OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Král, Štverák a Balcar – Beskydští vytrvalci ovládli 24hodinovku Rock Point Horská výzva

Více než sto padesát kilometrů a téměř jedenáct tisíc metrů převýšení zdolal vítěz běžecké čtyřiadvacetihodinovky Rock Point – Horská výzva Petr Král. Suverén třetího ročníku za vypsaných dvacet čtyři hodin uběhl osmnáct okruhů a kromě vítězů mixů dvojic překonal dokonce i všechny dvou a tříčlenné týmy.

„Byl to opravdový masakr. Těch osmnáct oválů bylo náročných a upřímně poslední tři jsem šel s velkým donucením. Ani ne tak stoupání jako seběh byl opravdu šílený. Ten mě popravil. Byl to opravdu těžký závod. Bitva začala už od začátku, kdy jsem šel stylem start – cíl, což jsem původně neplánoval, ale věděl jsem, že mě zezadu nahánějí a musel jsem držet tempo,“ netajil se vítězný běžec Petr Král.

Ten o své výkonnosti nenechal nikoho na pochybách. Už na startu se poplácal s největším konkurentem, loni druhým Tomášem Štverákem. Ten si letos brousil zuby na vítězství, ale ve svých prohlášeních byl spíše zdrženlivější. „Počítám, že vítěz bude muset zvládnout osmnáct až dvacet kol. Raději nepředbíhejme. Je tu Petr Král, takže uvidíme, komu to lépe sedne,“ prohlásil chvíli před sobotním startem jeden z adeptů na vítězství mladý Tomáš Štverák.

161030_hv24_002

Loni druhý muž se rozhodně nemýlil. Vítěz opravdu musel uběhnout zmíněných osmnáct okruhů a jediný mezi jednotlivci, komu se to povedlo, byl právě ultramaratonec Petr Král, který na ně potřeboval takřka dvacet tři a půl hodiny. Druhý Tomáš Štverák zvládl o okruh méně a patnáct jich nakonec zvládnul bronzový Marek Balcar. „Vím, že Marek to zabalil před šestnáctým kolem, Tomáš šel nakonec sedmnáct oválů, ale já nevěděl, jestli těch osmnáct vůbec půjdu, jestli raději nepočkám na jeho rozhodnutí, abych se neničil, ale zase těch osmnáct byla výzva,“ nezapřel taktické myšlenky zlatý Král, český reprezentant ve skyrunningu.

Mladý nadějný běžec Tomáš Štverák se po roce musel opět spokojit se stříbrem, přestože svého konkurenta pořádně celou dobu trápil. „Do rána to bylo o 15 minut, potom už jsem v sebězích nemohl a Petr mi utekl. Už jsem skoro čekal, že mi dá kolo, ale to se mu nakonec naštěstí nepovedlo. Tentokrát rozhodovaly seběhy a v nich Péťa Král běžel o hodně lépe,“ uznal chlapsky porážku druhý Štverák.

Při Rock Point – Horské výzvě 24 hodin se v Jeseníkách šlo hned v několika kategoriích. Soutěžilo se nejen v jednotlivcích, ale také ve dvou a tříčlenných štafetách. Závod ve skiareálu Kouty začal hromadným startem s odbitím sobotního poledne. Vedoucí pozice se hned od začátku ujal Petr Král, který tempo diktoval po zbytek závodu. Mezi jednotlivci ženskou kategorii ovládla Zuzana Hofová se svými třinácti okruhy. Druhá Miluše Gombalová uběhla o kolo méně a třetí Blanka Šafářová skončila s jedenácti koly.  Stejný počet kol dal i vítězný dogtrekař David Vičar.  „Minulý rok jsem z prvního místa musela odstoupit, takže letos jsem strašně chtěla vyhrát. Tentokrát jsem si to musela správně nastavit v hlavě a prostě běžet. Za vším tentokrát stála psychická odolnost a to vítězství nakonec byla obrovská satisfakce,“ sdělila zlatá běžkyně Zuzana Hofová.

Fotogalerie

Stejně jako Petr Král zvládli 18 kol bratři Petr a Ondřej Kacarovi, kteří zvítězili v mužské štafetě a také nejlepší mix tým z Havířova Milan Holeš a Petra Ševčíková, ti navíc na tento počin potřebovali jen 22 hod a 20 min, tedy nejméně ze všech. „Brácha byl tahoun, já běhám na Hané a tam není žádný takový kopeček, takže brácha prakticky jako domácí to měl naběhané,“ podotkl člen vítězné dvojice Brothers Ondřej Kacar, kterého jeho bratr Petr doplnil: „Ty těžké seběhy nám devastovaly nohy, ale oba jsme zabojovali. Byl to krásný závod a nejvíc nádherné to bylo, když začalo sněžit. První pohled do zimy jen dokreslil celkovou skvělou atmosféru.“

To vítězná dvojice žen z Rock Point Teamu Pavlína Grygarová s Monikou Bohunskou uběhla rovných deset kol. Naopak tříčlenným štafetám kraloval mix tým Sluníčka, tedy sestava Markéta Hosnedlová, David Maliňák a Tomáš Vaněk se sedmnácti koly, ženským trojicím pak Kamílie Stará, Eva Krebsová a Vladislava Suchomelová s patnácti „rundami“.  V mužských tříčlenných štafetách konkurenci neměla sestava Marek Klemenc, Jan Blokeš a Lukáš Horňáček.

Třetí ročník Rock Point – Horské výzvy 24 hodin opět přinesl celou řadu výzev pro téměř sto dvacet účastníků. Zatímco někteří šli po co nejlepším umístění, jiní jakoby překonávali sami sebe. Takový Tomáš Vlach měl jen doplnit tříčlennou štafetu s Markétou Ročejdlovou a Evou Drhlíkovou. Závod šel v manšestrákách a větrovce. „Byl jsem ale vybavený lépe než loni. To jsem měl asi deset let staré kecky, letos jsem si pořídil obuv novou. Pro mě je to totiž jediný závod sezóny. Vybavení by mohlo být lepší, ale dá se to i takhle rekreačně. Byla to pro mě velká výzva, které se děsím, ale nakonec to opět byla velká sranda,“ usmál se rodák z Ústí nad Labem, který nakonec uběhl pět okruhů a „svoji“ sestavu dovedl na bronzovou příčku, přestože, jak přiznal, proběhnout se jde zhruba desetkrát za rok.

Letos pořadatelé výrazně zkrátili trať. Připraven byl osmi a půl kilometrový okruh. Kvůli noční honitbě se běžci nedostali k vrcholu horní přečerpávací vodní nádrže Dlouhé stráně. „Přestože chyběla ta výrazná panoramata, prakticky jsme se zbavili všech silničních úseků. Běžci si ryze trailovou trať hodně chválili. Třetí ročník navíc opět přinesl řadu skvělých výkonů. Dorazili jak profíci, tak úplní amatéři. Pro nás je něco úžasného sledovat jednotlivé příběhy. Proto tento závod děláme. Ze soboty na neděli se navíc měnil čas, ale tím, že po slunečném dnu začalo sněžit, to spíš vypadalo, že se během noci změnilo rovnou roční období. Jeseníky tak opět ukázaly svoji pravou tvář a tvrdé podmínky byly opět velkou výzvou, se kterou se všichni porvali na výbornou,“ shrnul závod Rock Point – Horská výzva 24 hodin jeho ředitel Pavel Zitta.

Výsledky – jednotlivci – Muži: 1. Petr Král 18 kol  – 22:28 hod, 2. Tomáš Štverák 17 kol – 22:25, 3. Marek Balcar 15 kol – 21:16. Ženy: 1. Zuzana Hofová 13 kol – 19:55, 2. Miluše Gombalová 12 kol – 19:50, 3. Blanka Šafránová 11 kol – 21:41. Dogreking: 1. David Vičar 11 kol – 22:28, 2. Miroslav Šefl 10 kol – 17:56, 3. Stanislav Janíček 6 kol 10:04.

Dvoučlenné týmy – muži: 1. Brothers (Petr Kacar, Ondřej Kacar) 18 kol – 22:33, 2. HavRun (Nikola Vavrous, Martin Skřížale) 17 kol – 21:49, 3.  Borci ze židle (Milan Šubín, Václav Večeřa) 15 kol – 21:33. Ženy: 1. Rock Point Team (Pavlína Grygarová, Monika Bohunská) 10 kol – 15:45. Mix: 1. Lightbike Havířov (Milan Holeš, Petra Ševčíková) 18 kol  – 22:20, 2. Bady team (Vítězslav Chmelař, Nataliia Salii) 16 kol – 22:53, 3. Žuch (Markéta Hosnedlová, Dušan Kopečný) 15 kol – 22:49.

Tříčlenné týmy – mix: 1. Sluníčka (Helena Vaňková, David Maliňák, Tomáš Vaněk) 17 kol – 23:14, 2. Adrenalinsport klub Prostějov (David Koribský, Jaroslav Koribský, Kateřina Hýblová) 14 kol – 21:55, 3. KASuáři (Tomáš Vlach, Markéta Ročejdlová, Eva Drhlíková) 13 kol – 23:04. Ženy: 1. KRV ženy (Kamílie Stará, Eva Krebsová, Vladislava Suchomelová) 15 kol – 22:41, 2. Hills & Blondies (Klára Děkanovská, Jitka Lencová, Kateřina Zelenková) 13 kol – 22:16.  Muži: 1. NoNameNoGain (Marek Klemenc, Jan Blokeš, Lukáš Horňáček) 13 kol – 22:55.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek