OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Kratší závody

BĚŽECKÁ PORADNA: Robert Krupička odpoví na vaše dotazy

Jedním z nejvýraznějších českých běžců poslední dekády je bezesporu Robert Krupička z týmu Salomon. Robert je specialista na běhy do vrchu a skyrunning, nicméně jeho běžecká kariéra je mnohem bohatší. Zeptejte se Roberta na dotazy týkající se tréninku, výživy nebo vybavení. Přesně týden bude Robert na vaše dotazy odpovídat.

UPDATE: Termín pro vkládání dotazů vypršel. Děkujeme Vám za zajímavé dotazy a Robertovi za konkrétní a smysluplné odpovědi!

Představení Roberta Krupičky

Robertova cesta k vytrvalostním sportům vedla v devadesátých letech přes dnes tolik populární biatlon. V roce 1998 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým juniorem a v sezóně 1999-2000 to dotáhl do seniorské reprezentace. Od biatlonu jeho kroky vedly k běžeckému lyžování, přičemž do roku 2003 byl členem reprezentačního B týmu. Ovšem již během jeho lyžařské kariéry se Robert začal čím dál více věnovat běhům do vrchu.

První výrazný běžecký úspěch si Krupička zapsal již v roce 2000, kdy se stal historicky prvním českým závodníkem, který ovládl běžecký úsek na legendárním Dolomitenmanovi v Itálii. Extrémním štafetovým závodům se ostatně Robert věnuje až do současnosti

20160908_162901

Od roku 2003 se Robert začal čistě běhání věnovat již více a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Jako jediný český běžec v poslední dekádě dokázal opakovaně vozit umístění v první desítce z vrchařských závodů evropské i světové konkurence. Jedním z jeho nejvýraznějších výsledků je titul Mistra Evropy ve skyrunningu z roku 2011. Od roku 2013 je také členem týmu Salomon. I na klasickém maratonu se Robert již několikrát blýskl. To dokazuje čas z jeho vůbec prvního maratonského startu v životě. Bylo to v roce 2005 ve Wroclavi a Robert tehdy dosáhl času 2:17:47.

V nadsázce lze ovšem konstatovat, že když se Robert Krupička objeví v trailovém či vrchařském závodě na domácí půdě, většinou nemá konkurenci. Pojďme si tedy jmenovat některé z jeho letošních úspěchů: 2. místo v týmech na ME v běhu do vrchu (společně s Fejfarem, Lichým a Janů), 1. místo Adrenalincup, 4. místo Dolomitenmann, 1. místo KTRC Dolní Morava, 1. místo na Trail Run Hostivař, a Trial Run Vysočina Arena. Co se týká silničního běhu, ani ten letos nezanedbal. 2. místo na MČR v silničním maratonu v čase 2:24 mluví za samo sebe.

Sledovat výkony Roberta Krupičky můžete na webu www.behdovrchu.cz

13923751_1261786727167011_1086167001959786257_o

Robert Krupička odpovídá na vaše dotazy

Robert je velmi zkušený a léty prověřený běžec, který dokáže vyniknout jak v trailových závodech, tak i v silničních maratonech. Připravili jsme pro vás tedy běžeckou poradnu, kde mu můžete klást podrobné dotazy týkající se tréninku, výživy a všeho s tímto souvisejícím.

Pravidla:

Dotazy pište do komentářů přímo pod článkem.

Pokládejte konkrétní dotazy, ideálně podložené nějakými fakty, aby Robert mohl odpovědět a mělo to smysl nejen pro vás, ale třeba i pro ostatní čtenáře. Nepokládejte tedy dotazy typu: „Jak se mám zlepšit v běhu do kopce.“

Poradna bude aktivní od  24. 10. 2016  do 28. 10. 2016. Veškeré dotazy položené v tomto termínu Robert zodpoví.

Fotogalerie


Podobné články
Kratší závody
13. 2. 2018 Třetí ročník Lipno Ice Marathonu byl opět jedinečný

V předchozích dvou letech si závodníci měli možnost vyzkoušet dva různé typy tratě. Letošní rok...

Celý článek
Kratší závody
6. 2. 2018 3. ročník Lipno Ice Marathonu má 3 varianty trati

Vyladit formu na závod, obzvláště ten maratonský, je někdy alchymie a každý závodník má své...

Celý článek
Skyrunning
5. 2. 2018 Honza Dušánek: Poslední 2 roky jsou pro mě možná nejhezčí období v...

Dokázal za dva roky vytvořit značku, kterou zná v republice takřka každý běžec a běžkyně...

Celý článek
Vaše Komentáře
 • Lukáš

  Ahoj Roberte,kolik casu venujes sportu a praci? Treba v %. Nebo jsi cisty profik? Pokud ne, myslis ze to v cr vubec jde, aby bezec v horach mohl byt 100% jen sportovcem? Je u nas nekdo takovy? Diky a hodne uspechu. Lukas

  • Robert

   Ahoj Lukáši,
   Dalo by se říct, že jsem byl tak nějak poloprofík :-). Pojem „čistý profík“ chápu tak, že je sportovec placený či dostává výplatu za to, že trénuje a zúčastňuje se závodů, které oddíl, spolek, nebo hlavní sponzor chtějí. Vždy jsem k běhání dělal něco dalšího, ale snažil jsem se práci plánovat a vybírat tak, aby to co nejméně ovlivnilo vlastní trénink. Pracoval jsem vždy jako živnostník a byl pánem svého času, což mi vyhovovalo. Čím lepší výsledky přicházely, tím jsem si mohl dovolit ubrat na práci. Jinak podle mého názoru a zkušeností, pokud je někdo v trailrunningové světové špičce a stojí za ním i nějaký ten sponzor, dokáže se běháním v horách uživit. Čistě profík není u nás nikdo, ale se špičkovou výkonností je to možné pro kohokoliv. Zároveň je to velmi náročné a rizikové, protože takový běžec je odkázaný na několik věcí a hlavní je zdraví. Pokud se zraníš, přicházíš o prize money ze závodů a bez opravdu silného sponzora či pravidelného příjmu z práce je to problém :-)
   Díky za dotaz a ať se ti také daří! :-)

 • Daniel Hrubý

  Ahoj Roberte,
  chtěl bych zaběhnout maraton pod 3h. Je mi 42. Tři roky starý rekord, kdy jsem ještě tolik intenzivně neběhal mám 3:24. Desítku aktuálně 38:30, půlmaraton 1:28.

  Běhám 200km měsíčně, jen občas více, třeba 240 km.
  V tréninku střídám obvykle: delší běhy kolem 15km, tempo běhy 5-10km, kratší rychlejší úseky a volné běhy.
  Nebaví mě ale běhat po asfaltu a jinak běhám všechno v přírodě, i závody jen traily (právě s výjimkou toho maratonu, půlmaratonu nebo když si chci změřit čas na 10km).
  Mám dva dotazy:
  1) Myslíš, že při dostatečně intenzivním tréninku je možné při měsíčním objemu 200-240km zaběhnout maraton pod 3h? Nebo bych se měl zaměřit hlavně na zvýšení objemu?
  2) Nevadí, že to odtrénuju komplet v přírodě? Přeci jen traily jsou vždycky nahoru dolů, takže tam člověk nikdy neběží rovnoměrnou intenzitou, jakou pak musí běžet třeba ten asfaltový maraton. Nevím, jestli to pak nebude handicap.

  Vím, že jsou to zjednodušené a obecné dotazy, ale děkuji předem za jakoukoliv odpověď.
  Dan

  • Robert

   Ahoj Dane,
   děláš jedině dobře, že běháš většinou v terénu :-). Podle mého názoru, s 240 km měsíčně a s dobře sestaveným tréninkem můžeš zaběhnout maraton pod 3 h. bez problému. Záleží ale na mnoha dalších faktorech…Pokusil bych se zvednout kilometráž v prvním přípravném období třeba ke 300 km/měsíčně…
   V trénincích bych se vůbec nebál naběhat 90% tréninků v terénu a to i zvlněném. Samozřejmě, pokud se běhají nějaká tempa, je vhodné zvolit rovinatější profil. Jen občas bych zařadil něco rychlejšího na asfaltu, aby si na tvrdší povrch nohy trochu zvykly.
   Makej a pak mi napiš, o kolik jsi tříhodinovou hranici pokořil! :-)

 • Jiří Prokš

  Ahoj Roberte,
  koukám, že se věnuješ běhům do kopce, ale i trailovým běhům a maratonům. Uspůsobuješ tomu nějak svůj trénink? Jsou mezi během do kopce a po rovině velké rozdíly? Nebo jen já pociťuju, že když běhám delší dobů pouze do kopců a rovinaté trasy ignoruju, že se mi pak po rovinkách pocitově běží hůř?

  Kolik kilometrů týdně naběháš (kopce, rovinky) a kolik je průměrná vzdálenost kterou při tréninku běháš?

  • Robert

   Čau Jirko,
   Vždycky jsem byl hlavně lyžař a běžec do vrchu. Každopádně mě lákal i maratón na rovině. Byl to trochu problém, protože to opravdu nejde dohromady a trénink na kopce výrazně ovlivňuje výkonnost na rovině a obráceně..
   Trénink jsem si vždy plánoval v blocích a na celou sezonu. V letech, kdy jsem chtěl běžet jarní maratón, jsem dělal zimní přípravu zaměřenou na maratónský trénink a po odběhnutí maratónu jsem se během 3-4 týdnů celkem plynule a rychle dostal do své obvyklé vrchařské formy. Ze zimní maratónské přípravy jsem měl kondici, ze které jsem po zbytek sezony těžil.
   Jinak v sezóně si pak plánuji kratší tréninkové bloky upravované vždy speciálně k jednotlivým závodům, které jsou v horách velmi rozmanité a každý vyžaduje trochu něco jiného… V závodech jsou rozdílné délka, převýšení, sklon, počet výběhů či seběhů atd.. Od toho se odvíjí týdenní kilometráž a struktura tréninku… Obecně běhám cca 120-180 km/týden v tréninkových blocích a 60-100 km/týden mezi závody…V tom jsou zahrnuty i kilometry na kole které počítám v poměru 1:3.
   Díky za dotaz a makej! :-)

 • Tom Ba

  Zdar kapo dei tutti capi,
  mas nejaky trik, jak trenovat kopce na vylozene rovine, kde nejvyssi barak ma tri patra a siroko daleko vazne zadny brdek neni (vychod Anglie). Dikes a pred Vanocema se stavim na Strazku ;) mej se T.

  • Robert

   Zdarec Alberto,
   jasně, půjdeme na běžky:-).Jestli tam jsi jenom přechodně, tak valit tréninky pouze na rovině vůbec nevadí. Využij toho třeba pro trénink kvalitního tempa na rovinách, které se i při skyrace velmi hodí. Jinak alternativou tréninku v kopcích je kolo, které jak víš, sám často do tréninku zařazuji. Pak bych si našel alespoň nějaký ten brdek…., nebo schody, kde můžeš pracovat na speciální síle (odrazy, výkroky)..
   Díky a makej! :-)

 • Radek Hesl

  Ahoj Roberte, můžeš, prosím, doporučit nějaký krásný (ale méně známý) závod v ČR a v alpách, který stojí zato si zaběhnout i když člověk nepatří do špičky? A který závod je tvůj nejoblíbeněší? Diky

  • Robert

   Ahoj Radku,
   no přemýšlím o tom :-) Za mě, bych u nás zvolil třeba závod 2hrady v Bradlecké Lhotě, nebo běh do Zámeckého vrchu v Lanškrouně, Strážný nahoru dolu v Dobrouči, 30 km závod Dolní Morava-Kralický Sněžník….No a samozřejmě obnovený závod běh na Bukovou horu, který je vedený po mých tréninkových tratích. V Alpách určitě Sierre-Zinal, Lodrino-Lavertezzo nebo hochfellen berglauf.. Jedna z nejhezčích tras je na Grossglockneru – Grossglockner berglauf a jeden z nejtěžších krásných kopců je tek na Grintovec ve Slovinsku. Můj nejoblíbenější závod je Sierre-Zinal.
   Díky za otázky :-)

 • Bubu

  Ahoj Roberte
  Rad by som sa ta spytal na trening. Behavam vsetko od 42km vyssie v horach (Skyrunning a Ultra).
  Posledne 2 roky som isiel cestou objemu (350-400km mesacne), no po zraneniach som si rozobral svoj trening a zvolil som cestu rozmanitejsieho treningu, ubral km na mesacne 300-350km, zvolil behy na HR + kopcove treningy, pridal intervaly, bicykel na regeneraciu raz do tyzdna. Myslis ze je to dobra cesta ?
  Dakujem

  • Robert

   Čau Bubu :-)
   rozmanitější trénink určitě. Vždyť i skyrunning je rozmanitý:-)
   Ke zlepšení je potřeba vést trénink optimálně nadprahově a dostávat se střídavě do vyšších tepů…Důležité pak je správně odhadnout superkompenzaci a kdy zařadit další intenzivní zatížení.. Takže myslím, že je to dobrá cesta a ještě co se týká toho kola, tak bych se vůbec nebál zařadit cyklistický trénink i jako hlavní tréninkovou jednotku 2x do týdne..
   Ať se ti daří v tréninku a třeba někde na sky na viděnou.

 • Bubu

  Ahoj Roberte
  Dakujem za odpoved, verim ze sa uvidime na sky :)
  Mozno este zopar otazok :)
  Blizi sa zima, co zimna priprava ? Hovori sa ze cez zimu treba zvolnit aby si telo oddychlo.
  Ako vyzera tvoja zimna priprava a coho sa vyvarovat cez zimu ? A co naopak zaradit na zlepsenie ?
  Aby som sa len nepytal na seba, co ta caka v 2017 ? Mas nejaky hlavny pretek ?
  Dakujem!

  • Robert

   Díky za otázky :)
   Zimní příprava je pro běžce hodně důležitá. V podstatě od prosince do jara makáš…na zvolnění byl prostor na podzim :).
   Když se zimní příprava povede a udržíš se ve zdraví, čerpáš z toho po celou závodní sezónu a zmírníš výkyvy sportovní formy. Od roku 2003, kdy jsem začal závodně pouze běhat, tak jsem poslední závody běžel cca na začátku října a pak jsem dával pauzu. Ta se kolikrát zvrhla třeba i na 2 měsíce! Což už tedy nebylo dobré a začátky nové přípravy byly těžší..Na druhou stranu mi ty delší pauzy z dlouhodobého hlediska myslím pomohly. Zimní přípravu skyrunnera dělím na 2 typy: lyžařský tréninkový přístup, nebo běžecký přístup…Záleží na typu běžce, podmínkách a tratích, které chceš v sezóně běhat..Já to kombinoval v různých poměrech podle toho, jestli jsem chtěl či nechtěl běžet na jaře silniční maraton…
   V příštím roce už uberu v tréninku a budu závodit více na pohodu, bez nějakého většího stresu z výsledků..Je ale asi pravda, že srdci závoďáka neporučíš :-) Chtěl bych každopádně vyzkoušet nové závody, které se mi líbí, ale nezbyl na ně čas. Jedním takovým by měla být ZEGAMA :-)

 • Radek

  Zdar Roberte,
  setkal ses nekdy s bolestmi a zatuhlosti svalu a patere v oblasti beder a svalu kolem kycli? Jak to resit, co pomuze? Uz s tim bojuju 2 roky, cvicim…. a byl jsem i na mag. rezonanci a doktori nic. Beham 30 let a nikdy jsem nemel tento problem. Diky za odpoved.
  Radek Leszczynski

  • Robert

   Čau Radku,
   no to jsi se docela trefil :-).
   Aktuálně přesně s tímto problémem bojuji.. Jedná se ale vyloženě o poranění, které jsem si v práci způsobil sám. Jinak se zády jsem v podstatě neměl nikdy problém. Tvé bolesti a ztuhlost svalů v bederní oblasti budou asi už trochu chronické a řekl bych, že jediná pomoc může být kvalitní fyzioterapeut, který najde příčinu a může napravit nějaký špatný pohybový stereotyp…Jinak já záda i břicho posiluji a rozhýbávám na gymballu, kde mám pár fajnových cviků.:)
   Přeji, ať se ti to podaří trvale vyřešit a můžeš naplno běhat! :-)

   • Radek

    Děkuju za odpověď. Mohl bys mně, prosím, nějak poslat ty cviky? Díky! Fyzioterapeut mně řekl, že mně špatně pracuje břicho a projevilo se to na bedrech, což má asi pravdu, protože jsem jako kojenec byl na operaci zúženého jícnu a rozřízli mně komplet celé břicho. Tím pádem ty svaly nepracují úplně správně a projevilo se to až teď s věkem.

 • Pavel

  Ahoj Roberte, jak se rozběhat , aby se mě zvětšila kapacita vytrvalosti. Jaké doplňky stravy vybrat?
  Díky , Pavel