OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ostatní

Extrémní Ironman

Ironman, odvětví triatlonu, jedna z nejnáročnějších sportovních disciplín vůbec. Za 36 let své existence si triatlon i Ironman našel zástupy příznivců, z nichž pravidelné tréninky činí hotové extramuže a samozřejmě i extraženy s vypracovanými a odolnými těly. Dlouhý triatlon nebo také Železný muž, jak se Ironmanovi u nás přezdívá, však v sobě skrývá daleko více než jen fyzickou zdatnost a sílu. Neméně důležitá je rovněž koncentrovanost, psychická odolnost a vytrvalost. Tím vším tito sportovci disponují.

Triatlon a jeho rozmach

Kořeny triatlonu obecně sahají do Spojených států amerických, přesněji na Havaj, kde se toto odvětví na přelomu 70. a 80. let poprvé objevilo. Během několika málo roků se triatlon rozšířil do celého světa a nyní patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím sportům. To dokazuje i bryskní zařazení do programu olympijských her hned dvacet let po jeho vzniku. První olympijské představení kombinace tří naprosto odlišných disciplín v jednom proběhlo na LOH v Sydney roku 2000 a pro Českou republiku má o to větší význam. Uplavat 1,5 km, posléze ujet na kole 40 km a nakonec absolvovat 10 km vyčerpávající běh totiž dokázal český reprezentant Jan Řehula jako třetí v pořadí a vysloužil tak pro sebe i celou naši zemi bronzovou medaili.

Tělo z oceli, nervy ze železa

Dceřinou a aktuálně velmi populární odnoží triatlonu je však Ironman. Tento titul smí nosit každý na světě, kdo je schopen zaplavat 3,86 km v přírodních podmínkách, následně si poradí se 180,25 km na kole a jako bonbonek nakonec uběhne maraton, čili 42,2 km.

To vše bez jediné přestávky, ve výše uvedené posloupnosti a v šibeničním maximálním časovém limitu neskutečných 17 hodin s dodržením přísných regulí. Ironman vždy začíná v 7 hodin ráno, přičemž na plaveckou část mají sportovci nanejvýše 140 minut.

Ironman_Frankfurt_2013_by_Moritz_Kosinsky8578

By Moritz KosinskyOwn work, CC BY-SA 3.0

Necelé dvě stovky kilometrů v sedle pak musí cyklisté zvládnout do 17:30 a cílovou pásku po maratonu protnout do půlnoci. Vypadá to jako cosi zcela nemožného, pohybujícího se nad rámec lidských možností i schopností. Opak je však pravdou, špičkoví Ironmani a jedinci na vrcholných příčkách výsledkové listiny se hravě pohybují okolo limitu 8-9 hodin. Ještě více neuvěřitelně pak zní rekordní limity u žen, které Ironmana, respektive Ironwoman, pokořují zhruba za 10 hodin.

I v tomto sportu můžete samozřejmě na oblíbených internetových portálech sázet na své černé koně, sledovat je a těžit z jejich životních úspěchů. Sázka na vítěze Iromnama v sobě skrývá daleko víc než jen potenciální výhru. Nejen pro absolventy této náročné trati totiž její zdolání v rekordních časech znamená cosi nadpozemského a cenného. Legendou a rovněž nejstarším člověkem, který kdy trať Ironmana dokončil, se stala řádová sestra Madonna Buder, která roku 2012 dolétla do cíle v obdivuhodném věku 82 let.

I Česko má své Iron(wo)man

Mezi první české Iromany se řadí pražský rodák Vojtěch Hec či Václav Vítovec. Druhý zmiňovaný se zasloužil o uznání tohoto sportu v tehdejším socialistickém Československu a rovněž stál i u vzniku Evropské a Světové triatlonové unie. V roce 1989 se proslulého havajského Ironmana zúčastnil i Miroslav Rautenkranc, který výsledným 120. místem na dlouhou dobu stanovil české maximum. V novém miléniu však již bylo několikrát pokořeno a aktuální nejlepší český čas (8:48:50) drží Martin Matula. I Zbyněk Švehla se nadobro zapsal do českých historických tabulek. Stal se prvním neameričanem na vozíku, který soutěž dokončil za parádních 13:07. První úspěšnou českou Ironwoman na Havaji se pak stala roku 2000 Gabriela Loskotová. Mediálně známým Ironmanem je rovněž i sportovní hlasatel a komentátor Stanislav Bartůšek.Podobné články
Ostatní
20. 7. 2017 Přes Alpy po svých jen s padákem? Stanislav Mayer desátý v extrémním...

Jednatřicet odvážlivců se po dvouleté pauze vydalo na trasu jednoho z nejnáročnějších závodů na světě Red...

Celý článek
Ostatní
1. 7. 2017 Na Olešné proběhla bruslařská 24hodinovka!

Ve Frýdku-Místku u přehrady Olešná se během víkendu uskutečnil další ročník extrémního 24hodinového závodu na...

Celý článek
Ostatní
12. 12. 2016 40 tipů pro zimní aktivity ve Švýcarsku. Přehledně na mapě!

Hornaté Švýcarsko zimním radovánkám jen přeje. A nemusí jít jenom o sjezdové lyžování. Vyžití zde...

Celý článek
Vaše Komentáře