OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Petr Žákovský: Těšil jsem se na celý den na kopci

Petr Žákovský zvítězil v závodě Adidas 24 hodin na Lysé hoře, kde stihl absolvovat 13 okruhů s parametry cca 12 km / +750 m. V průběhu prvních regeneračních dnů si našel čas také na rozhovor, za což mu patří dík!

Petře, ještě jednou velká gratulace k vítězství na LH24. Určitě bude spoustu lidí zajímat, jak s krátkým odstupem vnímáš svůj víkendový výkon. Můžeš stručně shrnout své pocity z průběhu a konce závodu?

Díky, tak když to vemu celkově, tak jsem určitě s vítězstvím spokojený a taky hodně unavený, přece jenom jedeš téměř 24 hodin non stop. Musím říct, že jsem trénink za poslední období zúročil. Závodů v zimě moc není a já mám zimu a takové počasí rád, takže jsem se i těšil na ten celý den na kopci. Bylo super, jak v průběhu sněžilo. To jsem si opravdu užíval. Ke konci přišly menší problémy s promočenými chodidly a dost to bolelo, ale to už k takovým závodům patří, že tě vždy nějaké komplikace překvapí. Taky musim poděkovat Marovi Causidisovi za skvělý support na Sepetné. Opravdu profi péče.

Po celou dobu jsi vlastně hájil vedení hlavně před svým kamarádem Standou Najvertem a Tomášem Štverákem. Není ti trošku líto, že se ve startovce neobjevili i další borci jako P. Král, M. Causidis, Z. Cypra, Z. Kříž nebo kluci ze Salomonu? To by byla asi ještě větší bitva…

Jel jsem si svoje a moc jsem se tím nezaobíral, kde kdo je. Kluci mi byli v patách a bylo důležité si to pohlídat. Jenže hlídat si to více než polovinu závodu bylo taky náročné. Je určitě škoda, že se neobjevilo ve startovním poli více známých tváří. Mělo by to zase jiný šmrnc a bylo by to o něčem jiném :) Na druhou stranu v sezoně ještě bude dost závodů, na kterých se s borcema určitě potkáme.

Petr Žákovský

Vzhledem k tomu, že bydlíš ve Frýdlantě nad Ostravicí, máš Lysou horu denně na dosah. Poslední víkendy před závodem bylo těžší vás s tréninkovými parťáky na Lysé nepotkat než potkat. Co teď po otočení 13 okruhů, těšíš se na další kopce nebo si jí zkrátka neodpustíš?

To je pravda, byli jsme tam skoro každý víkend. Lysá je pro mě takový kult, ale snažím se to s výstupy nepřehánět, je tady ještě mnoho dalších pěkných kopců na běhání. Za domem mám Ondřejník a tam je to taky super. Teď si dám ale na chvíli pauzu, pořádně zregeneruju, a pak se do kopců zase vrátím. Jak jinak… Rád jezdím také do Tater, je to kousek a to běhání tam je o něčem jiném…

Po úžasných výkonech v domácích závodech (1. místo L4L, 1. a 2. místo B7, 1. místo CUTT, 1. místo LH24) se doufám vydáš častěji za hranice. Kvalifikoval ses na MS ve Skyrunningu – Buff Epic Trail. 105 km v těžkém terénu by ti mohlo náramně sedět. Bude to tvůj vrchol sezóny, podřídíš tomu veškerou přípravu? A na jaké další zahraniční závody se chystáš?

Když to tak vezmeš, tak všechno musí mít svůj postupný vývoj, takže jsem se tak nějak oťukával na závodech v Česku a na Slovensku, a teď je na čase se taky podívat do Evropy. Ano, v loterii na MS mě vylosovali a měl jsem z toho velkou radost. Samozřejmě, že to bude pecka být u toho. Bude to pro mě vrchol sezony, takže se budu snažit připravit jak nejlépe to půjde. Do zahraničí se ale letos chystám na více závodů: z kraje sezony na Ultra trail Istria a pak v červnu do Chamonix na 80 km. V září mě doma čeká srdcová záležitost alá B7. Pak chci ještě do Skotska na extrémní závod GlenCoe Skyline (45 km +4500 m). Závodů v zahraničí bych chtěl objet více, bohužel finanční náklady spojené se startovným, dopravou a ubytováním nejsou zrovna malé. Člověk tak musí počítat každou korunu.

Kromě běhání patříš také mezi lezce. Máš na to ještě čas a neomezuje tě to nějak v tréninku? Přece jen skloubit sportovní lezení s běháním, je od určité úrovně velmi obtížné. 

Když jsem s běháním začínal, tak se to skloubit dalo, ale postupem času jsem přece jen zhodnotil priority a začal více běhat a lezení šlo tak trochu stranou. Pořád mě lezení baví a jde taky o ten pohyb v horách, takže občas zajedu do Tater, obzvláště teď v zimě na nějaké mixové lezení nebo na ledy. Přes léto je to jednodušší – den je delší a po lezení se dá ještě něco poběhat. Třeba Höllental je taková dobrá lokalita na oba sporty. Teď otevřeli novou stěnu v Ostravě, takže když vyjde čas, alespoň jednou týdně tam zajedu.

Petr Žákovský

Pokud to není tajemství, můžeš prozradit něco z tvých tréninkových záznamů? Jaké objemy za rok naběháš nebo nachodíš v horách? 

Já se vždy připravuju na závod dle jeho parametrů a snažím se tomu přizpůsobit i trénink. Takže pokud je závod více běhavý, trénuju více roviny, a když je s velkým převýšením, chodím více kopce. Jinak žádné speciální praktiky nemám, jsem spíš takový sám sobě trenér, samouk. Samozřejmě jsem pročetl dost literatury o trénincích a od každého autora jsem si vzal něco. Jinak za minulou sezonu jsem naběhal celkově něco přes 3 500 km, což není až tak závratné číslo – záleží na tom, jak je ten trénink kvalitní. :)

Takže to zabere hromadu času, co na to říkají doma?

Přítelkyně se me snaží chápat, že dělat takový náročný sport vezme spoustu času. Do toho ještě máme malého synka – ten mi alespoň testuje vybavení, jestli funguje tak, jak má, od hůlek počínaje a čelovkou konče. Bez té podpory doma by to nešlo…i když občas ta podpora hodně skřípe :)

 

Fotografie: Lukáš Podolák

 Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek