OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Extrémní závod Red Bull X-Alps bude mít v letošním roce české zastoupení

Jeden z fyzicky nejnáročnějších závodů na světě odstartuje pátého července z rakouského Salzburgu. Třiatřicet závodníků z osmnácti zemí se bude snažit pouze chůzí a za pomoci padáku překonat vzdálenost 1083 kilometrů na trase mezi Salzburgem a Monakem. Nebude mezi nimi chybět ani česká naděje, Stanislav Mayer.

Již sedmé pokračovaní bude mít letos Red Bull X-Alps, závod, ve kterém se jednotliví účastníci snaží překonat největší evropské pohoří a dostat se ze středu Rakouska až do Monaka. Všechny závodníky v tomto extrémním klání čeká stejná výzva. Zdolat pěšky vrcholky Alp, z nich se pak spustit na padáku a snažit se uletět co nejdelší vzdálenost, to vše v závodním tempu.

„Kdo bude první v Monaku, vítězí“

Každý závodník má denně k dispozici sedmnáct a půl hodiny čistého závodního času. Během této doby se snaží na své trase urazit co největší vzdálenost, neboť od půl jedenácté večer do páté hodiny ranní je povinný odpočinek. Pouze jednu noc, kterou si sami zvolí, mohou soutěžící využít k závodění. Druhým a zároveň posledním pravidlem je povinná výbava každého závodníka, do které patří například lékárnička nebo mobilní telefon s extrémní výdrží baterie. Absenci mnoha limitujících regulí vysvětluje sám ředitel závodu, Christoph Weber: „Startujete ze Salzburgu, a kdo bude první v Monaku, vítězí. To není závod o pravidlech a omezeních, je pouze o připravenosti těla a síle vůle.“

Žádný z účastníku však neabsolvuje celou trasu sám. Náročnost a nebezpečnost celého podniku vyžaduje, aby měl po dobu trvání k ruce jednoho pomocníka. Ten se o závodníka stará, připravuje mu plán cesty, vaří a zároveň i pomáhá se složitými rozhodnutími na trase. Důležitost přítomnosti druhé osoby připomíná i veterán X-Alps Martin Muller, jenž bude na letošním ročníku podporovat Samuela Vupillota: „Na trase jsem jeho máma, jeho táta, kuchař, meteorolog a nosič. Je nutné být dokonalý trenér, ale zároveň je třeba být i přítelem.“ 2

Česká stopa

Po celou dobu trvání závodu budou mít fanoušci jednotlivých závodníku možnost sledovat putování svého favorita online. Každý z nich s sebou totiž ponese sledovací zařízení s GPS navigací monitorující každý jeho pohyb. Jedno takové bude mít u sebe i pětadvacetiletý student z Liberce Stanislav Mayer. Nebude to pro něj sice první zkušenost s účastí na X-Alps, ale na rozdíl od minulého ročníku, kdy se zúčastnil pouze jako doprovod, se letos na start postaví jako jeden ze soutěžících. Několikanásobný mistr ČR v přesnosti přistání na padáku si už hlavní roli v podobném závodě vyzkoušel v loňském roce při zdolávání španělských Pyrenejí. V podobně nabité konkurenci, která ho bude čekat v červenci v Alpách, obsadil na závodě X-Pyr fantastické čtvrté místo, a i díky tomuto výsledku se v prosinci dozvěděl svou nominaci na Red Bull X-Alps 2015. Následné zvolení českým paraglidistou roku dodalo našemu závodníkovi patřičnou motivaci do dalších tréninků. V rámci dlouhodobé přípravy na závod absolvoval Stanislav Mayer například i maratonský běh. Momentálně, necelý měsíc před závodem, trénuje v budoucím dějišti závodu, přímo v rakouských Alpách.

Více informací o Red Bull X-Alps naleznete na www.redbullxalps.comPodobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek