpora zaměřovala na jeden subjekt a letos se KMP opět vrací k pomoci Lukáši Hyblovi.

Absolvovat celou trasu Beskydské sedmičky je extrémně náročné. „Mnoho závodníků jde zejména druhou polovinu závodu v obrovské únavě s bolestivou grimasou a sebezapřením. Buďte si ale jisti,  že to není nic proti tomu, s jakou bolestí musí bojovat člověk žijící s popáleninou na 80% těla! Utrpení, které jednorázově prožívají účastníci závodu je nesrovnatelné s tím, co prožívá Lukáš každý den.  Věřím, že spousta závodníků při myšlence na tehdy kluka a dnes již mladého muže, který měl v životě neuvěřitelnou smůlu, zatne zuby a dokáže to nevzdat a závod dokončit,“ uzavírá Libor Uher.

Je až neuvěřitelné, jak ten čas běží – a nejvíc se to – jak jinak – pozná na dětech. Malý kluk z Prostějova přijel v roce 2011 na premiéru neznámého extrémního závodu v Beskydech na vozíku – následky těžkých popálenin se hodně podepsaly na jeho fyzické kondici. Pozdravit závodníky a diváky šel ale Lukáš Hybl na pódium po svých, podporován maminkou Janou. Na setkání s panem Raškou a dalšími frenštátskými velikány vzpomínají dodnes… Teď – v roce 2017, kdy už patří Bésedmička mezi stálice „Top ten“ horských maratónů v Česku, je z Lukáše dospělý chlap. Zní to trochu zvláštně, protože studuje střední školu a vizáží je to pořád trochu kluk, ale v polovině srpna oslavil plnoleté narozeniny. Vozík už nevyužívá a na pódium rozhodně nakráčí po svých, ale bude se dost hrbit, a taky tleskat zvláštním způsobem…

Má k tomu tentýž důvod, jako když používal vozík – doživotní následky popálenin. Život jemu i celé jeho rodině změnilo neštěstí v září 2006. Při hře v lese tehdy našli s klukama kanystr s tekutinou – že je to výbušná hořlavina, zjistili pozdě. Lukáš utrpěl těžké popáleniny na osmdesáti procentech těla včetně obličeje a lékaři jen kroutili hlavou. Čtvrt roku byl v umělém spánku a počet operací se rychle šplhal do desítek. Nakonec ho z toho tým specialistů v ostravské fakultní nemocnici vysekal – bojovala ale i jeho rodina a především on sám. Lékaři z popáleninového centra u něho jako u prvního dítěte ve velkém použili drahou umělou kůži – ta mu zachránila život. Ale taky mu ho teď komplikuje – neroste totiž stejně rychle jako normální kůže, navíc je těžké zabránit vzniku velkých jizev, protože se umělá kůže musí kombinovat s tenkými vrstvami kůže vlastní. Kůži je nutno postupně „vyměňovat“, což obnáší nekonečné operace a bolestivé rehabilitace. Navzdory všem snahám má Lukáš deformované ruce, které už téměř nelze operovat – řadu činností tak zvládá jen díky důmyslným postupům a především pomoci maminky Jany. Protože kůže roste pomaleji i v oblasti nosu, přidaly se i značné problémy s dýcháním. Poslední „jobovkou“ je fakt – a proto se hrbí – že i Lukášův hrudník bude poprvé od rozsáhlé transplantace v roce 2006 potřebovat velký zákrok, zřejmě letos na podzim. Bez ohledu na nejspíš už stovky operací – jak odhaduje primářka popáleninového centra – Lukáš zvládl skvěle základní školu a úspěšně studuje cestovní ruch na střední škole. Jaké vypětí to pro něho, matku, další členy rodiny i některé učitelky znamenalo a znamená, si málokdo umí představit.

Zdrcující je skutečnost, že rodinu postihla ještě další tragédie. Jana Hyblová, Lukáš i babička o tom vyprávějí v časoběrném dokumentu LUKA (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10889052536-luka/)- osud Lukáše Hybla sleduje více než deset let Česká televize.

Lukáš má složitý život – ale dokáže si užít každou pěknou chvíli a žije ho statečně a naplno – a svým humorem dostává do kolen nejen spolužáky. (další osudy Lukáše přinesl pořad Reportéři ČT http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/217452801240019/obsah/551028-frajer-luka)

Když Lukáš Hybl na B7 2017 odstartuje s malým překvapením jeden z největších extrémních maratónů v Česku, mohlo by to leckoho i nakopnout – aby nefňukal kvůli hloupostem. Ať už v průběhu horského závodu, nebo pak kdykoli jindy na horské dráze, které se říká život.

 Podobné články
Kratší závody
16. 11. 2017 Horský běh Smolník ovládli manželé Lamiovci

Tretí ročník HBS 2017 (Horský beh Smolník) priniesol skvelé výkony 216 zúčastnených bežcov a stanovil traťové...

Celý článek
Ultratrail
15. 11. 2017 Seriál Rock Point – Horská výzva zná termínovku pro rok 2018

Pořadatelé seriálu Rock Point – Horská výzva zveřejnili termínovku pro rok 2018. 8. ročník oblíbeného...

Celý článek
Skyrunning
18. 10. 2017 Tečka za bežeckou sezónou na Slovensku? Horský běh Smolník

  Horský beh Smolník (HBS) a jeho 3. ročník ponúkne v sobotu 11.11.2017 poctivé kilometre a vertikálne metre...

Celý článek
Vaše Komentáře