OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Marek Navrátil: Člověka od přírody nejde oddělit

Zkušený extrémní sportovec Marek Navrátil má za sebou další náročnou a úspěšnou sezónu a už teď je jasné, že také letošní rok bude mít velmi napilno. Obhajoba vítězství na Czech Adventure Race, boj o evropský titul v AR i účast v dlouhých běžeckých kláních. Kromě aktivního závodění chystá Marek také novou ultratrailovou sérii. Více už však zjistíte z následujícího rozhovoru.

Marku, v minulém roce ses účastnil mnoha AR závodů, byl jsi u vítězství na CZAR, ale také u smolného odstoupení z MS v Ekvádoru. Jak sezónu 2014 hodnotíš?

Závodění v Adventure race je o mnoha proměnlivých vlivech. Naučil jsem se, že v přípravě na konkrétní závod je předem potřeba udělat detailní a pečlivou přípravu, postavit tým schopný podat určitý výkon. Ale nakonec ani to nemusí vést k cíli, kterým je úspěšné dokončení závodu na co nejlepší pozici. Do závodu je nutné jít se zdravou ambicí, ale také s pokorou k tomu, co vše nás během dlouhých dnů čeká. Stále se balancuje na hranici jisté opatrnosti a riskování, kdy se může komukoliv z týmu cokoliv stát, ale není možné se tím nechat omezovat. Nebo může selhat potřebná výbava, což zásadně ovlivní vývoj závodu. Trochu zeširoka se tak chci dobrat k tomu, že jsem si už zvykl, jak může být každý závod odlišný. Jednou se podaří vše, jindy něco selže. A z tohoto pohledu je lepší hodnotit každý závod samostatně. Abych ale neuhýbal odpovědi – uplynulou sezonu hodnotím pozitivně. Z 5ti startů na AR v roce jsem s týmem stál 3x na stupni vítězů, samozřejmě vítězství na prestižním M ČR v AR bylo takovým “zlatým hřebem sezóny”.

Letos bude MS v Brazílii. Opět velmi daleko, jiné podnebí, jiné časové pásmo, hodně bahna, vody… Jak se vůbec dá na podobný závod špičkově připravit v našich středoevropských podmínkách?

Start v Brazílii je pro mne opravdu velmi velká otázka. Jde především o finanční zabezpečení akce, ale nejen to. Pořadatel světového poháru v AR už po třetí za sebou nasměroval MS na středo/jihoamerický kontinent. Navíc, jak jsi sám zmínil, převážná část závodu se má konat v bažinaté jihozápadní části Brazílie – Pantanal. Je třeba přiznat, že po posledních dvou MS máme závodění v bažinách už celkem dost, a tak nám trochu chybí i motivace. Možná bude lepší se soustředit na další MS, které snad už bude v jiné části světa. Uvidíme.

Jak složité je se dostat na startovní listinu mistrovství světa v AR? Probíhá nějaká kvalifikace nebo je to o rychlé registraci, startovném?

Někdy je těžké se na startovku MS dostat, záleží na lokalitě a atraktivitě závodu. Pokud ale závod vypadá opravdu velmi náročně (jako například loňské MS v Ekvádoru), pak je to spíše o zajištění financí, týmu, materiálu atp. Právě kvůli vysoké nadmořské výšce se do Ekvádoru nehrnuly zrovna všechny týmy celého světa. Taky probíhá i jistá kvalifikace. Za prvé se nominují medailisté ze závodů světového poháru AR, které se konají v roce před MS. Druhou možností je kvalifikace pro vítěze závodu Mistrovství Evropy AR – to se letos koná v Irsku.

Letošní sezónu zahájíš zimním LH24. Jak se na závod těšíš?

LH24 jsem se rozhodl absolvovat až v teď v lednu. Když už se na závod rozhodnu jít, tak se na něj i těším. I když nejsem zastáncem běhání “pořád dokola”, řekl jsem si, že by bylo dobré to minimálně alespoň jednou v životě zkusit. Rád zkouším nové věci. Navíc formát závodu na 24 hodin mi vyhovuje – čím delší, tím lépe. Zkušenosti se závoděním v zimě mám hodně hluboké, protože jsem absolvoval už mnoho zimních AR v Polsku – to se na LH24 taky dobře využije.

A jaké jsou tvé další plány pro letošní závodní sezónu?

V oblasti AR se budu zaměřovat na ME v Irsku a M ČR. I když jsou to závody, které se budou konat v rozestupu ani ne měsíc po sobě, věřím, že se dají zvládnout. V oblasti individuálních závodů určitě absolvuji tradiční Jesenický tvrďák, kde startuju od prvního ročníku. Taky si naplánuju nějaký ultra-trail, které běhám rád a jsou dobrou průpravou pro AR. Možná se opět vydám do Lavareda, loni se mi tam moc líbilo a i výsledek byl uspokojivý.
2

Vím, že se pro letošní rok chystáš vstoupit také na druhou stranu “barikády” a připravuješ jako hlavní organizátor nové ultratrailové závody. Můžeš už prozradit nějaké detaily?

Ano, to je pravda. Zaujala mne myšlenka závodů po tzv. ultratisícovkách. Nejde tedy o vzdálenost, že by závodníci měli naběhat nějaké nesmyslné kilometry. Jde o to, že je cca 95 ultratisícových hor ve všech našich českých pohořích a že mnoho z nich je méně známých. Nejsou příliš navštěvované, protože jsou mimo hlavní hřebeny, ale přesto svými specifickými parametry splňují specifika tzv. ultratisícovky. Ultratisícovka musí mít určité minimální převýšení z nejbližšího sedla a musí mít také určitou minimální vzdálenost od jiné nejbližší sousedící tisícové hory. Proto se najednou z celkového počtu 600 tisícových vrcholů eliminuje asi 500, které téhle charakteristice neodpovídají a zůstane těch necelých 100. No a tyhle “elitní vrcholy” chci ukázat závodníkům, kteří budou mít zájem je objevovat. První závod už má konkrétní obrysy – bude se konat v Jeseníkách, centrum bude ve Vrbně pod Pradědem a proběhne o víkendu 15.-17. května 2015. Maximální délka tratě bude kolem 75 km, ale design tratě bude obsahovat zajímavý prvek, který se nechám na později. Brzy už spustíme web i přihlášky, plán je od počátku února. Závodníci se můžou těšit nejen na hezký závod v drsných Jeseníkách, ale mám připraveny některé novinky, které v žádném jiném závodě v ČR nenajdou. Mým cílem je připravit nejen pěkný zážitek při samotném závodě, ale taky maximálně zpříjemnit a zjednodušit takový ten “předzávodní humbuk”, poskytnout kvalitní časomíru, dobré občerstvení na trati atp. Dále plánujeme uspořádat podobný závod v Krkonoších a na Šumavě, tzn. vytvořit sérii závodů, kterou jsem nazval ultra1000trail. Věřím, že i partery a sponzory seženeme dobré a medailisté se budou moct těšit na zajímavé odměny.

Jak vlastně vnímáš ten boom kolem dálkových běhů a survival závodů, který za posledních 5 let nastal?

Myslím, že je dobře, že jdou lidé sportovat, jsou venku a hýbají se, nesedí doma. Zážitky, které při závodech s extrémní délkou (v podmínkách hor, v přírodě) závodník zažije, dovedou formovat jeho osobnost a pohled na svět. A myslím, že to formování je správným směrem. Jinak se mi zdá, že to začíná být trh podobný všem ostatním – je o to zájem, takže nabídka stoupá. Čas potom protřídí kvalitu od nekvality, lidé budou jezdit tam, kde budou spokojeni. Věci se nesmí dělat jen pro zisk nebo okamžitý prospěch – pokud někde bude převažovat tento pohled na věc, projekt dlouho nevydrží. Nechci ani zapomenout na hledisko zacházení s přírodou. Osobně cítím v přírodě velmi pozitivní typ energie a jsem přesvědčený, že člověka od přírody nejde oddělit. Organizace závodů v horách je skvělým způsobem, jak lidem kontakt s přírodou zprostředkovat, ovšem musí zanechat co nejméně negativních stop.

Díky moc za rozhovor a hodně úspěchů v roce 2015!Podobné články
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek
Triatlon
16. 6. 2019 Tomáš Matera jako první zvládl medvědí porci kilometrů Grizzlymana

Historicky prvním vítězem beskydského ultra triatlonu GRIZZLYMAN, který byl součástí sportovního festivalu FmsportFEST 2019 na...

Celý článek
Vaše Komentáře