OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Trénink

Trénink na ADIDAS – CONTINENTAL BESKYDSKOU SEDMIČKU nebo jiné podobné martyrium

V České republice se koná jen pár závodů, kde se dovoluje startovat ve dvojicích. Asi nejznámějším z nich je ADIDAS – CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA, která se koná každoročně začátkem září a je velkým svátkem horského trekkingu a běhu.

Jedná se o velmi dlouhý (82 nebo 95 km) a extrémní závod (startuje se ve 20:00 a převýšení je kolem 5000 metrů), který klade vysoké nároky na fyzickou přípravu závodníků. Jak se na něj dobře připravit a co všechno si zajistit před závodem? Připravili jsme pár rad.

1. Najít si partnera

„První důležitá, možná nejdůležitější věc, jak úspěšně dokončit B7 je podle mě výběr partnera. Je nezbytně nutné mít ve dvojici člověka, se kterým si dovedete 20 hodin povídat, ale i mlčet a také mu věřit. Když řekne, že ho kotník nebolí, tak je to pravda. A pokud to bude nutné, nechá se připnout na gumu a do kopce vytáhnout (pokud ji tedy používáte),“ popisuje svou zkušenost Jaroslav Jisl, vítěz loňského ročníku kategorie MIX. Není tedy jednoduché najít partnera nebo partnerku na tak náročný závod, který/á na tom bude navíc fyzicky podobně jako vy.

Existují tři kategorie dvojic: 2 ženy, 2 muži nebo mix (muž a žena). V případě, že jste začátečník, doporučuji si najít zkušeného partnera. Ten vám pomůže překonat nejnáročnější úseky závodu a krize, které na takto náročném závodě zákonitě přijdou.

2. Stanovit si společný cíl

Pokud máte partnera a odhodlání postavit se na start, je důležité si stanovit reálný cíl. Co chci? Chci závod dokončit v určitém čase, nebo se společně dostat mezi nejlepší? Nebo bude naším cílem závod dokončit a přežít a hlavně si užít krásu celé trasy?

3. Připravit sám sebe

Nejprve realisticky odhadněte, nakolik pro vás bude závod běžeckou a nakolik chodeckou událostí. Jaký čas asi zvládnete? Je velký rozdíl trénovat na závod, který zpola běžíte a trvá 12 hodin, a na závod, který převážně jdete a zabere hodin 30. Rozhodně netrénujte tak, že byste zkoušeli jít či běžet podobně dlouhé tratě. I trénovaní borci zvládnou kvalitně jen jeden až dva ultramaratony za rok. Běžeckých tréninků delších než dvě hodiny by mělo být během roku jen pomálu.

Trénujte kopce. Dlouhé a prudké, protože takové jsou na Beskydské sedmičce. Beskydské kopce jsou navíc známé svým hodně kamenitým podkladem a na české poměry vysokým převýšením, tudíž připravte svaly a klouby na pořádnou nálož. Hlavně seběhy jsou v pokročilých fázích závodu dost náročné a je potřeba se na to připravit. Ideální jsou opakované výběhy a seběhy sjezdovek. „ Jak se na Beskydskou sedmičku připravit během roku? Doporučuji LH 24 (závod 24 hodin na Lysé hoře konaný v lednu, pozn. redakce), Perun a Lysohorský čtyřlístek. Na těhle závodech člověk trošku pozná prostředí výběhů s převýšením 500 metrů,“ radí Jaroslav Jisl. Nezapomeňte na to, že ADIDAS – CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA startuje večer a na trati budete určitě jednu a dost možná i dvě noci. Vyzkoušejte si tedy něco takového předem.

Důležitou částí je také načasování tréninku. Hlavní a nejtěžší tréninky by měly přijít do června / července, nikoliv později. Potom je třeba nechat tělo vyrovnat se se zátěží a ladit formu na závod. „Rada, které se jednoznačně držím! Forma se má vyležet… Loni 14 dní klidu, práce na půl plynu a těšit se na to utrpení a bolest,“ dodává Jarda.

4. Zkusit si společný trénink nebo závod

Je důležité vědět nejen, jak je na tom váš partner, ale také jak vám to ve společném závodě bude klapat. Pokud nemáte možnost společně trénovat, pak je dobré se dohodnout na jedné nebo více společných akcích (trénink nebo závod), které vás dostatečně dobře otestují jako tým. Současně si dobře prověříte jeden druhého, jestli si nepolezete na nervy, jestli máte podobné představy o tom, jak k závodu přistoupit apod. „Dokončit B7 je hrdinství! Vlastní zkušenost mi říká: absolvovat minimálně jednu Horskou výzvu LONG, pokud možno v dešti a blátě nebo sněhu,“ popisuje přípravu na B7 Jaroslav Jisl.

5. Vybrat a vyzkoušet si správné vybavení

Nikdy si neberte oblečení, jídlo nebo jiné vybavení, které jste si pořádně nevyzkoušeli předtím na méně důležitých akcích.

Co budete potřebovat:

  • běžeckou vestu či batoh
  • větrovku/nepromokavou bundu
  • kvalitní boty do terénu (lehké trekovky nebo trailové běžecké boty podle toho, zda jste spíše trekař, nebo běžec)
  • vyzkoušené oblečení (funkční prádlo, ne bavlněné)
  • čelovku a náhradní baterky
  • trekové nebo běžecké hole
  • dostatečné množství nádob na tekutiny
  • energetické tyčinky či gely, popřípadě jiné jídlo

Naprosto nezbytné je nastudování trasy. Budete potřebovat dobrou znalost terénu a výškového profilu. Kvalitní mapa (pokud ji nedostanete na startu) je základní věc i pro případ, že byste sešli z trasy. Je také dobré si dobře projít propozice závodu: místo startu a cíle, možnosti uschování oblečení, povinnou výbavu a občerstvení na trati závodu.

ADIDAS CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA v sobě nese přívlastek extrémní. Pro mnoho lidí je tento opravdový “čundr ze Slezska na Valašsko” tou asi nejvíce obtížnou trasou, jakou si lze představit. Naše neúprosná statistika těch, kteří nedojdou závod v limitu, je skoro téměř  konstantní. Třetina startovního pole je předurčena délku závod o délce 95 km s převýšením cca 5 500 metrů nedokončit.
Ideální běžeckou botou na tento závod jsou běžecké boty adidas Terrex Agravic. Zakoupit je můžete například v některém obchodů ze sítě Rock Point.



Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek