OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Survival - týmy

Jak probíhal tradiční otvírák survivalové sezóny?

V pátek 20. března večer se v Krkonošcích na horské chatě Kara sešlo 120 závodníků, aby po prezentaci odjelo autobusy k dělostřelecké pevnosti Stachelberg, kde byl ve 22 hodin start Krkonošského survivalu 2015 (dále jen KS). Někteří z těch, kteří si nepřečetli upoutávky na závod, se po vystoupení trochu zděsili délkou cesty, kterou bude třeba absolvovat nazpět.

Od pevnosti pak tříčlenné týmy vyběhly na tzv. prolog, při kterém měly v předepsaném pořadí (bylo 8 způsobů) nalézt 4 kontroly v okolí. V limitu 2 a ¼ hodiny. Prolog zavedli organizátoři proto, aby se ještě před začátkem závodu týmy trochu více rozdělily a do terénu nevyrazil dlouhý had závodníků, kdy ti s horšími orientačními schopnostmi „opisují“ od ostatních. Všechny postupy měřily vzdušnou čarou zhruba 7 km a závodníci při nich nastoupali asi 470 výškových metrů. Některé týmy si přitom vyzkoušeli průchod zátarasy a ostnatým drátem, když je z dálky neviděly a na místě pak tvrdohlavě trvaly na přímém postupu :-) Nejrychlejší týmy na to potřebovaly o maličko víc jak hodinu, ty nejpomalejší bohužel limit nestihly a přišly tak o několik set metrů tunelů Stachelbergu, místy až 55 m pod zemí. Zde musely v několika ramenech chodeb nalézt 3 kontroly, přičemž k jedné z nich se bylo potřeba brodit ve vodě po kolena. Někteří se zouvali, někteří bývají na podobné situace připravení a “trochu” vody v botách neřešili. Ti, kteří stihli v limitu útroby Stachelbergu, mohli ještě na bodovanou disciplínu noční orienťák, kde měli v libovolném pořadí za úkol nalézt 3 kontroly.

1

Potom už se rozběhli směr Roudnice v Krkonoších a v rámci svých orientačních a fyzických schopností mohli volit volný postup mezi 27 různě bodovanými kontrolami v terénu. Některé týmy si nesly s sebou běžky nebo sněžnice. Ty byly sice na startu drobnou zátěží, ve vyšších polohách ale zase ztracený čas vynahradily. Cestou ještě mohly získat další body (kromě těch za “obyčejná stanoviště”) za 2 tzv. časovky. Což byly výběhy na vrcholy hor, pokaždé docela náročné, protože měly až 300 m převýšení a místy hluboký sníh. Po poledni pak ještě někteří vyzkoušeli další disciplínu – vytažení jednoho člena týmu na vrchol hráze Labské přehrady u Špindlu. Pak je ještě čekala poslední disciplína, tzv. bejkárna (pana ředitele). Po příchodu (se zákazem pohybu po silnici) ke Krahulčím vodopádům severně od Vrchlabí bylo úkolem závodníků na čas projít malými vodopády, následně tunelem pro potok pod silnicí, přebrodit Labe a těžko prostupným terénem (prudký svah, mnoho popadaných kmenů, kameny) doběhnout na rozcestí Rovinka. Odtud už zbývalo „pouze“ dojít na Karu, nejlépe do 18:00, protože pozdější příchod se na KS docela přísně „trestá“ odečtem bodů.

2

Škoda, že letos se ještě výrazněji než jindy projevila marodka a z Krnapem povolených (a přihlášených) 150 účastníků nakonec odstartovalo o 30 méně. Celkovým vítězem KS15 se stejně jako loni stal tým BlackHILL/Salo­mon/EPO, druzí byli Salomon/Suunto-Sevenpoint2.com a třetí skončili pánové z CZAR. Medailisty v kategoriích najdete na webu závodu, podrobné výsledky budou brzy. Ti nejlepší urazili více než 100 km s převýšením přes 4000 m, což ale neříká mnoho o náročnosti. V některých místech se i přes maximální úsilí nedala vyvinout rychlost větší jak 2 km/hod, jedni z medailistů např. hledali půjčovnu, aby nahradili zlomenou lyži. Navíc je třeba nést jídlo, tekutiny, povinnou výbavu apod. A přestože někteří „běhali“ vzhůru Labskou hrází ještě lépe než pavouci, stejně to průměrnou rychlost nezlepšilo. A pro zajímavost – nejvýše položenou kontrolou byl rozcestník Výrovka v 1400 m n. m.

organizátoři KS 2015
www.krkonoskyksurvival.cz

3 4

 Podobné články
Survival - týmy
30. 1. 2018 Mezinárodní Mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2018

Ve dnech 28. ledna až 2. února 2018 probíhá v Jeseníkách 24. ročník mezinárodního Mistrovství...

Celý článek
Survival - týmy
17. 11. 2017 Startuje registrace na oblíbený Krkonošský survival!

Právě začala registrace na Krkonošský survival 2018. Na start příštího závodu vás, stejně jako minulé...

Celý článek
Survival - týmy
22. 5. 2017 Hannah EPO Survival – 13 hodin plných adrenalinu

Mistrovství České republiky v přírodním víceboji dvojic se letos konalo již po šesté, tentokráte v Dobronicích u...

Celý článek
Vaše Komentáře