OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Pražská stovka 2016 pohledem vítěze Romana Košťáka

Více než 150 km přes Brdy očima nejrychlejšího účastníka 23. Pražské stovky Romana Košťáka. Vývoj Pražské stovky na samém čele závodu byl letos velmi proměnlivý. Roman Košťák byl v polovině trati v Jíncích až na pátém místě, nakonec měl nejvíce sil na závěrečný finiš a také nejvíce štěstí v orientaci v Modřanských lesích, kde je bohužel spoustu cizích odrazek a bylo důležité sledovat barevné turistické značení.

PRAŽSKÁ STOVKA 2016

Po loňském nezdaru (vzdal jsem na 37. km ve velkých křečích) jsem se znovu přihlásil na Pražskou stovku. Startujeme 09.12.2016 ve 23:10 ze Spáleného Poříčí.

Dohoda na startu s kamarádem Davidem Pecinou zní: začneme zlehka, pak se uvidí – hlavně doběhnout do cíle :)

Běžíme v první skupině asi 10-15 lidí. Na 16,5 km na krásně zledovatělé silnici padám a přisedávám si koleno (hrozná bolest – říkám si : „To snad není možné?!?“ Začínám si ulevovat a pomalu to začíná odnášet kyčel. Na první čipovce se ocitáme s Davidem na čele (nechtěně, čelo v mlze stálo a hledalo cestu). Od 25 km začínám ztrácet (začíná krize, která nakonec skončila až na 45 km).

V Nepomuku (39,3 km) 10. místo, 15 minut ztráta na čelo závodu. Stoupání z Nepomuku jdu (stále v krizi). Na 45 km se ale vše mění, začíná se mi běžet lehčeji a to i proto, že jsem 3x navštívil lesní záchod :) (od středečního večera mám střevní potíže).

Před Jíncema ztrácím Davida a zpráva po kontrole v Jíncích říká , David to zabalil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Začínám předbíhat kluky co byli přede mnou a v Jíncích (67,5 km) se ocitám na 5. místě se ztrátou 27 minut na vedoucí dvojici. Potkávám tam Tomáše Štveráka a Jirku Valeše – na nic nečekám a vyrážím s nima. S Jirkou se trháme Tomášovi a začínáme navyšovat náskok. Malá chybička se vloudila (zakecání) a najednou 2,5 km sekera a propad za Tomáše i Reného Mráze.

Trasa se začíná měnit a je stále hezčí, než jaká byla do Jínců. Hlavně je to tím, že už je světlo a běží se lépe.

Pod Pískem dobíháme Reného a nálada se zlepšuje, protože na vracečce potkáváme Tomáše a máme na něj cca 7 minut. Cestou do Malého Chlumce (89,7 km) trháme Jirku a s Reném běžíme na čipovku.

Tam odčipuju a rychle mizím, ať běžím sám. Důležité bylo, že se ztráta na čelo zastavila na 26 minutách. Při stoupání na Charvát předbíhám Tomáše a hned se mu snažím trhnout, což se i povedlo. Na další čipovce ve Lhotce (108 km), 3. místo, ztráta stále 26 minut. Hlavní je, že nenarůstá. Tahle část až do cíle je nádherná, i když hodně úseků lezu skoro po čtyřech!!!

Při seběhu k Babce najednou vidím Petra Héneka a ten mi oznamuje – KONČÍM – velké křeče. Ptám se, jestli něco potřebuje – hlásí, že má vše zařízeno. Pak přišlo to hlavní – na vrcholu Babka mi fotograf oznamuje, že na Zdeňka Hrušku ztrácím jen 10 minut. To se potvrzuje i na čipovce v Jílovišti (129,4 km). Najednou mám novou krev v žilách a začínám trošičku zrychlovat.

Přichází legendární „Nazaret“ a musím říct – neustálé přeskakování potoka a ten závěrečný krpál tomu dává za pravdu.

Park Královka – nevidím žádné značení a ještě se mi kousla navigace :( Začínám se stresovat. Zkouším navigaci v telefonu – ta se po 2 minutách chytá a já nacházím cestu. Velká škoda – protože poslední info o Zdeňkovi říkalo ztrátu 8 minut.

Na Nickerleho vyhlídku makám jako blázen. Další Inko hlásí už jen 4 minuty na Zdendu. Letím jako smyslů zbavený a přichází chyba a já běžím po jiných reflexích (v cíli se od Olafa dovídám, že tam jsou značeny i jiné trasy). Byly to 2 km navíc a já se smiřuji s druhým místem. Z tempa ale nepolevuji – CO KDYBY ?!?

Poslední Info od mé Kačenky mi říká – JSI PRVNÍ, takže Zdeněk taky zakufroval. Do cíle už neběžím, ale snad letím. Už vidím rozsvícenou školu a slyším fandit – spíše křičet Kačenku a Davida.

A už je to tady – vítá mě Olaf a já jsem v cíli. Jsem neuvěřitelně ŠŤASTNÝ. Vyhrál jsem závod, který dříve ovládli Zemaník, Brunner a jiné hvězdy.

Nakonec to dalo 159,5 km, 5.200 m +, v čase 18:23:54.

Na závěr děkuji partě okolo Olafa za krásný závod a nezapomenutelný zážitek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výsledky TOP5:

1. Roman KOŠŤÁK CZE 18:23:54
2. René MRÁZ SVK 18:44:52
3. Zdeněk HRUŠKA CZE 19:14:47
4. Jozef HARČÁRIK SVK 20:01:44
5. Tomáš ŠVERÁK 20:07:47 (vitěz EKUT a CSUT 2016)

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY: http://2016.tonerman.cz/p7.html
WEB PRAŽSKÉ STOVKY: http://www.dalkovepochody.cz/PS.HTM

POUŽITÉ FOTO: Jiří Januška http://raceshots.cz/Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek