OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Pavel Zitta: Jaká bude nová Rock Point – Horská výzva 24?

Pavle, přibliž laikům, jak vlastně “čtyřiadvacítka” probíhá. O čem ten závod vůbec je?
Rock Point – Horská výzva 24hodin je extrémní závod v horském běhu a trekingu na uzavřeném okruhu vedoucím přes vrchol masivu Dlouhých strání o délce zhruba 13 kilometrů. Závod odstartuje hromadně 1. listopadu v pravé poledne z areálu Kouty v Koutech nad Desnou, poté již bude záležet pouze na každém, jak má natrénováno a s kolika okruhy v nohách doběhne další den kolem 12. hodiny do cíle. Těm, kteří si na trasu netroufají sami, jsme umožnili také registraci ve 2 a 3-členných týmech, kdy se budou moci členové v týmu střídat na trase například po jednom okruhu ve formě štafety. Zkusit si absolvovat závod tak budou moci i ti, kteří by si v jednotlivcích tolik nevěřili.

Pro koho je závod určený? Může u vás startovat kdokoli? Musím splňovat nějaké konkrétní požadavky, abych mohl startovat?
Závod je určen všem, co mají rádi pohyb na horách, výzvy a chtějí si dát pořádně do těla! Věk, ani výkonnost jsme nijak nelimitovali, každý by si měl sám zvážit, zda je schopen závod v rámci svých možností absolvovat. Neponecháváme však samozřejmě nic náhodě a náš pořadatelský tým bude stále v pohotovosti, takže budeme moci v případě únavy, či zranění závodníka ihned ve spolupráci s Horskou službou Jeseníky zasáhnout a dopravit jej k ošetření.

Jak vypadá samotný okruh? Co si mám představit pod tím, že vaše “čtyřiadvacítka” bude prý tou nejtěžší v Česku?
Okruh začíná startem v areálu Kouty, poté se vyběhne z areálu po mostu přes Desnou po červené na Medvědí horu k horní stanici sedačkové lanovky, dále směr Tetřeví chata a vrchol Dlouhých strání, následně se oběhne polovina prstence horní nádrže Dlouhé stráně a sbíhá se zpět k horní stanici lanovky na Medvědí hoře, pak se seběhne zhruba třetina černé sjezdovky a odbočí se na trasu bikeparku, kde na závodníky čeká velmi pěkný trailový seběh zpět do areálu. Trasa není nijak záludná, vede převážně po turistické trase, či sjezdovce areálu Kouty, ale už jen samotné převýšení – necelých 1000 metrů na 13 kilometrech okruhu – dělá z tohoto závodu jeden z nejtěžší tohoto typu v ČR.

Co závodníky bude na trati čekat a s jakou podporou mohou počítat?
Na samotné závodníky bude na trati čekat jen dřina, pot a odříkání, každopádně budeme se jim to snažit co nejvíce zpříjemnit. Na okruhu jsme vytvořili celkem 4 občerstvovací místa, kde se budou moci závodníci zastavit, dát si něco malého k snědku, či k pití. Po trase se průběžně po celou dobu budou pohybovat pořadatelé, takže v případě zranění, či vyčerpání závodníka se k němu dostane ihned pomoc.

Co se bude podávat na občerstvovacích stanicích? Bude jídla a pití dostatek, aby bylo možné závod opravdu dokončit? Co se bude dít v hlavním depu, tedy v prostoru startu a cíle?
Jako pořadatelé se budeme snažit závodníkům poskytnout dokonalý servis, aby záleželo jen na jejich schopnostech zda závod dokončí. Z jídla bude na občerstvovačkách k výběru opravdu mnoho, budeme se snažit pokrýt závodníkům všechny chutě, přichystán bude z jídla vývar, sýr, salám, sladké pečivo, müsli tyčinky a ovoce, z pití pak iontové nápoje, čaj, voda, nebo cola. Jídla by měl být určitě dostatek, navíc v prostoru areálu bude také po celou dobu závodu otevřen bufet, kde si bude možno dát buďto zdarma v rámci startovního polévku, či již za své koupit jiné jídlo z denní nabídky.

Kde si jako běžec budu moci odpočinout, když zrovna budu čekat na kolegu na trati?
Areál Kouty je v tomto pro pořádání takovéto akce ideální, protože nabízí spoustu prostoru, sociální zařízení, či restauraci. K odpočinku pro závodníky bude vyčleněna místnost bufetu přímo v areálu, kde bude dostatek prostoru jak na konzumaci jídla, tak na odpočinek, či zdřímnutí si, stačit k tomu bude jen karimatka a spacák, který bych každému doporučil přibalit před cestou do Kout. Pro ty, co by chtěli komfortnější prostor, je na stránkách 24hodinovky k dispozici cenově zvýhodněné ubytování jak v hotelu Dlouhé stráně, tak apartmánech Kouty, které jsou ihned u areálu.

Už jsme to trochu zmínili, ale co když někomu dojdou síly natolik, že nebude schopný dojít ani do cíle? Jak je závod zabezpečený?
Na trase budou mimo prostoru startu a cíle další 3 občerstvovací místa, kde bude moci závodník v případě nutnosti vzdát a kam jakožto pořadatelé dokážeme v krátkém čase přijet a o závodníka se postarat. Pokud by se závodník nedostal přes vyčerpání, či zranění do cíle, či na některou z občerstvovacích stanic, spolupracujeme vždy úzce na zajištění těchto akcí s HS Jeseníky, která bude v den závodu v pohotovosti, takže bychom dokázali v případě potřeby i takto rychle společnými silami zasáhnout.

Jak se budou měřit mezičasy? Dozvím se už v průběhu závodu, jak si vlastně vedu a co třeba fanoušci, budou moci sledovat průběh on-line?
Závodníci budou zaznamenáváni elektronicky v prostoru všech občerstvovacích stanic, tedy včetně průběhu cílem na čtyřech místech trati. O počtu uběhnutých okruhů bude informovat závodníky výsledková služba v cíli. Pro ty, kteří budou závod sledovat z tepla domova a podporovat svého příbuzného, známého, či kamaráda aspoň takto, budeme mít po celou dobu závodu k dispozici na webu 24hodinovky výsledkový on-line servis, který bude v krátkých intervalech průběžně aktualizován. Počítáme také se zavěšováním průběžných aktualit s fotkami z trasy po celou dobu závodu na web a facebook závodu, který naleznete v odkazech: http://24.horskavyzva.cz a www.facebook.com/horskavyzva Divák by tedy měl mít opravdu dobrý přehled o tom, jak se závod vyvíjí a jak si vede jeho favorit.

Nemůže se stát, že se závodníci promíchají natolik, že by vznikl chaos, a tudíž nesprávné pořadí?
Chyby ve výsledcích by mě po 24 hodinách hodně mrzely! Po zkušenostech z předchozího závodu, kde tyto problémy nastaly, jsme přijali společně s firmou zajišťující výsledkový servis nová opatření, aby k nesprávnému hodnocení již nedocházelo, věřím tedy, že se správností výsledků již nebude žádný problém a všichni si to pořádně užijeme!

Zdroj: TZ Rock-Point Horská VýzvaPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek