OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Jesenická stovka 2016 – registrace na letošní první jesenický ultratrail startuje v pátek

Táhlá stoupání, otevřené větrné hřebeny, klidné pěšinky i vesničky “na konci světa”. Jarní rozkvět a nebelovská surovost. Jeseníky mají své jedinečné kouzlo a pro horský běh jsou jako stvořené. Rok co rok se zde koná mnoho zajímavých závodů, jejichž účastníci se sem rádi vrací. Letošní pomyslné odemknutí hor pro ultratrail vykoná Jesenická stovka!

První víkend v květnu (6. – 8. května 2016) se uskuteční třetí ročník této stovky se startem i cílem v Šumperku, podhorském městě proslaveném značkou Tilak. Páteční noční start však závodníky rychle vyžene do okolních kopců, kde je čeká 103 km s převýšením 4 150 m.

První čtyřicítka do Ramzové působí jako taková oťukávaná – kratší stoupání, méně známé stezky a jen pozvolné přibližování k vyšším kopcům. Tady to bude brát sílu a běžci na čele to navíc určitě pořádně roztočí… Následujících 40 km vede jesenickou klasikou, která nikdy nezklame. Z Ramzové do výšin na Šerák, Keprník a přes Vozku a Červenou horu na Červenohorské sedlo. Poté opět nahoru ke Švýcarně, kolem Pradědu na Ovčárnu, a dál krásným hřebenem přes několik vrcholů až do sedla Skřítek. V nohách těžkých 80 km a do cíle ještě daleko. Seběh do Sobotína a následná “houpačka” v podobě kratších kopců v okolí zámku Velké Losiny i poslední desítka přes Městské skály nebude pro nikoho med. Holba v cíli ale asi bude pro mnohé slušná motivace.

Na náročnost poslední části upozorňuje také ředitel závodu Martin Benc: “Cesta ze Skřítku bude zajímavá. Jedná se o poslední část tratě a závodníci ji vloni poměrně podceňovali. Nicméně spoustu z nich závěrečný úsek vytrestal. Na trati čeká ještě několik prudkých výstupů a rozhodně závodníci nedostanou nic zadarmo.” Dále pak ještě vysvětluje, proč se nepoběží až k Pradědu: “Mně to přijde zbytečné, výhledy jsou na celém hřebenu krásné, myslím, že na Pradědu to bude podobné jako na spoustě jiných míst na trati. Navíc na Praděd vede jen jedna cesta a ta je navíc asfaltová, takže 1,5km nahoru po asfaltu a pak zase dolů, celkem tedy 3km po asfaltu a to mi přijde fakt o ničem, ještě v kontextu, že je tam lidí jak na Václaváku. Celá trať je vymyšlena tak, aby kopírovala nějakou přirozenou linku a nebyla trať vedena násilně. Nemám rád, když musíš někam zabíhat a stejnou cestou se vracet zpět.

Fotogalerie

Organizátoři letos připravují několik novinek, tou první zveřejněnou je uspořádání nezávodního pochodu pro děti v okolí Šumperka. Další budou postupně představovány na oficiálním webu www.jesenickastovka.cz, kde naleznete také registraci a detailní propozice. Přihlašování k závodu vypukne již tento pátek (26. 2. 2016) a limitní počet účastníků je 220, takže pokud chcete v květnu poměřit síly s Jeseníky, ostatními běžci i sami se sebou, zapište si upomínku!

Závod je zařazen do celoročního bodování Česko-Slovenský pohár v ultratrailu.

 Podobné články
Ultratrail
19. 8. 2019 Tatranská Šelma ULTRA: Marcela Vašínová výrazně zlepšila ženský traťový rekord!

Veľmi žiadaný Ultra SkyMarathon, Tatranská Šelma ULTRA 2019 (50km, 3000m+), úspešne dokončilo 152 pretekárov. Príjemné...

Celý článek
Skyrunning
13. 8. 2019 Hynek a Hortobágyiová se postarali o nové traťové rekordy na BEAR FOOT...

Už po tretí krát ožila vyhasnutá sopka Poľana pretekmi do vrchu: BEAR Foot Poľana Skyrace...

Celý článek
Ultratrail
12. 8. 2019 RP HV: Klimša s Chlupáčem stanovili rekord Jeseníků

Bývalý cyklista pražské Dukly a Favoritu Brno Dominik Chlupáč se svým parťákem Tomášem Klimšou ovládl...

Celý článek
Vaše Komentáře