OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Skyrunning

Rozhovor s Tomášem Lichým o MS juniorů ve skyrunningu

Tomáše Lichého není potřeba běžeckým nadšencům dlouze představovat. Dvaadvacetiletý horský běžec a ambasador značky Salomon ze severu Moravy v mladém věku má za sebou již řadu úspěchů a o tom nejčerstvějším, tedy úspěšné reprezentaci české juniorské skyrunningové reprezentace v jeho podání – dvou stříbrných medailí (VK a kombinace) – jsme se chtěli dozvědět více.

Tomáši, na oficiálně první mistrovství světa ve skyrunningu juniorů si z České reprezentace odjížděl s nejvíce zkušenostmi a také úspěchy již z loňska. Cítil si proto na sebe tlak z okolí?

Z okolí ani ne. Naopak jsem si ho tradičně vytvořil sám na sebe. Především na VK, který jsem řadil před Skyrace. Loňské druhé místo v tom hrálo také velkou roli, a tak jsem se vystresoval víc, než je zdrávo. Tím pádem jsem nepodal ani takový výkon, jaký jsem očekával. Nespokojenost s výsledkem byla i proto, že jsem si vzal na VK hůlky, se kterými jsem se více trápil, než mi pomohly. Profil trati byl totiž více běhavý – 3,7 km – což oproti například Dolomites VK (2,4 km) je výrazně mírnější a dá se to běžet. Hodně favoritů na celkové vítězství – Ital Perkman, Španěl Jan Margarit a další – hůlky nebrali. Myslím, že kdybych nebral hůlky, více bych běhal a bylo by z toho i lepší umístění.

Nepřispěl ke smolnému čtvrtému místu start v intervalech? Třetí místo ti uteklo o 6 vteřin před Japoncem Ruy Uedou a například Vláďovi Kozlovskému vítězství ve své kategorii o 2 sekundy.

Je to klasický postup, kterému nejde při takovém stylu závodu nic vyčíst. Startovalo se dle výkonosti a naše kategorie U23 šla jako poslední. Zmíněný Japonec startoval 15 sekund přede mnou, ale za celý závod jsem si ho nevšimnul. A protože přede mnou startovali celkově tři Japonci, udělal se mi z toho guláš a předběhl jsem jen dva s domněnkou, že jsem dohonil všechny. Asi i to zapříčinilo, že jsem se už pak nesoustředil, že je nade mnou ještě jeden a nakonec doběhl o zmíněných 6 sekund rychleji, tedy celkově s odstupem 21 sekund na mě. Kdybych ho někde na trati viděl, možná bych se nakonec pokusil ho dohnat, ale popravdě jsem si myslel, že mi to bude stačit na třetí místo.

Vyhlášení vítězů a 2. místo pro Tomáše

Víc sis tedy věřil na VK než na Skyrace, který ale pro tebe dopadl podstatně lépe – celkově 2. místo opět za Japoncem Ruy Uedou. Jak probíhal tedy Skyrace, že to tentokrát cinklo?

Mysleli jsme si, že na Skyrace nastoupí i Ital Perkman, který vyhrál VK, ale nestalo se tak. Možná by se s ním závod vyvíjel úplně jinak. Tak či tak hned po startu jsme se utrhli ve čtyřech lidech – já, Španělé Cardona a Jan Margarit a Japonec Ueda. Upřímně, na Japonce jsem si nejvíce věřil a říkal si, že mu páteční čtvrté místo z vertikálu oplatím. Když ale nastoupil asi na 800 výškových metrech s tempem, které jsem odmítal akceptovat, protože bych se jen odvařil, nechal jsem ho před sebe utéct a zůstal jsem s Margaritem. Cardona úplně odpadl, nakonec ztratil 20 minut a Margaritovi jsem utekl v prvním seběhu. Japonec Ueda měl na mě na nejvyšším vrcholu závodu náskok 4 minut, takže jsem ho v posledním seběhu do cíle ještě stáhl o 2 minuty na výsledné manko 2 minut, ale myslím, že už to běžel na jistotu a věděl, že nemusí tolik riskovat.

Trať na Skyrace začínala pátečním VK a obecně, Skyrace v Gran Sassu je jeden z nejnáročnějších, který jde najít – 21,6 km s 2226 metry pozitivního převýšení. Jak by si popsal technickou náročnost a svou taktiku do závodu?

Díky tomu, že se začátek trati Skyrace neběžel tak rychle jako VK, vzal jsem si na první stoupání – páteční VK – hůlky a tím dost pošetřil síly. Věděl jsem, že se nepůjde takovým tempem a já budu stíhat držet krok. Například Margarit hůlky nebral a já mu celé stoupání stačil. Díky nim jsem pak byl po prvních 1000 výškových metrech čerstvější a v následném seběhu mu utekl. Obecně byla trať velmi technicky náročná a běhavých úseků – především do kopce – zas až tak moc nebylo. Sice Japonec přede mnou stoupání běhal, já jsem ale většinu chodil.

Přemýšlíš již nad budoucím – a tvým posledním – juniorským MS ve Skyrunningu? Uvažuješ i nad delšími tratěmi, například Skymaraton, kterým byl nahrazen Skyrace na MS ve skyrunningu dospělých?

Příští rok to bude mé poslední MS juniorů, a tak bych chtěl být co nejkvalitněji připravený a udělat pořádný výsledek. Je to ale ještě za hrozně dlouho, a tak nevím, co bude. Skymaratony chci ještě pár let úplně vynechat. Zjistil jsem, že u nich hrozně trpím a mám velký problém s psychikou. Chci se naplno soustředit na VK a Skyrace.

A v blízké budoucnosti, tedy na podzimní část sezóny, tvé hlavní cíle jsou jaké?

11.9 se chystám na Red Bull Dolomiten Mann, na kterém jsem byl již minulý rok a v polovině října mne čeká poslední světový pohár v tomto roce v Limone – VK a Extreme Skyrace.

 

Děkujeme Tomášovi za rozhovor a přejeme mu nejen v podzimní části sezóny mnoho úspěchů. Jeho výkony budeme sledovat a čtenářům budeme poskytovat nejbližší informace.

 

Foto: Fabrizio Politi a FB Tomáše Lichého



Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek