OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Trénink

Trénink běhu do kopce

Závodíte rádi v terénu? Ale nestíháte mezitím trénovat běh do kopce nebo z kopce? Tak vás můžeme uklidnit. Neexistuje žádný jednoduchý trik či kouzlo, jak být dobrý a rychlý. Jedinou možností je trénink.

Délka a strmost kopců, které budete běhat v tréninku, by měla odpovídat typu závodu, na který se chcete připravit. Přece jen je mezi trailovými závody mnoho rozdílů. Vertical kilometr v Alpách vyžaduje jinou přípravu než klasický český kros. Ultratrail s velkým převýšením zase vyžaduje objemově jiné dávky než příprava na skymarathon.

Krátké kopce

Opakované intervalové výběhy krátkých kopců jsou základem tréninku běhu do kopce. Vždy záleží na tom, v jaké tréninkové fázi se zrovna nacházíte. Obecně lze říci, že pokud to s horskými běhy či trailovými závody myslíte vážně, je třeba trénovat kopce alespoň jednou týdně. Variant tréninku krátkých kopců je samozřejmě více. Možností je najít si ve svém okolí svah o odpovídajícím sklonu a délce a následně opakovat výběhy ve zvýšené intenzitě (80-90 %), přičemž volné seběhy využít k regeneraci mezi jednotlivými intervaly.

Další možností je tzv. pyramidový trénink, kdy se běžec zaměří na krátký okruh, například o délce 500 m. Ideálně je v okruhu zakomponován prudký výběh a seběh, přičemž běžec opakuje „pyramidu“ 1-2-3-4-3-2-1 (počty absolvovaných kol). Takový trénink patří mezi ty náročné, ale zároveň velmi efektivní. Tělo si zvyká na různé tempo, prudké výběhy a zároveň technické seběhy v tempu (pokud se v okruhu vyskytují). Právě trénink běhu z kopce je v přípravě stejně důležitý, někdy i důležitější a v závodech často rozhodují o konečném pořadí.

Dlouhé kopce

Dlouhá stoupání jsou náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Do závodu se nejlépe připravíte opět poctivým tréninkem. Vzhledem k tomu, že se při dlouhých stoupáních na skymarathonech či ultratrailech často přechází do chůze (u výkonnostních jedinců tato chůze tempem pořád připomíná klus, jde o tzv. „power-hiking“), je dobré tuto aktivitu v tréninku také simulovat.

Zajímavým typem tréninku dlouhých a prudkých kopců může být využití trekových holí, zvláště pokud jste zvyklí s nimi i závodit. Pokud se ve vašem okolí nenachází žádné dlouhé kopce o dostatečné sklonu k použití holí, nezoufejte. Dlouhé táhlé kopce jsou ideální například na opakované tempové výběhy. I zde platí pravidlo dobrého rozvržení tempa – pokud zrychlovat, tak až ke konci intervalů.

Technika běhu do kopců

Nejen tempo, ale i styl běhu musíte přizpůsobit terénu. Do kopce je dobré zkrátit krok a více zdvihat kolena. Aby toho nebylo málo, soustřeďte se i na vytažení z boků, “neseďte” při běhu, buďte narovnaní až lehce v předklonu, ať váš pohyb nohou může vycházet z boků. A samozřejmě nezapomeňte ani na pohyb paží, které vám obzvlášť při běhu do kopce, můžou hodně pomoci.

Kromě usilovného tréninku je při horských bězích nutno věnovat pozornost několika dalším věcem. Prvním faktorem, který může také ovlivňovat váš výkon v horách, je bezesporu výběr správného vybavení, které se od klasického běhu liší. Ani ty nejdelší kopcovaté intervaly v tréninku vám nepomohou v situaci, kdy na závod plný bahna či kluzkých kamenů obujete například silniční maratonky. Je dobré především vybrat si takovou trailovou obuv, která vám bude na noze dobře sedět. Na delší závody běžci často volí alespoň o půl čísla větší boty z toho důvodu, že chodidlo po několika hodinách běhu v botě „pracuje“ a dostane se mu tak většího komfortu.

Důležitým faktorem je také samotná technika nášlapu. Paradoxně v kopcích je mnohem jednodušší dodržovat nášlap přes přední část chodidla. Pro tělo je to v kopcích přirozené a dostává se mu tak dostatečné stability. Dobrým pomocníkem v prudkých kopcích mohou být již zmíněné hole, díky kterým zapojíte i vrchní část těla a mírně tak odlehčíte nohám. Hole se následně hodí i v terénních sebězích, kdy vám mohou dodat potřebnou jistotu v technických pasážích.

Posledním tipem pro trénink v kopcích je posílení svalů kolem kotníku. Stabilní kotníky jsou v horách nutností. Pokud nejste příznivci posiloven, přirozenou cestou jak stabilizovat svaly kolem kotníku, je například chození po slackline.Podobné články
Trénink
15. 1. 2018 Folgaria Family Campy – lyžování s dětmi

Malé děti jsou největší poklad každého rodiče. Od toho kouzelného okamžiku, kdy se narodí a...

Celý článek
Trénink
12. 8. 2016 Natrénujte si techniku na trail running tréninku pod vedením špičkových běžců

Běh v horách má svá specifika, ať už chcete závodit ve skyrunningu, na adidas Beskydské...

Celý článek
Trénink
22. 5. 2016 Prověřte svou fyzičku na ferratach

Chystáte se na závody a uvítali byste změnu ve svém tréninkovém plánu? Provětrejte si kondici...

Celý článek