OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Letošní LH24 ovládli Petr Žákovský a Linda Beniačová

ADIDAS 24 HODIN NA LYSÉ HOŘE 2016 – dřina pro tělo i duši. I takovýto podtitul by extrémnímu beskydskému závodu slušel. Prokousávat se dokola na jeden vrchol, neustále předbíhat nebo uhýbat, odolávat nástrahám teplého depa s bohatou gastro-zónou a další a další peripetie. To vše v zimě po dobu čtyřiadvaceti hodin. Přesto se letošního ročníku zúčastnil rekordní počet necelé tisícovky závodníků.

Počasí bylo tentokrát organizátorům i běžcům přívětivé. Namrzlé kameny přikryl v posledním týdnu vzorový prašan a teploty se držely v rozumných mezích. V noci dokonce ustával vír a nad ránem se oteplilo. Seběhy nemohly být příjemnější. U hotelu Sepetná navíc hřály (především fanoušky) mohutné ohně, moderátorem vtipně označovány jako valašské přímotopy.

Start probíhal jako obvykle až dole u železničního přejezdu v Ostravici, takže v prvním okruhu si všichni užili jeden kilometr i nějaké výškové metry navíc. Od zatáčky nad transformátorem vedla trať prudkými chodníčky na přímo až nad Lukšinec. Tyto stezky jsou běžně uzavřeny a pro turisty nepřístupné, takže závodníky čekalo alespoň několik pasáží netradiční výstupovou cestou. Vrcholová část zase vedla serpentinami v bývalé severní sjezdovce, takže při pohledu z Malchoru byl na tuto stráň pomalu se šinoucích postav až bizarní pohled.

Fotogalerie

Na čele se od začátku pohybovali všichni favorité – Stanislav Najvert, Petr Žákovský, Marek Novotný, Tomáš Svoboda i Tomáš Štverák. Někdy od pátého kola se na čele utrhl Petr Žákovský a pomalu svůj náskok navyšoval. V soutěží týmů to ještě večer vypadalo na velký souboj obhájců Veličky a Kasalíka s týmem KESBUK, který měl několik kol náskok pouhých pár minut. Nakonec však bylo vše jinak… Kategorie smíšených párů byla asi nejjednoznačnější. Neúnavní sourozenci Jan a Hana Holoubkovi běhali od začátku nejrychlejší časy a svůj náskok postupně udržovali.

Králem Lysé hory se nakonec stal se 13 uzavřenými okruhy (cca 156 km) Petr Žákovský! Borec z Frýdlantu nad Ostravicí, který v létě na stejném kopci vyhrál Lysohorský čtyřlístek, se Standou Najvertem obsadil druhou příčku na B7 a společně také na konci roku vyhráli závod CUTT Beskydy. Velmi milým překvapením se nakonec stalo celkové 3. místo mladého Tomáše Štveráka (ročník 1997), který ještě nad ránem naháněl zkušeného Stanislava Najverta, ke kterému se v jednu dobu přiblížil na pouhých deset minut a výrazně bojoval o stříbrnou pozici!

Nejrychlejší ženou se stala stejně jako v předchozích dvou letech slovenská závodnice Linda Beniačová. Svých 11 okruhů stihla dokončit pár minut před koncem závodu.  Závodníci za 24 hodin absolvovali dohromady 4 997 výstupů na Lysou horu (4 907 loni) a nastoupali 3 797 720 výškových metrů.

VÝSLEDKY:

Muži:

 1. Petr Žákovský – 13 okruhů
 2. Stanislav Najvert – 12 okruhů
 3. Tomáš Štverák – 12 okruhů

Ženy:

 1. Linda Beniačová – 11 okruhů
 2. Petra Macurová – 10 okruhů
 3. Kristýna Skupieňová – 9,5 okruhů

Dvojice Muži:

 1. Radomír Benesz, Tomáš Siuda – 15 okruhů
 2. Martin Rozkydal, Miroslav Vančura – 14 okruhů
 3. Jan Stoszek, Filip Žajdlík – 14 okruhů

Dvojice Ženy:

 1. Tereza Baginská, Kristýna Chmelková – 13 okruhů
 2. Hana Večerková, Zuzana Nádeníčková – 12 okruhů
 3. Michaela Böhmová, Olga Stočková – 12 okruhů

Dvojice Mix:

 1. Jan Holoubek, Hana Holoubková  – 14 okruhů
 2. Matěj Urbaczka, Helena Czeczotková  – 13 okruhů
 3. Štěpán Kosek, Eva Paříková – 13 okruhů

Kompletní výsledky naleznete na oficiálním webu závodu www.lh24.cz

 Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek