OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Vít Otevřel: Ultra prostě bolí jinak než krátké závody

Víťo, o víkendu ti startuje nová sezóna prvním ultratrailem, těžkou Kysuckou stovkou, kde se ti loni dařilo. Jak se těšíš? 

Těším se hodně. Vlastně skoro půl roku jsem nic tak dlouhého neběžel. Beru to stále jako přípravu na sezónu, takové otestování, jak na tom jsem po zimní přípravě.

Závod se koná kousek za hranicemi, ale není mediálně až tak známý, můžeš jej ostatním trošku představit a třeba ještě někoho nalákat k účasti?

Závod patří do série CSUT (Česko-Slovenský pohár v ultratrailu). Start a cíl závodu je opravdu kousek za hranicemi v Kysuckom Novom Meste. Trasa závodu je tvořená jako jeden velký okruh o délce 125 km vedoucí přes nejvyšší vrchol Kysuckých Beskyd – Velkou Raču. Tím, že je termín závodu na začátku března, je pravděpodobné, že na hřebenu budou ještě zbytky sněhu, čímž bude celá trasa pestřejší a obtížnější. Je to jeden z těžších závodů a docela mi přirostl k srdci. Můžu jej všem doporučit.

Ještě se vrátím k zimě, kdy jsi stejně jako v minulých letech nechyběl ani na jedné etapě Lysacupu a hlavně se ti povedlo zvítězit v celkové klasifikaci. Jak moc ti tyto vrchařské sprinty narušily přípravu na ultra a budeš ve své sérii pokračovat i v příštím roce?

Začnu z druhého konce tvé otázky – určitě budu chtít v sérii pokračovat a objet všechny etapy i příští ročník. Já doufám, že mojí přípravu na ultra závody Lysacup moc neovlivnil. Když to srovnám s loňskou zimní přípravou, tak se mi povedlo i mezi jednotlivými etapami naběhat o něco více objemů. Lysacup beru hlavně jako trénink rychlosti, kterému jsem se mezi ultra závody moc nevěnoval.

A jak jsi celkově spokojený s letošní zimní přípravou, přidáváš rok co rok nějaké objemy a třeba doplňkové sporty nebo už máš svůj zažitý model?

Už jsem to trochu načal v předchozí odpovědi, zimní příprava mi vyšla podle plánu a naštěstí bez zranění :) Oproti předchozím rokům jsem udělal pár změn. Snažil jsem se zařadit alespoň 2x týdně hodinu na kole. Předchozí roky jsem nijak cíleně neběhal úseky nebo fartleky, ale tento rok jsem to změnil a myslím, že už během Lysacupu to bylo znát. Kdybych měl týdenní kilometráž vyčíslit, tak se to pohybovalo někde v rozmezí 90 až 150 km.

Loni jsi všem ukázal svou běžeckou univerzálnost a jako jedinému z českých skyrunningových reprezentantů se ti povedlo v rámci Skyrunner World Series bodovat ve všech třech disciplínách. Čím si to vysvětluješ? A neuvažuješ do budoucna o ryzí specializaci jen na jednu délku trati?

To je hodně těžká otázka, na kterou asi nemám odpověď :) Mám rád hlavně ty delší závody od maratonu výše, ale například loni na závěr sezóny v Limone jsem si vyzkoušel, že to jde i na kratších závodech, ale tam byla velmi náročná trasa. Myslím si, že na jiném SkyRace závodě, kde by se vybíhalo jen na jeden kopec a pak hned dolů, bych tak konkurenceschopný asi nebyl :) Se specializací to uvidím podle letošní, případně příští, sezóny. Tento rok jsem si to naplánoval tak, abych si pořádně vyzkoušel právě od každého typu závodu něco. Mám v plánu absolvovat 4 ultra závody, 4 maratony a pár SkyRace závodů.

Na které závody se letos nejvíce těšíš a jaký hlavní cíl sis pro novou sezónu vytyčil?

Nejvíce se těším na ultra…bolí prostě jinak než ty krátké závody :). Španělský Buff Epic je pro mě hlavní cíl sezóny, bude to Mistrovství světa ve Skyrunningu na ultra distanci a budu se tam snažit zaběhnout co nejlépe. Jinak budu spokojený s každým výsledkem, kdy budu cítit, že jsem ze sebe vydal maximum.

Můžeš prozradit, jakou výbavu pro běh používáš? Jaké boty volíš na ultra? Jaké na kratší a rychlejší závody?

Používám produkty Salomon a chtěl bych poděkovat Honzovi Weberovi, že mě oslovil a druhým rokem mě podporuje. Loni jsem si na ultra závody oblíbil Speedcrosy Vario, letos to budou už jen tréninkové boty a ultra závody budu běhat v nových S-Lab Wings. Na kratší a blátivější závody budu používat stejně jako loni S-Lab Sense Ultra 3 SG a na ty méně blátivé Sense Pro 2. Podle délky závodu budu střídat vesty S-Lab Sense Ultra a větší S-Lab Advanced Skin 12.

 

Díky moc za rozhovor. Ať sezóna dopadne úspěšně!

 

Foto: Lukáš PodolákPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek