OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Beskydská sedmička 2011

O víkendu 2-4. 9. 2011 se v Beskydech uskutečnil druhý ročník extrémního vytrvaleckého závodu Beskydská sedmička. Letošní klání bylo navíc obohaceno puncem Mistrovství ČR v horském maratonu. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2500 závodníků, rozdělených do kategorii Sport (aktivní sportovci) a Hobby (turisté, amatéři). Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90km s převýšením 5302m (kategorie Hobby měla zkrácenou trať) .

Závod odstartoval v 21h a týmy vyrazily vstříc nočnímu dobrodružství. Prvním vrcholem na trati byl Velký Javorník, odkud se sbíhalo na Pindulu. Prvním těžším stoupáním do výšky nad 1000 m n. m. byl výstup na Radhošť (1129). Následný sestup do Ráztoky byl zakončen první občerstvovací stanici, kde mohli závodnici doplnit potřebnou energii. Ta byla velmi důležitá, protože byl na řadě velmi prudký výšlap na Pustevny a dále přes Tanečnici na Čertův mlýn (1205). Zde již řada závodníku zjistila, že to opravdu nebude legrace dostat se až do cíle. A to na všechny ještě čekala delší a těžší část závodu. Rozdíly mezi čelem a hlavním polem se velmi rychle zvětšovaly a daly se již počítat v hodinách.

Z Čertova mlýna následoval traverz Kněhyně a velmi nepříjemný a dlouhý seběh po asfaltové cestě dolů k hotelu Čeladenka. Zde byla další z mnoha občerstvovacích stanic. V další části čekaly na účastníky dvě nejtvrdší zkoušky – nekonečný výstup na Smrk (1276) a výstup s největším převýšením celého závodu na Lysou horu (1323). Tady se vytvářely nejvýznamnější rozestupy. Na ty, kteří již nevydrželi tempo ze začátku závodu se dalo získat opravdu hodně času. Hora Travný (1203), která následovala po sestupu z Lysé hory na Krásnou, byla svým prudkým stoupáním a ještě těžším sestupem velmi nečekaně tvrdou překážkou při touze všech závodníků přiblížit se cíli. Trasa po sjezdovce v Morávce byl pro kategorii Hobby asi tím nejtěžším sestupovým místem celého závodu. Na následné občerstvovací stanici se doba zdržení závodníků oproti předchozím občerstvovačkám výrazně zvýšila.

Všechny čekal ještě výstup na Ropici (1082). Kousek pod vrcholem se dosud společná trasa rozdělila. Hobby již mohli pokračovat po hřebeni na cílový kopec, avšak pro kategorii Sport nachystali organizátoři v čele s Liborem Uhrem opravdu náročný konec. Po dvoukilometrovém traverzu Ropice bylo nutno seběhnout po prudké a kamenité sjezdovce do údolí Řeky. A následně volným terénem vystoupat až na Velký Javorový (1031). Vzhledem k tomu, že byla tato „zacházka“ až v poslední části závodu, kdy měli všichni v nohách 80km náročného postupu, dosáhla obtížnost trasy Sport opravdu extrémních hodnot. Projevilo se to i tím, že na posledním úseku docházelo k četným změnám v pořadí.

Cíl byl umístěn na vrcholu Malý Javorový (945) vedle turistické chaty. Ti nejrychlejší se tam objevili v neuvěřitelném čase 12:21. Poslední závodníci naopak došli těsně před povoleným limitem, který byl 30 hodin. Z celkového počtu 1194 týmu se v cíli objevilo 623.

Absolutní pořadí:

1. SUUNTO (Jan Kotyk/Zbyněk Cypra) 12:21:19
2. CZECH ADIDAS TERREX (Petr Míl/Filip Šilar) 12:32:57
3. Salomon-Continental (Libor Uher/Tomáš Petreček) 13:17:47
4. OpavaNet/Tilak/Merida (Marek Navrátil/Jan Zemaník) 13:25:31
5. TITRI (Patrik Chýlek/Lukáš Krpec) 13:37:04

Více na www.beskydskasedmicka.czPodobné články
Ultratrail
14. 10. 2018 Pálavský závodem vyvrcholila letošní Rock Point – Horská výzva

Mikulov – Opravdu luxusně vyvrcholil 8. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva. Po loňském...

Celý článek
Ultratrail
12. 10. 2018 Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Mikulov – Vrchol přichází už tuto sobotu! Rock Point – Horská výzva uzavře letošní 8....

Celý článek
Ultratrail
3. 10. 2018 Podzimní Slapy Trail Maniacs lákají k proběhnutí

V sobotu 20. října vyběhne přes 120 účastníků závodu Slapy Trail Maniacs na tratě o délkách 61,...

Celý článek
Vaše Komentáře