OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival

Náročný Krkonošský survival 2017 zná své vítěze!

V pátek 24. března odstartoval v 10 hodin večer u Pomezních bud Krkonošský survival 2017 (dále jen KS). Závod se statutem  MČR v zimním přírodním víceboji, kdy tříčlenné týmy mají za úkol během časového limitu 20hod navštívit co nejvíce kontrol v terénu a na několika z nich ještě absolvovat doprovodné disciplíny. Cíl byl na horské chatě Kara nad Vítkovicemi, odkud závodníci po prezentaci odjeli na start autobusy.

KS je každým rokem jiný. Organizátoři se pokaždé snaží najít novou, zajímavou trasu, a zvláště letos se to, myslíme, podařilo. Po konzultacích se správou Krnap bylo možné zařadit velmi náročné (až neschůdné) úseky, které daly všem zabrat a survival si tak svůj název mohl opravdu zasloužit. Něco jiného je „pouze“ zdolat 100km (třebaže v horách), a něco jiného je stejná vzdálenost po tom, kdy se vaše svaly, šlachy, kotníky a kolena dostávají do pozic, do kterých se jindy nedostanou. A únava se pak kvůli tomu násobí.

Závod začal hodinovým (hodinovým pro nejrychlejší) orienťákem mezi oplocenkami (malé lesní školky) ve členitém lesním terénu. Na ¼ metrové vrstvě starého sněhu. Bylo 8 způsobů postupu mezi kontrolami, takže nebylo tolik možností „opisování“, jako kdyby všichni vyrazili stejným směrem.

Následoval (spíše měl následovat) 12km úsek na běžkách. Ten ale musel být kvůli intenzivnímu tání v týdnu před závodem zrušen, takže si všichni následující trasu po (většinou) širokých cestách proběhli bez lyží. Závod pak pokračoval časovkou do vrchu. Na její start bylo třeba sestoupit z cesty asi 100 výškových metrů nepřístupným terénem k řopíku (malé vojenské opevnění) na břehu Malé Úpy. Odtud, po zapsání startovních časů, překonat říčku a vystoupat velmi prudkým svahem k cíli disciplíny.

Pak bylo třeba vybrat správný postup mezi několika kontrolami v okolí Pece pod Sněžkou. Jedna z perliček závodu pak byl sestup z Černé hory údolím Srnčího potoka, kde byla ve vyšších partiích ještě metrová vrstva sněhu. A např. v nejprudším úseku bylo během 150m nutno klesnout o 95m. Celkem účastníci „spadli“ na 1,5km o 500m níže.

Fotogalerie

Čtvrtá vložená disciplína závodu byla v Adventure Parku společnosti Yellow point ve Špindlu. Zde bylo třeba zdolat 5 stupňů Jákobova žebříku. Po ní už zbývala poslední, královská disciplína KS. Bejkárna. Což byl brod Labe u Krahulčích vodopádů s následujícím postupem strmým svahem, místy přes skály, padlé kmeny a kameny. Potom už jen několik kontrol a přes poslední údolí do cíle.

Celkovým vítězem KS‘17 se stal tým Salomon-Suunto (J.Kotyk, M.Navrátil, P.Štryncl). Před týmem EPO / VYKING / SPORTVISIO (J.Císař, J.Obuškevič, R.Šinkovský) a třetími CZAR (P.Bloudek, M.Kubina, T.Vaněk). Kategorii mix vyhráli Čelovky Lucifer / Sporticus / EPO (L.Mechlová, P.Dvořák, P.Pruner). Mezi ženami zvítězili (celkově desáté) EPO Brunetky (Martina Bochenková , S.Karochová, J.Ryantová).

Odkazy na více fotografií ze závodu a kompletní výsledky najdete v aktualitách webu KS: www.krkonosskysurvival.cz

Podobné články
Survival
16. 12. 2019 Nezapomeňte se dobře připravit na další Krkonošský survival!

Chtěli byste si vyzkoušet v jednom dni urazit pár desítek kilometrů v zimních Krkonoších a Podkrkonoší?...

Celý článek
Survival
23. 11. 2019 Parkáč 2019 je minulostí…

V sobotu 9. listopadu se poblíž Jílového u Prahy jel poslední letošní závod Českého poháru...