OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Beskydská sedmička 2013

Jsou to teprve tři roky, kdy veřejnost poprvé zaznamenala pojem Beskydská sedmička a začala se připravovat na pokus o překonání trasy skrze hlavní část Beskyd přesahující převýšením slavnou horu K2. Nyní je již závod, známý také pod zkratkou B7 či prostě jen sedmička, stálicí mezi horskými maratony, ultratraily. Jednoduchá myšlenka, umožnit všem kategoriím aktivní veřejnosti zápas s náročnou trati plnou prudkých klesání a nekonečných stoupání, vlastní vůlí i počasím, přitahuje až nečekaně velké množství lidí. Hlavní měrou se o vznik této masové akce zasloužil Libor Uher, který stále stojí v čele organizačního týmu a zároveň se závodů aktivně účastní. Ačkoli B7 nepatří mezi ty úplně nejnáročnější závody, které se u nás či ve světě konají, co se týče popularizace extrémních závodů a sportů, dosahuje v ČR jasného vrcholu.

Na startu Beskydské sedmičky 2013 bude 3000 lidí

O víkendu 6.-.8. září 2013 se uskuteční již čtvrtý ročník tohoto horského maratonu dvojic. Oblibu akce jasně demonstruje fakt, že již začátkem března, tedy půl roku před startem akce, byla naplněna kapacita závodu 3 000 lidí. Přesto není důvod k myšlenkám, že se na závod nedostanete. Týmy, které nezaplatí startovné samozřejmě uvolní místo dalším zájemcům. Poslední týdny před startem se jako každoročně jistě objeví mnoho dvojic, které z nejrůznějších důvodů nebudou moci startovat a nabídnou svou registraci dalším.

Také letos zůstává pro B7 typické rozdělení týmů do dvou kategorií – HOBBY a SPORT. Zatímco v kategorií SPORT mohou být pouze dvojice (povinně všichni ti, kdož jsou registrování v nějakém klubu či svazu vedeném pod ČSTV), kategorie HOBBY umožňuje start dvou i tříčlenným hlídkám, kdy se předpokládá, že účastníci nejsou aktivními sportovci a jdou si zkusit sáhnout na dno.

MAPA_B7_2012_PREDNI

Trasa závodu zůstává téměř stejná jako v roce 2012, kdy došlo k zásadní změně – otočení směru závodu. Start proběhne v pátek večer na náměstí v Třinci a závodníci se přes vrcholy Velký Javorový, Ropice, Travný, Lysá hora, Smrk, Čertův mlýn, Radhošť a Velký Javorník dostanou do cílového města Frenštát pod Radhoštěm. Délka trasy SPORT je 94 km s převýšením 5 430 m. Délka trasy HOBBY je 89 km s převýšením 4 800 m.

Kdo vítězil v minulých letech?

Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství si v roce 2010 odnesla dvojice Petr Míl aRené Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

V minulém roce, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.

Oficiální web Beskydské sedmičky:
www.beskydskasedmicka.czPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek