OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Beskydy už brzy otevřou nový ročník Rock Point – Horské výzvy

Sedmý rok oblíbeného seriálu horských běhů a trekingu Rock Point – Horské výzvy bude zahájen poslední květnový víkend v Beskydech. A závodníci se rozhodně mají na co těšit.

Velkou novinkou letošního ročníku jsou ambasadoři jednotlivých zastávek, kteří daným závodům vždy dodají punc větší atraktivity. Spolu s nimi pořadatelé zapracovali především na zkvalitnění tras a přichystali poradenská okénka. Beskydská zastávka se nese ve jménu ultraběžce a nestora Zbyňka Cypry. Ten už dopředu běžce seznamoval s krásami, ale také nástrahami běhu v terénu a dával rady, které se účastníkům Horské výzvy mohou hodit. Jeho okénko se stalo velmi sledované a běžeckým začátečníkům mělo pomoci a motivovat. „Člověk se už za ta běžecká léta kolikrát pěkně spálil. Běhání, i když mnohdy hodně bolí, má především bavit. Snažíme se proto zajistit běžcům Horské výzvy po všech stránkách co nejlepší podmínky. Seznámit je nejen s trasou, ale dát jim i tipy, co se jim v závodě může přihodit, nebo prostě hodit, protože horské běhy jsou úplně něco jiného než klasické městské maratony. Chceme, aby si je běžci opravdu užili, protože co může být krásnějšího pohyb v horách?“ ptá se Zbyněk Cypra, ambasador úvodního závodu v Beskydech.

Do Beskyd, kde letošní série odstartuje, se běžci dostávají v rámci Rock Point – Horské výzvy podruhé. Pořadatelé se Beskydy a Valašsko rozhodli v loňském roce zařadit jako pevnou součást seriálu a u běžců se jejich rozhodnutí setkalo s velkou radostí. „Letos jsme hodně zapracovali na celkové úrovni závodu. Snažili jsme se výrazně zlepšit trasy a celou „Výzvu“ více zprofesionalizovat, aby závodníci měli co nejlepší komfort, zázemí, ceny, ale hlavně, aby si odváželi nezapomenutelné zážitky. Věřím, že spojení s ambasadory běžci ocení, protože díky nim se podařilo udělat velký krok vpřed,“ podotkl ředitel seriálu Pavel Zitta.

                Přestože u dalších zastávek jsou změny výraznější, také v Beskydech se pořadatelský tým snažil eliminovat nenáviděné asfaltové úseky ve prospěch trailových pasáží. Koncept dvoudenní akce však zůstal zachován. V Beskydech jsou připraveny tři délky tras – Long (62,4 km), Half (43,4 km) a Short (13,5 km). Na všechny trasy se vracejí závody dvojic, tedy kategorie typická pro Horskou výzvu. Zachovány však byly na krátké a střední trati i starty jednotlivců. Vždy se běží v kategoriích muži, ženy, mix a dogtreking mužů a žen. Pouze nejdelší trať Long se jde přes noc jen ve dvojicích. Tradičně nemůže chybět ani benefiční pětikilometrový Pochod s Mixitkou, jehož výtěžek poputuje za Verunkou Fojtíkovou, která si jako mladá nadějná lyžařka po pádu poranila míchu. Vybraná částka má opět přispět k léčbě a rehabilitacím.

V rámci úvodního podniku se běžci sejdou v amfiteátru v Horečkách u Trojanovicích u Skokanského areálu Jiřího Rašky nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Právě zde bude v pátek od 17 do 22:30 hodin otevřena kancelář závodu s možností registrace, dále pak v sobotu od 6 do 8 hodin. Až do pondělka 15. května je ale možné využít výhodnější on-line přihlášení.

První vlna běžců, tedy trasa Long, se na trať vydá pět minut před páteční půlnocí. Trasa královského závodu vyvede běžce z Trojanovic na Velký Javorník, Černou horu k Dolní Bečvě, Na Kamenném, ke Skalíkově louce na Pustevny a přes Maňáky a chatu Martiňák do Bukovin. Následně přes Skalíkovu louku znovu na Pustevny a kolem sochy Radegastu na Radhošť, odkud už následuje jen Velká Polana, Černá hora, sedlo Pindula, Velký Javorník a cíl v Trojanovicích. Na trati Long je kvartet občerstvovacích stanic na Dolní Bečvě, v Pustevnách, Kněhyně a znovu v Pustevnách. Časový limit je stanoven na dvacet čtyři hodin, nicméně ti nejrychlejší dobíhají už při sobotním svítání. To už se na svůj závod budou chystat běžci dalších kategorií. Střední trať vybíhá v v sobotu v 9 hodin, kráká v 10 a Pochod s Mixitkou ve čtvrt na jedenáct.

Stejně jako v loňském roce závod vybíhá za podpory Rock Pointu. Novým generálním – materiálním partnerem je italská Salewa. „V Beskydech se scházíme také za podpory Moravskoslezského kraje, obci Trojanovice i Frenštátu pod Radhoštěm. Jsem nesmírně rád za tato partnerství, protože díky nim se nám opravdu daří celý závod posouvat na vyšší úroveň a věřím, že to především ocení samotní účastníci,“ zve do Beskyd Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva, který se letos jde pod heslem: Dej výzvu! a se symbolem prstů do „viktorky“. „Horská výzva je unikátní seriál, který v sobě kloubí zdravý pohyb, stále oblíbený běh a mimořádně atraktivní prostředí českých hor. Skvělá kombinace, kdy si každý může najít vlastní výzvu, ale hlavní je nezůstat sedět doma, tak proč nedorazit k nám do Beskyd? “ motivuje závodníky Pavel Zitta.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek