OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Čtvrt ročník Rock Point – Horské výzvy je historií

Čtvrtý ročník seriálu horských běhů a trekingu dvojic Rock Point – Horská výzva je minulostí. I přes několik klopýtnutí v samotném závěru celé “tour” jsou pořadatelé s právě uplynulou sérií spokojeni. Zvýšil se počet závodů, kategorií, účastníků i celková úroveň.

Jsem velmi spokojený, přestože celkový dojem trochu pokazily peripetie kolem závěrečného závodu v Krkonoších s nepovolenou Sněžkou a selháním výsledkového servisu, nicméně předchozí závody dopadly na výbornou. Opět se nám podařilo hodně pokročit, rozšířili jsme organizační tým, jasně rozdělili kompetence a celý seriál opět posunuli k jeho dokonalosti. Každé pochybení nám strašně pomáhá a jen díky tomu máme kam se posouvat. Z právě uplynulého ročníku mám proto upřímnou radost, protože nás všechny nutí na sobě makat, a právě o tom je i naše Výzva,” shrnul spokojeně ředitel seriál Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta.

2

Letošní náročná série horských běhů a trekingu dvojic měla, na rozdíl od loňských tří, kvartet jednotlivě bodovaných závodních zastávek. Pořadatelé sice chtěli připravit pětici, kdy jeden víkend by se uskutečnil na Slovensku, avšak s tamní správou národních parků nevznikla nezbytná domluva. Běžci se na úvod sešli v Jeseníkách, následovaly “štace” na Šumavě, v Krušných horách a Krkonoších. “Nejlepší ohlas jsme měli z Krušných hor. Z mého pohledu organizátora vím, že velkou roli v tom sehrál přístup tamních úřadů, kde jsme našli naprosto fantastickou společnou řeč se starostou Božího Daru. Vzájemně jsme se snažili vyjít si vstříc, uvítali nás tam a to pak má velmi pozitivní dopad, který poznají především závodníci. Ono se totiž jinak pracuje, když víte, že můžete bez problémů třeba dozásobit občerstvovací stanici,” chválil přístup úředníků a místní správy Pavel Zitta.

Nejen množství závodních víkendů, rozšířil se i počet tratí a tím pádem kategorií. Ve všech horských střediscích byly vypsané vždy tři délky běžeckých tras – Long, Half a Short, které v průměru měřily 65, 34 a 15 km. Vůbec poprvé se běželo na krátké trase, takže – ve srovnání s předchozím ročníkem – si na své přišli i méně zdatní účastníci. Dvojice navíc bojovaly v kategoriích muži, ženy, mix a pro milovníky psů byla vypsána i stále oblíbenější třída dogtreking. “Opět jsme se více otevřeli veřejnosti. Chceme, aby motivaci našel prakticky každý,” podotkl Zitta.

Nedílnou součástí celého seriálu se stal projekt Green Way, který pořadatelé připravili spolu se sdružením Progressum. Jde o projekt, který má za cíl poukázat na problém znečišťovaní hor vlivem turismu. Týmy dobrovolníků uklízely nejen trasy závodů, ale i nejfrekventovanější úseky turistických lokalit. “Není to jen o sbírání odpadků, ale především o komunikaci s návštěvníky hor, kteří nás vidí, ptají se a pak šíří naši myšlenku dál. Možná to bude znít jako otřepané klišé, ale i kdybychom přiměli jen nepatrnou skupinku lidí, aby se zamyslela, tak to stojí za to,” poznamenal šéf projektu Green Way Zdeněk Suchý.

A jak by měl vypadat seriál Rock Point – Horská výzva 2015? Ihned po skončení letošní série začali organizátoři pracovat na té nadcházející. V plánu je zachovat stávající kvartet závodů. Začít by se mělo v dubnu v Jeseníkách. “Jeseníky zůstanou primaverou a pak bychom chtěli vždy ve dvouměsíčních intervalech zařadit další podnik, takže bychom soutěžili až do října. Už teď víme, že Krkonoše bychom rádi umístili mimo prázdninové období, aby účastníci nemuseli bojovat s velkým množstvím turistů. Plánů na změny je ale víc a věřím, že je závodníci uvítají,” nastínil Pavel Zitta.

V jedné věci už organizátoři mají jasno nyní. Dokud nebude na 100% úřady posvěcena naplánovaná trasa, nebude spuštěna ani registrace. “Chceme, aby si přihlášení byli jisti, že půjdou skutečně trasu, kterou jsme slíbili. Proto už v následujících dnech začneme se zástupci správy národních parků vést jednání na příští rok, abychom našli společnou řeč a pro obě strany přijatelné termíny. Dříve nám na vydání rozhodnutí a nutných povolení stačilo pár týdnů, ale nyní už hraje velkou roli to, jak se pole závodníků rozrostlo. Každá lokalita má svoji problematiku. Třeba na Šumavě je třeba přihlédnout k období toku tetřeva. Jen málokdo vidí, že přípravy mohou ovlivnit i zdánlivé maličkosti. Věřím ale, že pro příští rok se nám podaří připravit ještě lepší seriál než letos,” dodal odhodlaně ředitel závodů Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek