OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Rozhovor s vítězem Beskydské sedmičky 2013 Pavlem Štrynclem

Letošní ročník Beskydské sedmičky si po velkém souboji s konkurenci podmanila liberecká dvojice Pavel Štryncl-Jaroslav Balatka. Jak závod vypadal z pohledu vítězného týmu si můžete přečíst v rozhovoru s Pavlem Štrynclem, který se navíc stal prvním obhájcem prvenství v hlavní kategorii.

Pavle, už na Morávce jste se dostali do vedení a běželi si trošku schovaní mezi Hobbíky v podstatě svůj sólo závod. Měli jste na trati dobré informace o své pozici a náskoku?

Informace jsme neměli žádné. Šli jsme si svoje tempo a nenechali se ovlivnit okolím (až do výstupu na Smrk s námi byli v kontaktu Svoboda s Najvertem). První a poslední informaci jsme dostali až u Radhoště, že Vabroušek s Cyprou byli na Pustevnách 12 minut za námi.

Která část závodu byla nejtěžší? Prudké a dlouhé kopce v první části nebo běhavější závěr, kdy už toho má člověk hodně za sebou?

Nejtěžší byl okamžik na Pindule, když nás Vabroušek s Cyprou seběhli. To jsme se na sebe s Jardou nechápavě podívali, beze slova dokončili občerstvovací rituál a zařadili vyšší rychlostní stupeň. Šli jsme podlahu, já jsem se raději za sebe ani nedíval, protože kdyby nás došli úplně, stejně bych asi nezrychlil. Za silnicí byli za námi asi 150 m, pak už jsme je neviděli. S Jardou máme podobnou strategii závodění (možná i proto, že on začal s těmito dlouhými závody před 2 měsíci a všechno svoje know-how jsem se mu snažil předat, včetně svého způsobu závodění). Tzn. co nejvíce chodit do kopců a to i do mírných a rozhodovat v sebězích. Žádní super běžci nejsme, takže nám sedí závody s prudkými výstupy a seběhy.

Do Frenštátu jste přiběhli v úžasném čase. Vidíš do budoucna potenciál jej ještě výrazně snižovat (bude-li stejná trasa)?

Výkonnostně to asi bylo blízko mého maxima, možná jít s někým více v kontaktu, ale to je ošidné. Letos byly ideální podmínky. Každý rok se výkonnost a zkušenosti závodníků zvyšují, takže nepochybuji, že tento trend bude pokračovat. Když nebude příští rok mokro, padne rekord znovu.

Můžeš čtenářům stručně představit svého parťáka Jaroslava Balatku, který se podobných akcí zatím moc neúčastnil?

Hlavně tedy pro fanynky – Jarda momentálně nikoho nemá!! Jinak má sportovní atletickou minulost, takže základ má dobrý. K sobě jsme přišli dost náhodně. Ač jsme oba Liberečáci, poprvé jsme se potkali na podzim minulého roku na nějaké sranda akci. Vyptával se mě na závody typu survival či AR, že by to rád někdy zkusil, ať mu dám vědět. Ze slušnosti jsem pokýval, ale jezdit tento typ závodů s někým koho skoro neznám, je hrozný risk, obvzlášť když jsem parťáka měl. Pak mi ale den před jednodením survivalem v Ostrově onemocněla parťačka (moje celoživotní parťačka – manželka). Tak jsem začal obvolávat všechny možný i nemožný kámoše, ale všichni už něco měli. Na Jardu jsem si vzpomněl skoro jako na posledního (sorry Jardo, dnes jsi číslo 1). Na závodech předvedl extra výkon a věděl jsem, že má v sobě veliký talent. Lidsky jsme si také sedli. Pak jsme absolvovali pár společných tréninků (kolo, běh, OB) a koncem června jeli spolu s dalšími Liberečáky Moravianmana. Tam opět potvrdil svoji super výkonnost. Okolnosti se seběhly tak, že jsem už věděl, že se na start B7 nepostavím s Tomášem Petrečkem, který si zatím stihl vylézt dvě osmitisícovky. Cítil jsem, že Jarda by do toho rád se mnou šel, ale já jsme si stále nebyl jistý, co s ním udělá 13 hodinový závod. Jeho nejdelší běh byl zatím 3,5 hodiny. Slíbil jsem mu, že spolu půjdeme Horskou výzvu v Krkonoších a jestli budeme do 2. místa, pojedeme i do Beskyd. Začali jsme do toho v červenci bušit a na HV jsme skutečně byli druzí. Takže to bylo jasný a v tréninku se pokračovalo až do září.

Zařazovali jste před B7 nějaké speciální tréninky nebo to byl jen jeden z řady závodů, na které trénuješ kontinuálně?

Většinu času v tréninku strávím v sedle kola, protože na něm dojíždím do práce. Letní prázdniny jsou vedle zimy období, kdy si rád od kola odpočinu a věnuji se něčemu jinému. B7 je dost velká motivace, zaměřit se hlavně na běh. Pro mě je nejúčinnější stále dokola hoblovat Ještěd. Je to tedy super pakárna, ale i hlavu je třeba trénovat. Máme tam jednu technickou (po MTB downhill traťi) a jednu klasickou (sjezdovka) trať. Samozřejmě, že když máme čas, tak je lepší vyrazit do Jizerek nebo do Krkonoš, ale to je časově náročné a s rodinou či prací se to těžko kloubí dohromady. Takže moje rada – HOBLUJTE JEŠTĚDY!!

Jaký je tvůj další závodní program v letošním roce?

V září si odpočinout a od října se pomalu připravovat na MS v AR, které se koná v Kostarice. Máme super tým – Marek Navrátil, Roman Šinkovský, Radka Brožková a já. Doufám, že si to užijeme nejenom po sportovní stránce. V rámci přípravy půjdu nějaké OB, survivaly či MTB závody.

Pavlovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů!



Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek