OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

LH24 2013 – výsledky

Jedna z nejprestižnějších zimních akcí je za námi. Závod 24 hodin na Lysé hoře prověřil o víkendu 26.-27. ledna více než 600 účastníků, kteří měli za cíl jediné – zdolat během čtyřiadvaceti hodin co nejvíckrát nejvyšší horu Beskyd. Okruh o délce 11,4 km s převýšením 764 m nabídl několik velmi drsných stoupání, které v mrazivém počasí kolo co kolo ubíraly spoustu sil.

Zázemí akce bylo po loňských problémech s malenovickým hotelem Petr Bezruč přesunuto do obce Ostravice, konkrétně do rekreačních zařízení Sluníčko a Sepetná. Podle čerstvých ohlasů závodníků to byl krok správným směrem a akci se vyhnuly určité negativní emoce, které byly kaňkou minulého ročníku.

Před startem závodu se hojně diskutovalo, jak v závodě obstojí český fenomenální ultra-maratonec Dan Orálek, který se podobných extrému s tak velkým převýšením dosud neúčastnil. Mezi další favority se před startem zmiňovaly jména jako Libor Uher, Jan Kotyk či Honza Zemaník. A právě posledně jmenovaný tyto prognózy jednoznačně naplnil.

0
Již během prvního kola se dostal Jan Zemaník na špici a stylem start-cíl jasně zvítězil. Na 13 okruhů mu postačilo dokonce jen 23 hodin a 6 minut. Přepočítáme-li okruhy na klasickou trať, dostaneme úžasná čísla – 148,2 km s převýšením 9932 m.

Domácí borec (Honza bydlí v Ostravici a na Lysé často trénuje) hájící barvy týmu Salomon-run.cz/OpavaNet za sebou nechal všech 414 účastníků kategorie jednotlivců a před druhým Martinem Mazurem měl náskok celého kola, což v hrubém přepočtu činí 1h 45 min. O druhé místo se sváděl mnohem napínavější souboj, který pro sebe rozhodl až závěrečným seběhem již zmíněný Martin Mazur z Českého Těšína. Třetí příčku pak obsadilLibor Uher a obhájil své vynikající umístění z loňského roku.

Dan Orálek, ačkoliv se po prvních kolech stále pohyboval na medailových příčkách, ze závodu odstoupil těsně před jednou hodinou ranní. Na svém kontě měl v tu chvíli 7 okruhů, což ve výsledku stačilo na 74 pozici.

Nejlepší ženou, tedy Mistryní České republiky v horském maratonu jednotlivců je Klára Rampírová, která v 10:20 hodin měla na svém kontě 10 uzavřených okruhů. Druhá se umístila Božena Kováčová s 9 okruhy, které uzavřela v 9:35 hodin. Třetí je Petra Bielinová, která v 9:02 uzavřela 8. okruh.