OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
MTB

Markéta Marvanová zdolala 4500 kilometrů napříč USA

Mladá česká cyklistka Markéta Marvanová se vydala na závod Tour Divide z kanadského Banffu až na mexickou hranici v městečku Antelope Wells. Hlavní výzvou na tradiční akci je dojet do cíle a to se dvacetileté jezdkyni navíc povedlo zvládnou 4 418 km dlouhou trasu za pouhých 21 dní a 9 hodin a umístit se na pátém místě mezi ženami.

Vyhrála Američanka Lael Wilcox, která téměř 50 hodin ubrala z dosavadního ženského rekordu, který aktuálně činí 17 dní a 2 hodiny. Rekord se měnil i mezi muži, kde první to Antelope Wells dorazil Josh Kato, který s čase 14 dní 11 hodin a 37 minut porazil dosavadního držitele rekordu Jaye Petervaryho o pouhých 26 minut. I třetí v pořadí ztratil na vítěze jen tři čtvrtě hodiny. Na startu byli i dva Češi – Martin Vít (18 dní 17 hodin) a Zbyněk Rešl (20 dní 23 hodin).

Markéta Marvanová, jezdící za tým Rock Point, byla zároveň i nejmladší ženskou účastnicí a jednou z nejmladších celkově. Má tedy možnost se na Tour Divide ještě v budoucnosti vrátit, ale nejdříve si chce alespoň rok odpočnout a zapomenout: „Při závodě jsem si slíbila, že pokud dojedu, už mě to víckrát nečeká, ale teď cítím, že bych to neměla úplně vykřikovat – možná se tam jednou vrátím. Jistě ale vím, že příští rok ne.

1
V průběhu závodu jí psychicky pomáhaly myšlenky na dívku trpící svalovou chorobou myopatií. V rámci závodu propagovala sbírku na nové dvojkolo, které by mohla užívat, zatím se vybralo přes 35 000 Kč. „Nejkritičtější byly nekonečné kopce – jeden měl 50 km a nemohla jsem zastavit kvůli komárům a ovádům. Jo, komáři mě doháněli pořádně k šílenství…“, popisuje Markéta boj s nenechavým hmyzem. Sbírka stále probíhá na webu: www.sportpomaha.org.

Podstatnou část závodu jela Markéta společně s dvaapadesátiletým Američanem Mikem Schlichtmanem. Zdánlivě nesourodá dvojice si nakonec našla společné tempo, jak popisuje Markéta: „Prvních pět dní jsme se s Mikem vždy jen tak jednou za den minuli. On si myslel, že mi vždy ujel, ale pak zjistil, že moje pomalejší a vytrvalejší tempo je mnohem výhodnější. Jeden den jsme jeli víc spolu a on si chválil, že ho přestala bolet kolena a já se aspoň s ním nebála medvědů. Nevodili jsme se úplně za ručičku, ale polovinu závodu jsme spolu byli v kontaktu a do cíle jsme dojeli společně. Bylo to zpestření závodu – nebyl to tak jen závod a tupé ježdění, ale i hezká dovolená a sdílení štěstí. Je hezké, když můžete jet a tu krásu, která tam číhá na každým rohu s někým sdílet.“Podobné články
MTB
26. 6. 2018 O víkendu proběhly extrémní závody Renault INLINE24 a Author PH24

Třetí červnový víkend už tradičně obsazují areál u přehrady Olešná účastníci extrémního závodu na kolečkových...

Celý článek
MTB
14. 11. 2016 Cyklon 2016 zná své vítěze!

V sobotu 5. listopadu v podvečer odstartovali organizátoři Krkonoškého survivalu od chaty Kara noční MTBO dvojic. Teploty...

Celý článek
MTB
20. 7. 2016 ISOMA 1000 Miles Adventure vyhrál Radek Musil

Vítězem šestého ročníku ultramaratonu 1000 Miles Adventure (zhruba 1600 km), který se jede na kole,...

Celý článek
Vaše Komentáře