OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Už tento víkend startuje legendární Pražská stovka!

Přesně o půlnoci z pátku 14. na sobotu 15. 12. odstartuje už 25. ročník legendárního dálkového pochodu z dílny ještě legendárnějšího Olafa Čiháka PRAŽSKÁ STOVKA 2019.

Jak vlastně vypadaly původní ročníky a jak se během let vyvinul z dálkového pochodu v prestižní ultra- trailový závod? Na prvních ročnících startovaly desítky závodníků. Většinou dvě. Maximálně tři. A dokončivše bys napočítal na jedné ruce. P100 si během let získala mnoho punkáčů, dálkoplazů i šlachovitých atletů a letos je jich na dvou hlavních trasách (125 km a 60 km) přihlášeno dohromady 561. Oproti minulým ročníkům je ten letošní v několika ohledech specifický. Ve srovnání s loňskou 170 km dlouhou trasou je 125 km podstatně hubenějších, leč stále výživných. A na rozdíl od let minulých je letos v pražských Modřanech nejenom cíl, ale i start.

Pohled do startovní listiny definuje, že tento víkend bude v Praze horko i přes minusové teploty. Startovní pole je nabité zkušenými vlky i mladými chrty. A kdo jsou největší favorité? Mezi největší kandidáty na bednu je bezesporu trio Hének, Košťák, Hruška.

Petr Hének je už stálice a pokud se nezraní (jak tomu bylo letos na Jesenické 100), bude zárukou kvalitního výkonu. Jen pro představu, v roce 2016 deklasoval zbytek startovního pole Jesenické 100 o více jak hodinu a tentýž rok na Krakonošově stovce zvítězil a ukázal záda mimo jiné i legendě českého ultra Radku Brunnerovi. Půlmaraton za 1:13h je už jen třešnička na dortu.

Dalším, z horkých favoritů je Roman Košťák, který mimo 2. místo na loňské B7 dokázal Pražskou stovku v roce 2016 vyhrát. Otázkou je, jak dokáže zregenerovat po nedávném Loučení (173 km / 7000 m+), ve kterém také dokázal zvítězit.

Třetím z největších favoritů je podle mého názoru Zdeněk Hruška. Sice se nechal slyšet, že je pro něj primární LH24 a s hůlkami dokonce prý i spí. Ale i přes zdravotní peripetie a srdeční arytmie si stále drží stabilní výkonnost bez větších výpadků. Ba naopak, na letošním SceinicTrail obsadil 2. místo, což je mimochodem historicky nejlepší český výsledek. Na květnové Jesenické stovce obsadil taky 2. místo, i přes 6 km nášup, když se musel vracet pro chybějící kontrolu.

Na chybu favoritů bude čekat početná smečka. Za zmínku stojí do posledního dechu bojující Venca Král, Robert Frohn, vítěz J100, nebo Ondra Tabarka, který prý stále netrénuje, nicméně sbírá jedno pódiové umístění za druhým. Velký otazník visí nad comebackem Petra Žákovského a výkonem takřka ještě pubertálního floutka Tomáše Štveráka.

Neméně nabitá je startovní listina žen. Nejzajímavější pravděpodobně bude souboj mezi beskydskou vytrvalkyní Petrou Ševčíkovou a ruskou závodnicí Annou Korobko. Petra letos sbírala zkušenosti na skyrunningovém MS ve Skotsku, kde ve Sky-race vybojovala 22. místo, mimo jiné ovládla závody jako Nízkotatranská stíhačka, LH24 nebo Perun Sky-marathon. Souboj s Annou Korobko, vicemistryní světa v rogainingu bude určitě zajímavý. Další favoritkou je bezesporu Eliška Kainová, loňská vítězka P100. Na letošních Týništských šlápotách (120km/3800m+) dokonce deklasovala většinu mužského startovního pole, když obsadila 3. místo. Do pořadí na čele by měla promluvit i členka brněnské SRTG Martina Dvořáková, která letos předvádí jeden kvalitní výkon za druhým. Mimo jiné vedla i do poslední chvíle slovenský Stefanik Trail, než jej pořadatelé kvůli počasí přerušili.

Užijte si závod a online výsledky sledujte zde: http://2018.tonerman.cz/p1.html

(foto: Aleš Zavoral, http://www.dalkovepochody.cz/ps.htm)Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek