OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Na letošní LH24 padaly rekordy!

Lehce přes 1000 závodníků se rozhodlo strávit víkend ve svazích Lysé hory v Moravskoslezských Beskydech. Probíhal zde 7. ročník extrémního závodu LH24, kde se po dobu 24 hodin soutěží v počtu absolvovaných okruhů s parametry 11,2 km / 764 m+, přičemž trasa vede přes samotný vrchol Lysé hory. Jeden z nejtěžších zimních závodů u nás byl už před startem dávno vyprodán a už v pátek praskala akreditace ve švech.

Nebyla to letos žádná lednová idyla, spíše takové listopadové počasí, kdy ještě dole není sníh a nahoře panuje zima. Už po prvních okruzích bylo jasné, že půjde o hodně rychlý závod. Jestli si loni závodníci stěžovali na pomalý postup zasněženým traverzem, letos si stav trasy všichni pochvalovali. “Podmínky jsou super, nahoře nefouká a pod nohama je to pevné, jen dole trochu ledu, ale dá se po tom dobře běžet”, upřesnil Tomáš Klím, který letos závodil ve dvojici s ředitelem závodu Liborem Uherem.

Na špici se od prvních kol dostal Zdeněk Hruška, který si jako jeden z mála nevzal trekové hůlky a vypadal, že si šel jen tak na pohodu zaběhat. V prvních dvanácti hodinách před sebe nikoho nepouštěl. Za ním postupně řídlo startovní pole – z čelních pozic ze závodu odstoupili Standa Najvert, Martin Nytra i Petr Žákovský. Situace na čele se změnila až v noci, kdy se do vedení dostal Radek Chrobák. Ač si už v podvečer prvního dne stěžoval na drobné křeče, stále nacházel další a další síly. Dobře si však vedli také Jaroslav Vicher, Kamil Bezděk a Marek Novotný, kteří soupeřili o třetí příčku. Radek Chrobák nakonec v závodě zvítězil a vylepšil své loňské druhé místo. Po emotivním doběhu 14. kola, kterým stanovil nový rekord závodu, zhodnotil moderátorovi závod jediným slovem: “Těžké”.

Velmi silná konkurence se sešla také v kategorii žen. O to větší překvapení bylo, jakým stylem závod rozběhla Petra Ševčíková, která se v prvních okruzích držela s nejlepšími muži. Postupně se k ní však dotahovala Ivana Šlachtová a nakonec to bylo pořádné drama. Obě zvládly 11 koleček a o vítězství Petry Ševčíkové rozhodl nižší čas, který k jejich absolvování potřebovala. Třetí příčku nakonec obsadila dobře připravená Kateřina Klepáčová.

Rekordy padaly i ve štafetách. 17 okruhů, které mají na svědomí Vít Otevřel s Tomášem Svobodou asi jen tak někdo nepřekoná. V prvních kolech se zdálo, že si závod spletli s Lysacupem :) Vysoký standard nakonec drželi až do konce. Zřejmě nejvyrovnanější byl závod štafet žen, kde se nakonec radovaly Martina Dvořáková a Barbora Cichá (13,5 okruhů). První místo za skvělý výkon v kategorii smíšených štafet získali manželé Gabriela a Martin Plačkovi ze Slovenska (15 okruhů).

 

Foto: Lukáš Podolák (LH24)Podobné články
Kratší závody
20. 2. 2019 Mizuno Trail Running Cup otvírá registrace, nově zamíří i do Brd

Na brdský hřeben po stopách nejstaršího maratonu v zemi zamíří poprvé účastníci Mizuno Trail Running Cup....

Celý článek
Horské maratony
5. 2. 2019 World Marathon Challenge 2019 je za námi, Petr i Filip Vabrouškovi si...

Běžet maraton je pro leckoho velká výzva. Běžet během jedné sezóny 7 maratonů už je...

Celý článek
Kratší závody
29. 1. 2019 Blíží se Lipno Ice Marathon, letos na ledu!

Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední...

Celý článek
Vaše Komentáře