OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ostatní

Extrémní Ironman

Ironman, odvětví triatlonu, jedna z nejnáročnějších sportovních disciplín vůbec. Za 36 let své existence si triatlon i Ironman našel zástupy příznivců, z nichž pravidelné tréninky činí hotové extramuže a samozřejmě i extraženy s vypracovanými a odolnými těly. Dlouhý triatlon nebo také Železný muž, jak se Ironmanovi u nás přezdívá, však v sobě skrývá daleko více než jen fyzickou zdatnost a sílu. Neméně důležitá je rovněž koncentrovanost, psychická odolnost a vytrvalost. Tím vším tito sportovci disponují.

Triatlon a jeho rozmach

Kořeny triatlonu obecně sahají do Spojených států amerických, přesněji na Havaj, kde se toto odvětví na přelomu 70. a 80. let poprvé objevilo. Během několika málo roků se triatlon rozšířil do celého světa a nyní patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím sportům. To dokazuje i bryskní zařazení do programu olympijských her hned dvacet let po jeho vzniku. První olympijské představení kombinace tří naprosto odlišných disciplín v jednom proběhlo na LOH v Sydney roku 2000 a pro Českou republiku má o to větší význam. Uplavat 1,5 km, posléze ujet na kole 40 km a nakonec absolvovat 10 km vyčerpávající běh totiž dokázal český reprezentant Jan Řehula jako třetí v pořadí a vysloužil tak pro sebe i celou naši zemi bronzovou medaili.

Tělo z oceli, nervy ze železa

Dceřinou a aktuálně velmi populární odnoží triatlonu je však Ironman. Tento titul smí nosit každý na světě, kdo je schopen zaplavat 3,86 km v přírodních podmínkách, následně si poradí se 180,25 km na kole a jako bonbonek nakonec uběhne maraton, čili 42,2 km.

To vše bez jediné přestávky, ve výše uvedené posloupnosti a v šibeničním maximálním časovém limitu neskutečných 17 hodin s dodržením přísných regulí. Ironman vždy začíná v 7 hodin ráno, přičemž na plaveckou část mají sportovci nanejvýše 140 minut.

Ironman_Frankfurt_2013_by_Moritz_Kosinsky8578

By Moritz KosinskyOwn work, CC BY-SA 3.0

Necelé dvě stovky kilometrů v sedle pak musí cyklisté zvládnout do 17:30 a cílovou pásku po maratonu protnout do půlnoci. Vypadá to jako cosi zcela nemožného, pohybujícího se nad rámec lidských možností i schopností. Opak je však pravdou, špičkoví Ironmani a jedinci na vrcholných příčkách výsledkové listiny se hravě pohybují okolo limitu 8-9 hodin. Ještě více neuvěřitelně pak zní rekordní limity u žen, které Ironmana, respektive Ironwoman, pokořují zhruba za 10 hodin.

I v tomto sportu můžete samozřejmě na oblíbených internetových portálech sázet na své černé koně, sledovat je a těžit z jejich životních úspěchů. Sázka na vítěze Iromnama v sobě skrývá daleko víc než jen potenciální výhru. Nejen pro absolventy této náročné trati totiž její zdolání v rekordních časech znamená cosi nadpozemského a cenného. Legendou a rovněž nejstarším člověkem, který kdy trať Ironmana dokončil, se stala řádová sestra Madonna Buder, která roku 2012 dolétla do cíle v obdivuhodném věku 82 let.

I Česko má své Iron(wo)man

Mezi první české Iromany se řadí pražský rodák Vojtěch Hec či Václav Vítovec. Druhý zmiňovaný se zasloužil o uznání tohoto sportu v tehdejším socialistickém Československu a rovněž stál i u vzniku Evropské a Světové triatlonové unie. V roce 1989 se proslulého havajského Ironmana zúčastnil i Miroslav Rautenkranc, který výsledným 120. místem na dlouhou dobu stanovil české maximum. V novém miléniu však již bylo několikrát pokořeno a aktuální nejlepší český čas (8:48:50) drží Martin Matula. I Zbyněk Švehla se nadobro zapsal do českých historických tabulek. Stal se prvním neameričanem na vozíku, který soutěž dokončil za parádních 13:07. První úspěšnou českou Ironwoman na Havaji se pak stala roku 2000 Gabriela Loskotová. Mediálně známým Ironmanem je rovněž i sportovní hlasatel a komentátor Stanislav Bartůšek.Podobné články
Ostatní
12. 3. 2020 Vláda vyhlásila stav nouze – závodní sezóna je pozastavena

Bohužel, přišlo to rychle a v posledních dnech bylo přijato několik opatření, která organizátorům ani...

Celý článek
Ostatní
8. 10. 2019 SNOW FILM FEST 2019 – parádní filmy ve vašem městě!

Zažij dobrodružství na plátně tvého kina! Jsme dobrodruzi a sportovci, cestujeme do ciziny i po...

Celý článek
Ostatní
20. 7. 2017 Přes Alpy po svých jen s padákem? Stanislav Mayer desátý v extrémním...

Jednatřicet odvážlivců se po dvouleté pauze vydalo na trasu jednoho z nejnáročnějších závodů na světě Red...

Celý článek