Jaká bude Beskydská sedmička 2013?
Jsou to teprve tři roky, kdy veřejnost poprvé zaznamenala pojem Beskydská sedmička a začala se připravovat na pokus o překonání trasy skrze hlavní část Beskyd přesahující převýšením slavnou horu K2. Nyní je již závod, známý také pod zkratkou B7 či prostě jen sedmička, stálicí mezi horskými maratony, ultratraily. Jednoduchá myšlenka, umožnit všem kategoriím aktivní veřejnosti zápas s náročnou trati plnou prudkých klesání a nekonečných stoupání, vlastní vůlí i počasím, přitahuje až nečekaně velké množství lidí. Hlavní měrou se o vznik této masové akce zasloužil Libor Uher, který stále stojí v čele organizačního týmu a zároveň se závodů aktivně účastní. Ačkoli B7 nepatří mezi ty úplně nejnáročnější závody, které se u nás či ve světě konají, co se týče popularizace extrémních závodů a sportů, dosahuje v ČR jasného vrcholu.
Na stratu Beskydské sedmičky 2013 bude 3000 lidí
O víkendu 6.-.8. září 2013 se uskuteční již čtvrtý ročník tohoto horského maratonu dvojic. Oblibu akce jasně demonstruje fakt, že již začátkem března, tedy půl roku před startem akce, byla naplněna kapacita závodu 3 000 lidí. Přesto není důvod k myšlenkám, že se na závod nedostanete. Týmy, které nezaplatí startovné samozřejmě uvolní místo dalším zájemcům. Poslední týdny před startem se jako každoročně jistě objeví mnoho dvojic, které z nejrůznějších důvodů nebudou moci startovat a nabídnou svou registraci dalším.
Také letos zůstává pro B7 typické rozdělení týmů do dvou kategorií – HOBBY a SPORT. Zatímco v kategorií SPORT mohou být pouze dvojice (povinně všichni ti, kdož jsou registrování v nějakém klubu či svazu vedeném pod ČSTV), kategorie HOBBY umožňuje start dvou i tříčlenným hlídkám, kdy se předpokládá, že účastníci nejsou aktivními sportovci a jdou si zkusit sáhnout na dno.
Trasa závodu zůstává téměř stejná jako v roce 2012, kdy došlo k zásadní změně – otočení směru závodu. Start proběhne v pátek večer na náměstí v Třinci a závodníci se přes vrcholy Velký Javorový, Ropice, Travný, Lysá hora, Smrk, Čertův mlýn, Radhošť a Velký Javorník dostanou do cílového města Frenštát pod Radhoštěm. Délka trasy SPORT je 94 km s převýšením 5 430 m. Délka trasy HOBBY je 89 km s převýšením 4 800 m.
Startovní listina plná favoritů
V minulém roce dávalo mnoho předních českých extrémních sportovců před B7 přednost přípravě na světový šampionát v Adventure Race ve Francii. Letos k takto závažné kolizi nedochází, a tak se můžeme těšit na souboj těch nejlepších! Někteří favorizovaní účastníci sice o víkendu absolvovali přetěžký Ultra-Trail du Mont-Blanc, ale i tak budou na startu odhodlání bojovat o nejvyšší mety. Ze startovky můžeme mezi favority namátkou jmenovat tato dua:
Zbyněk Cypra – Petr Vabroušek
Jakub Řídel – Jan Zemaník
Libor Uher – Petr Míl
Pavel Paloncý – Karel Axman
Ivan Mudroň – Patrik Hrotek
Filip Šilar – Michal Čeladník
Stanislav Najvert – Tomáš Svoboda
Dan Šilar – Michal Peitz
Tomáš Petreček – Barbora Válková
Pavel Štryncl – Jaroslav Balatka
a samozřejmě mnoho dalších…
Zajímavostí je jistě účast bývalého fotbalového reprezentanta Pavla Nedvěda.
Kdo vítězil v minulých letech?
Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství si v roce 2010 odnesla dvojice Petr Míl aRené Trebuna.
Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.
V minulém roce, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.
Oficiální web Beskydské sedmičky:
www.beskydskasedmicka.cz