OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Nový BESKYDSKÝ TRIATLON, který kouše…

Výzva, extrém, odhodlání. Tři slova, která nejlépe vystihují největší letošní novinku sportovního víkendu na Olešné ve Frýdku-Místku (15. a 16. 6. 2019). V rámci premiérového ročníku multisportovní akce FMsportFEST 2019 organizátoři připravili v tvrdých podmínkách Beskyd ultra triatlonový závod XTRI GRIZZLYMAN. V Evropě bezkonkurenční. Pro hobíky a aktivní veřejnost pak méně náročný PANDAMAN.

Posledních osm let horolezec Libor Uher se svým týmem pořádá v červnu, v bezprostředním okolí přehrady Olešná, vytrvalostní závody. Nikdy ale žádná z disciplín nezavedla sportovce přímo do vody, přitom k tomu areál přímo vybízí. „Vody jsme si nikdy nevšímali, zejména kvůli její špatné kvalitě. Olešná je nyní ale nově zrevitalizována, vyčištěná, voda v přehradě má mnohem lepší kvalitu. Dlouho jsme si ale s myšlenkou, zapojit vodu do disciplín, pohrávali. Měli jsme ji v hlavě, ale nevěděli jsme, kam triatlon zařadit a jak ho pojmout. Čas nyní uzrál,“ vysvětluje Libor Uher.

Výsledkem je XTRI GRIZZLYMAN, závod s podtitulem Extrém který kouše! Medvědí porce jednotlivých disciplín napovídá, že výhrou bude už jen jejich zdolání. Účastníky ultra triatlonu na úvod čeká na Olešné 3,8 kilometrů plavání, následně pak v sedle silničních kol musí zdolat porci 205 kilometrů s převýšením 4100 metrů. Závěrečný běh pak má maratonskou délku 42,5 kilometrů a k tomu brutální převýšení 2100 metrů.

„Máme dvě distance, krátký triatlon PANDAMEN pro hobíky a aktivní veřejnost. Protipólem je extrémní GRIZZLYMAN, který nese parametry nejtěžšího evropského závodu. Triatlonový závod s takovým převýšením v Evropě není,“ potvrzuje Libor Uher. Cyklistická část triatlonu povede přes všechna beskydská sedla až do Makova na Slovensko a zpět od Ostravice k WOOD Areně, kde závodníci přezují cyklistické tretry za běžecké boty. „Horská prémie na kole je Lysá hora. Závodník ji „ochutná“ během GRIZZLYMANu ale dvakrát, neboť na ni musí i vyběhnout,“ pokračuje dále Libor Uher. Výjezd na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd měří 8,6 kilometrů a řadí se tak k nejdelším v České republice. Při běhu pak závodníci musí zdolat z Ostravice (410 m n. m.) na Lysou horu (1324 m n. n.) převýšení 914 metrů!

Start ultra maratonu na břehu přehrady bude v sobotu 15. června v 5.00 hodin ráno, limit pro jeho zdolání je 24 hodin. „Máme to načasované tak, aby nejrychlejší závodníci byli v cíli za světla. Kolem 19. až 20. hodiny můžeme očekávat v cíli na Olešné nejrychlejší borce,“ odhaduje hlavní organizátor . Červnový termín nultého ročníku FMsportFEST 2019, který tým Libora Uhra pořádá společně s městem Frýdek-Místek, zaručuje v přehradě dostatečně teplou vodu bez přítomnosti sinic.Podobné články
Triatlon
8. 9. 2020 Doksy Race 2020 se blíží!

V neděli 13. září 2020 se opět uskuteční DoksyRace 2020 - tradiční závod v polovičním ironmanu. Tento...

Celý článek
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek