Beskydskou sedmičku 2014 vyhráli Žákovský a Najvert
Extrémní přechod Beskyd Javorový – Javorník odstartoval z třineckého náměstí po půl jedenácté v noci. Závodníky vyvedla z Třince pod hory dakarská Tatra Karla Lopraise. Na přechod sedmi nejvyšších vrcholů Beskyd měli závodníci časový limit 30 hodin.
Trasa závodníků kategorie sport měřila 96 kilometrů, kategorie hobby měla trasu o pět kilometrů kratší. Závodníkům po celou dobu přálo počasí, teploty se v noci pohybovaly kolem 15 stupňů a bylo bezvětří. V minulých dnech ale vydatně pršelo, takže zejména při sestupech z vrcholů bojovali s rozmočeným a rozbahněným terénem.
Mistry České republiky v extrémním horském maratonu Adidas Continental Beskydská sedmička 2014 jsou Stanislav Najvert a Petr Žákovský z týmu JulboWay – adidas. 96 km dlouhou trasu závodu zvládli v čase 12 hodin 8 minut. Za nimi skončili Pavel Blabla a Zdeněk Kříž v čase 12:42 a horolezecký parťák Libora Uhra, Marek Novotný s Kamilem Bezděkem, kterým ke druhému místu chybělo pouze 21 sekund.
Hlavní ženskou kategorii ovládly Linda Beniačová a Marcela Mikulecká v čase 15:52. Až téměř hodinu a půl po nich se ve Frenštátě pod Radhoštěm objevila Lucie Odehnalová s Alicí Martikánovou a dalších 25 minut ztratily bronzové Hana Večerková s Kristinou Obručovou. Ve smíšené kategorii soutěžil i Libor Uher s Klárou Rampírovou v adidas Outdoor teamu, čas přes 15 a půl hodiny ale stačil až na třetí místo. Před nimi se umístili Martin Dungl s Ladou Zrzaveckou a především vítězný tým Alpa – Aleš Palko s Patrícií Puklovou (ještě nedávno Gánovskou) s časem 14:09.
V kategorii hobby byli nejrychlejší Martin Maniš a Jiří Blažek, kteří doběhli do cíle za 13 hodin 30 minut, mezi ženami vyhrály Zuzana Kadlčáková a Věra Vystrčilová, nejrychlejším smíšeným párem v kategorii hobby byli Martina Hampejsová s Pavlem Bednářem.
Stejně jako v předchozích ročnících i letos extrémní přechod Beskyd nedokončil každý třetí závodník, do cíle jich nedošlo 941 z 2 819.
Letošní novinkou byl inovovaný systém měření mezičasů, ty měly hlídat, že závodníci postupují společně, a zároveň odesílat průběžné mezičasy na webové stránky závodu. Při první ostrém použití se vyskytly problémy s mobilním pokrytím i nemožností napájení v některých lokalitách. I někteří závodníci proběhli kontrolou příliš rychle, nebyli zaznamenáni a dle mezičasů to vypadá, že tým prošel kontrolou nekompletní nebo vůbec. „Systém je vymyšlen dobře, jen potřebuje ještě doladit některé mouchy“, vysvětluje Libor Uher a slibuje, že v dalších ročnících budou data spolehlivá a online do 5 minut, zároveň bude jako organizátor i méně benevolentní vůči běžcům.