OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Hory a lezení

Tomáš Petreček a Libor Uher míří do Nepálu!

Jen pár dnů zbývá elitním českým extrémním sportovcům a horolezcům Tomáši Petrečkovi a Liboru Uhrovi k odletu do Himálaje, kde se pokusí společně s Petrem Maškem a Markem Novotným zdolat sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m). Zatímco u Libora Uhra se jedná o pokus o zdolání již čtvrté osmitisícovky (v roce 2007 vrchol K2 a v roce 2010 Gasherbrum II.,Gasherbrum I.), Tomáš Petreček míří takhle vysoko poprvé v životě.

Původně měla dvojice v plánu zdolat jiný vrchol – Cho-Oyu. Po zprávě nepálské agentury, která nedoporučuje výstup na Cho-Oyu z tibetské strany z důvodů vzrůstajících občanských nepokojů na území čínského Tibetu, se rozhodli změnit cíl na Dhaulagiri.

Dhaulagiri obklopují hluboká údolí. Na jihovýchodě protéká řeka Kali Gandaki a rozdíl mezi její hladinou a vrcholem hory je neuvěřitelných 7 000 výškových metrů na vzdálenosti pouhých 30 kilometrů. Jižní a západní stěna Dhaulagiri jsou vysoké přes 4 000 metrů, východní a severní stěna zhruba 3000 metrů. Dhaulagiri je velmi atraktivní horou, není totiž cloněna jinou vysokou horou a je proto za dobrého počasí viditelná až ze severní Indie.

Česká expedice se nahoru vydá severo-východním hřebenem. Jde o strmý výstup s několika lezeckými místy. Vybuduje Base Camp (4700 m), dále tábor C1 (5900 m), C2 (6600 m), C3 (7300 m) a poté se pokusí o dosažení vrcholu. Celý výstup proběhne čistým způsobem bez nosičů a kyslíkových přístrojů.

Tomáš Petreček i Libor Uher se na expedici připravovali celou zimu. Potkat jste je mohli v Beskydech či Jeseníkách, ale také v Tatrách a v Alpách. Oba se v poslední době účastnili také několika extrémních závodů (5BV, LH24, Timex Winter Race).

Odlet expedice z ČR je naplánován na 9. dubna. Po přesunu k horám a několika aklimatizačních výstupech se při dobrých klimatických podmínkách pokusí v rozmezí 21. – 28. května zdolata vrchol Dhaulagiri (8167 m).

Celé expedici přejeme dobré počasí, bezproblémový průběh a silné zážitky!

Veškeré informace o expedici naleznete na webu www.tomaspetrecek.czPodobné články
Hory a lezení
20. 3. 2016 68 nejlepších outdoorových tipů ve Švýcarsku

Chcete-li projet Švýcarsko kolem dokola a na každém místě zažít krásu hor a trochu adrenalinu, přibalte...

Celý článek
Hory a lezení
26. 6. 2015 Horolezci Petreček s Holečkem se pokusí o světový prvovýstup na „osmitisícovku“

Před Tomášem Petrečkem stojí další výzva. Opavský horolezec a extrémní sportovec 8. července odlétá na...

Celý článek
Hory a lezení
27. 8. 2013 Tomáš Petreček: Všichni to otáčeli s tím, že to nejde. Šlo to

Opavský, horolezec a extrémní sportovec Tomáš Petreček se minulý týden vrátil z pákistánského pohoří Karakoram,...

Celý článek