OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Kratší závody

3. ročník Lipno Ice Marathonu má 3 varianty trati

Vyladit formu na závod, obzvláště ten maratonský, je někdy alchymie a každý závodník má své metody a způsob tréninku. Jak se ale připravit na závod jakým je Lipno Ice Marathon obzvláště, když do posledních okamžiků není jisté, která varianta závodu se uskuteční?

S vývojem počasí se množí dotazy, zda bude letošní, již třetí ročník, Lipno Ice Marathonu probíhat na ledě nebo se bude konat, jako v prvním ročníku, na souši.  Jde již v pořadí o třetí závod Lipno Ice Marathonu, a nedá se tedy vyloučit, že bude i tentokrát zcela originální a jedinečný, jako ty dva předchozí.

Led stále pokrývá prostor startu závodu kam, až oko dohlédne. Organizátoři bedlivě sledují vývoj počasí, a jelikož do startu už zbývá pouhých 10 dní, mají již připravené jednotlivé verze tratí letošního závodu. V jaké letos proběhne variantě? Poběží se po ledě, nebo bude trať vedená opět po březích jezera, jako tomu bylo v prvním ročníku? To jsou otázky, které doslova pálí snad každého přihlášeného závodníka. Jedno je letos jisté. Trať závodu rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech. Hladina Lipenské přehrady je totiž nebývale vysoko, a tak se běh přímo po březích dá na mnoha místech takřka vyloučit.

Kudy povede trasa třetího ročníku závodu, bude jisté až doslova pár dní před závodem, už nyní lze ale běžcům i freestylerům slíbit, že nebudou mít nouzi o nevšední pohledy na přehradu a lipenskou přírodu.  O tom, kudy povede závod, se dá nyní s jistotou pouze spekulovat, organizátoři však již nyní mají připraveny tři alternativy tras a závod tak hravě splní svou náročností fakt, že je extrémní.

Nejočekávanější verze trasy je ta ledová – tedy vést závod v celé jeho kilometráži po ledové ploše. Takový je i každoroční cíl pořadatelů závodu. Když ale počasí nepřeje a led není dostatečně silný, aby unesl člověka, je nutné vést trasu v její alternativě – po břehu. Druhá verze trati tedy vyplývá z úplné absence ledu a je nutné ji umístit nejlépe přímo na břehy lipenské přehrady, jak tomu bylo již v prvním ročníku.

V tuto chvíli se led na Lipně ještě drží v zátokách. V nich je dokonce natolik pevný, že udrží člověka a je tedy možné se po něm pohybovat. Riziko prolomení však při nadměrné zátěži ledu vyloučit nelze, jelikož je v některých místech značně porézní. Proto se vyplatí, mít alespoň základní znalosti vlastností ledu a způsobů sebezáchrany při prolomení.

Vzdutí přehrady je v těchto dnech na hranici pod maximem, a proto je většina břehů, po kterých se běžel první ročník závodu, pod vodou, a tedy pěšky nedosažitelný. Třetí verze trati tak vychází z předpokladu absolutní kombinace terénů – led, příbřežní oblasti a nezpevněné cesty, případně i zpevněný terén. Jde přeci o extrémní zimní (nejen) běžecký závod, a proto je potřeba, být připraven na jakoukoliv variantu – jak ostatně radí i pořadatelé závodu. Jde o Lipno Ice Marathon, a tak musí být sportovci připraveni opravdu na všechno.

Oficiální stránky závodu: www.icemarathon.czPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek