OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výživa

Tipy na ideální jídla pro vytrvalostní běžce

Vytrvalostní běžci mají většinou kromě dlouhých hodin strávených během společnou zálibu v jídle. Někteří z nich jsou na nutričních hodnotách a vyváženém příjmu energie až závislí. V tomto článku najdete tipy na jídla a důvody, proč byste právě tato jídla měli do svého jídelníčku zařadit.

Některá z těchto jídel mohou být pro vás motivací, jak nahradit či doplnit pro běžce „profláklé“ banány a těstoviny. Pokud nemáte rádi „chemické“ doplňky stravy a vždy preferujete klasickou stravu, najdete zde tipy na jídla bohatá například na proteiny (bílkoviny), které jsou pro vaše tělo nezbytné pro obnovu a regeneraci svalů po dlouhém tréninku. Dobrou chuť!

Quinoa

Quinoa patří v ČR stále k těm méně známým a používaným surovinám v jídelníčku vytrvalostních sportovců. Vzhledem k jejím pro vytrvalce takřka dokonalým nutričním hodnotám je to ale škoda. Quinoa je nejen skvělým zdrojem sacharidů (cca 60 %), ale je bohatá také na proteiny (cca 25 %). Další výhodou quinoy je, že si na ní můžete dobře pochutnat ať už při sladké snídani (například s nutellou, banány nebo ořechy) či jako kvalitní příloze k hlavnímu jídlu, kdy může nahradit někdy přeceňované těstoviny – recept na výborný salát z quinoy.

Arašídové máslo

Peanut butter neboli arašídové/burákové máslo jsem se naučil jíst až při pobytu v Kanadě. I přes to, že se lepí na patro úst, stojí za to arašídové máslo zařadit do jídelníčku. Je totiž chutným a skvělým zdrojem proteinů, což je důležité z hlediska regenerace těla. Dle Runner’s World může dokonce peanut butter aspirovat na nejlepší jídlo pro běžce vůbec, které vás zasytí na poměrně dlouhou dobu. Například v kombinaci s banánem či kvalitním pečivem se jedná o ideální předzávodní snídani.

Losos

Pokud ryby považujeme obecně z hlediska výživy za skvělý zdroj proteinů a omega-3 mastných kyselin, losos je rozhodně jejich „nutričním“ králem. Je jedním z nejlepších zdrojů právě „omega trojek“, které dle studií fungují jako prevence srdečních nemocí, vysokého tlaku a pozitivně působí na celý imunitní systém těla. Kromě toho je losos bohatým zdrojem proteinů, vitamínů (A, B, D) a celé řady minerálů. Například grilovaný losos v kombinaci s přílohou v podobě quinoy může být skvělým hlavním jídlem, které vám dodá jak energii, tak potřebné proteiny pro svalovou regeneraci.

Mrkev

Mrkev je někdy nedoceňovanou zeleninou, která vašemu tělu díky vysokému obsahu vitamínu A pomůže zlepšit celkový imunitní systém. Kromě toho velkou výhodou mrkve je, že skvěle zasytí váš žaludek, aniž by měla vysoké kalorické hodnoty. Proto může sloužit jako lehká „zasycující“ svačina před večeří, tak abyste se při večeři zbytečně nepřejídali například tuků.

Vejce

Vejce jsou známy pro vysoký obsah proteinů (1 vejce odpovídá cca 10 % denní potřeby bílkovin). Nicméně vejce jsou skvělým jídlem pro vytrvalce také proto, že obsahují aminokyseliny, které pomáhají tělu ve svalové obnově a regeneraci. Vejce obsahují také vitamín K, který je stěžejním zdrojem pro zdraví kostí.

Batáty (sladké brambory)

Sladké brambory jsou stejně jako například quinoa méně známou přílohou v jídelníčku českých vytrvalců, populární jsou například v USA a Kanadě. Sladké brambory jsou obecně kvalitním zdrojem sacharidů. Tudíž mohou fungovat jako alternativní příloha pro každodenní „pojídače“ těstovin. Kromě sacharidů obsahují velké množství vitamíny A (stejně jako mrkev) a C, tudíž také pomáhají imunitnímu systému těla. Mimo to jsou bohatým zdrojem draslíku a železa. Například nakrájené sladké brambory „na hranolky“ mohou být opravdu chutnou večeří a zároveň skvělým zdrojem nejrůznějších živin pro vaše tělo.

Mandle

Mandle nám poskytují skvělý zdroj vitamínu E, který dle studií může tělu výrazně pomoci při regeneraci po náročném tréninku. Mandle mohou být například dobrým doplňkem energické snídaně, můžete jimi posypat ovesnou kaši či cereálie. Stejně jako arašídové máslo můžete i mandlové máslo namazat na banán či jiné ovoce, což může fungovat jako skvělá lehce stravitelná snídaně, která vám dodá dostatek energie pro váš ranní běh.

Další recepty třeba na jídla po náročném tréninku najdete na SvetBehu.cz

Autor: Vojtěch Bořil – momentálně dokončuje studia aplikované matematiky a ekonomie v Brně. Kromě toho se věnuje vytrvalostním sportům a cestování. Nejraději běhá a závodí v horách. Má rád technicky náročné terény s velkým převýšením, čím strmější a náročnější, tím lepší. Nepohrdne ani závody na horských kolech, lyžích nebo pořádným trekem v horách.Podobné články
Výživa
26. 11. 2018 Výživa je klíčem k lepšímu sportovnímu výkonu. Povíme proč i na co...

Pracujete-li na své výkonnosti, je třeba myslet nejen na tréninkové dávky, ale také na správnou...

Celý článek
Výživa
25. 8. 2018 Křeče jsou postrachem vytrvalostních sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle „hlaďáku“ snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř...

Celý článek
Ostatní
10. 2. 2018 Jak na organizaci závodu jednoduše, chytře a za využití nejmodernějších technologií

Každý pořadatel závodu, ať už malého „pouťáku“, nebo velké akce, dobře ví, kolik se za...

Celý článek
Vaše Komentáře