OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Trénink

Prověřte svou fyzičku na ferratach

Chystáte se na závody a uvítali byste změnu ve svém tréninkovém plánu? Provětrejte si kondici na ferratach. Do Německa i Rakouska je to co by kamenem dohodil a máknete si víc než slušně.

Posilovna nad propastí

Ferraty si protáhnete celé tělo. Oproti zažitým představám, že se leze především rukama, budete druhý den pravděpodobně cítit také nohy a celý střed těla. Záleží na tom, jak obtížnou cestu si vyberete. Ferraty se značí zpravidla písmeny A až F, přičemž áčka patří mezi lehké horské túry a ocelové jistící lano použijete jen občas jako zábradlí, kdežto pod písmeny D a F se ukrývají opravdu náročné i převislé cesty, na kterých si ověříte svou vytrvalost. Při zdolávaní ferrat se pohybujete v horském terénu a musíte se samozřejmě jistit.

I na ferraty potřebujete vybavení

Vyrazit na ferraty bez jistícího vybavení může jen blázen, kterému nejsou jeho zdraví a život milé. Pokud se neplánujete vracet z výletu vrtulníkem Horské služby, měli byste si s sebou vzít:

  • horolezeckou přilbu, protože na skalách padá kamení
  • trekové boty s pevnou podrážkou a špičkou, které se vám na kamenech nebudou smekat
  • speciální lezecké rukavice, které vám ochrání dlaně. Pokud je doma nemáte, můžete si vzít obyčejné rukavice do posilovny.
  • sedací a prsní úvazek a smyci na jejich provázání. Na ferratách doporučujeme používat kombinaci sedacího a prsního úvazku, protože pády na zajištěných cestách bývají tvrdé a prsní úvazek vám při pádu udrží tělo ve vzpřímené pozici a ochrání páteř před zlomením. Pokud se nechcete zabývat provazováním úvazku, pořiďte si celotělový úvazek.
  • ferratový set, který se skládá ze dvou karabin a tlumiče pádů
  • čelovku pro případ pozdních sestupů
  • dynamické horolezecké lano na dojištění a případnou záchranu. Co se týče délky, vybírejte alespoň 60 metrové, abyste v případě nouze byli schopni využít lano slanění.

Kam vyrazit?

Pokud si před výjezdem do Alp chcete vyzkoušet ferraty nanečisto, zajeďte si do Děčína na Pastýřskou stěnu. Uprostřed města najdete na pískovci 15 cest různých obtížností, kde si můžete pohyb na ferratě natrénovat. Velice oblíbenou ferratovou oblastí je také rakouský Dachstein, kam si můžete vyrazit na víkendový výlet. Další ferraty najdete v italských Dolomitech nebo slovinských Julských Alpách. A jedna ferrata vede dokonce na nejvyšší horu Rakouska, na Grossglockner.Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek