OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Adidas – Continental Beskydská sedmička 2016. Horský závod pro 3 000 účastníků!

Už je to 6 let, kdy veřejnost poprvé zaznamenala pojem Beskydská sedmička a začala se připravovat na pokus o překonání trasy skrze hlavní část Beskyd přesahující převýšením slavnou horu K2. Nyní je již závod, známý také pod zkratkou B7 či prostě jen sedmička, stálicí mezi horskými ultra traily. Jednoduchá myšlenka, umožnit všem kategoriím aktivní veřejnosti zápas s náročnou trati plnou prudkých klesání a nekonečných stoupání, vlastní vůlí i počasím, přitahuje až nečekaně velké množství lidí. Hlavní měrou se o vznik této akce zasloužil Libor Uher, který stále stojí v čele organizačního týmu a zároveň se závodů aktivně účastní. Ačkoli B7 nepatří mezi ty úplně nejnáročnější závody, které se u nás či ve světě konají, co se týče popularity, dosahuje v ČR jasného vrcholu. Přestože u nás v posledních letech roste obliba skyrunningu, kde bojuje každý sám za sebe, B7 s formátem závodu dvojic stále láká nové a nové účastníky. I letos se tak skrz Beskydy vydá cca 3 000 účastníků!

Sportovce čeká 95 km s převýšením 5470 m

Od prvního ročníku se akce hodně vyvíjela, ať už zázemím, servisem pro závodníky, tak především každoročními drobnými korekcemi trasy. Závod vedoucí z Třince skrz celé Beskydy až do Frenštátu pod Radhoštěm (v prvních ročnících byl směr opačný), který prochází všemi hlavními vrcholy, si musí každoročně trasu obhajovat u CHKO i Lesů ČR a vždy dochází k různým úpravám. Letos dokonce hrozil scénář s limitovanou prostupností vrcholu Travného pro prvních 100 párů kategorie Sport i další omezení. Nutno říct, že zde skvěle zafungovala diplomacie organizátorů a na trati dochází k jen méně závažným úpravám. Libor Uher to následovně komentoval takto: “Máme, myslím, pro všechny závodníky dobré zprávy. Minulý týden proběhlo se zástupci Lesů ČR a CHKO Beskydy finální jednání nad trasou B7 2016. Chtěl bych tímto ještě jednou poděkovat všem přísedícím, že se podařilo najít rozumné řešení min. pro tento ročník 2016!”

MAPA_B7_2016_PREDNI_NEW_jpg

Hlavní změny v trase B7 jsou:

Vrchol Ropice. Sestup dolů bude po stejné trase jako výstup! 1,5 km dlouhý úsek ze sedla Lipový po červené značce nahoru na vrchol Ropice a zpět do sedla bude jako jediný na trase B7 obousměrný.

Oklika Stolové. Velkou změnou trasy B7 Long i Short je výstup na Čertův mlýn. Je zrušený dlouhý výstup po asfaltu po červené značce do sedla Malá Stolová. Celý kopec se oběhne zprava po cyklostezce a půjde se nahoru strmou stezkou po žluté!

Kdo vítězil v minulých letech?

Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství v roce 2010 si odnesla dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

V září 2012, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu, zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za tehdy neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.

4. ročník Beskydské sedmičky konaný v roce 2013 přinesl první historickou obhajobu vítězství. Liberecký Pavel Štryncl si opět vychutnával slastné pocity vítězů v cíli. Parťákem mu tentokrát byl Jaroslav Balatka.

Až v roce 2014 se dočkali vítězství domácí zástupci týmu Adidas Outdoor Stanislav Najvert a Petr Žákovský.

V minulém roce se po vleklém zranění vrátil ve velkém stylu Zbyněk Cypra. S Tomášem Svobodou doběhli do Frenštátu pod Radhoštěm v čase 11:29:26.

UPDATE 3.9.2016

 
Další informace včetně aktuálních výsledku bude k dispozici na oficiálních stránkách www.beskydskasedmicka.cz


Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek