OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Adventure race

Jeden z nejtěžších závodů světa na tropickém ostrově Reunion. Češi zde vybojovali historické umístění.

Historicky nejlepší umístění a čtvrté místo na mistrovství světa přivezli z ostrova Reunion čeští reprezentanti v adventure race. Tým Black Hill/Salomon/OpavaNet ve složení Tomáš Petreček, Tereza Rudolfová, Jaroslav Krajník a Pavel Kurz strávil v terénu nekonečných 132 hodin – kdy prakticky bez přestávky střídali jízdu na horském kole, náročné treky a běh, jízdu na kajaku, lezení a dlouhá slaňování. Po většinu závodu navíc na zádech nesli batohy s velkým množstvím povinné výbavy – vážily přes dvacet kilo. Spánek se počítal na minuty.

„Extrémně vysoké převýšení a velmi těžce průchodný terén byl tím hlavním nepřítelem a velkou výzvou pro všechny účastníky. Trasa vedla přes nejvyšší vrcholy ostrova Reunion (cca 3100 m.n.m.) a zavedla nás i na lávová pole v těsné blízkosti činné sopky Piton de la Fournaise,“ popisuje trasu letošního MS v adventure race Tomáš Petreček.

Výborná fyzička v tomto závodě ale nestačí. Jde také o taktiku, navigaci a správně se rozhodnout ve správný čas. Závod byl rozdělen na několik částí formou tzv. darkzone. Překonat tuto pomyslnou hranici, kdy týmy mohou do některých etap nastoupit pouze v denní dobu, bylo základem pro úspěšný výsledek. „Kdo na předchozí etapě promeškal příliš mnoho času, musel potom za soumraku čekat buď v depu, nebo na trase, až se opět rozední. A tento čas se započítaval do celkového závodního času,“ vysvětluje Petreček a dodává: „Byla to tedy i dobrá strategie našeho týmu, která dopomohla ke skvělému výsledku.

Český tým prožil na Reunionu, který leží v indickém oceánu úplně všechno – úmorné vedro a následnou dehydrataci, hodiny na horském kole v bludišti cukrové třtiny, snášení kola po příkrých skalách z dlouhého údolí i slaňování do tůní, kde nebylo vidět dno. Dále náročné divoké sjezdy na kajacích místními hlubokými kaňony, které vystřídaly plavbu na moři.

“Po tak dlouhém závodě ve kterém se spí jen několik hodin, potřebuje tělo odpočívat a načerpat zpět ztracené síly. To trvá často i měsíc,” dodává jediná žena v týmu Tereza Rudolfová.

Mistrovství světa v adventure race – Raid in France – Reunion 2018
odkaz na web – https://www.raidinfrance.com/en/
odkaz na Facebook závodu – https://www.facebook.com/raidinfranceofficial/

Parametry závodu:
200 km – horské kolo
180 km – trek/běh
60 km – kajak
6 km – slanění
17500 m – převýšení

Fotogalerie


Podobné články
Adventure race
29. 9. 2019 Adventure Race Croatia aneb Chorvatsko tak trochu jinak

Závod AR Croatia, který byl letos zařazen do série světového poháru v adventure racing, sliboval...

Celý článek
Adventure race
9. 9. 2019 CZAR 2019: Prosím vás, dostaneme se tudy k vodě?

Je neděle dopoledne, ležím na karimatce ve stínu vysokých bříz. Nohy mám natažené, od kotníků...

Celý článek
Adventure race
3. 9. 2019 Fidži hostí nejtěžší závod světa, české barvy bude hájit jediný tým

Na nejtěžší závod světa „Eco-Challenge Fiji“ již za týden odlétá reprezentovat Českou republiku tým ve...

Celý článek