OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Nový BESKYDSKÝ TRIATLON, který kouše…

Výzva, extrém, odhodlání. Tři slova, která nejlépe vystihují největší letošní novinku sportovního víkendu na Olešné ve Frýdku-Místku (15. a 16. 6. 2019). V rámci premiérového ročníku multisportovní akce FMsportFEST 2019 organizátoři připravili v tvrdých podmínkách Beskyd ultra triatlonový závod XTRI GRIZZLYMAN. V Evropě bezkonkurenční. Pro hobíky a aktivní veřejnost pak méně náročný PANDAMAN.

Posledních osm let horolezec Libor Uher se svým týmem pořádá v červnu, v bezprostředním okolí přehrady Olešná, vytrvalostní závody. Nikdy ale žádná z disciplín nezavedla sportovce přímo do vody, přitom k tomu areál přímo vybízí. „Vody jsme si nikdy nevšímali, zejména kvůli její špatné kvalitě. Olešná je nyní ale nově zrevitalizována, vyčištěná, voda v přehradě má mnohem lepší kvalitu. Dlouho jsme si ale s myšlenkou, zapojit vodu do disciplín, pohrávali. Měli jsme ji v hlavě, ale nevěděli jsme, kam triatlon zařadit a jak ho pojmout. Čas nyní uzrál,“ vysvětluje Libor Uher.

Výsledkem je XTRI GRIZZLYMAN, závod s podtitulem Extrém který kouše! Medvědí porce jednotlivých disciplín napovídá, že výhrou bude už jen jejich zdolání. Účastníky ultra triatlonu na úvod čeká na Olešné 3,8 kilometrů plavání, následně pak v sedle silničních kol musí zdolat porci 205 kilometrů s převýšením 4100 metrů. Závěrečný běh pak má maratonskou délku 42,5 kilometrů a k tomu brutální převýšení 2100 metrů.

„Máme dvě distance, krátký triatlon PANDAMEN pro hobíky a aktivní veřejnost. Protipólem je extrémní GRIZZLYMAN, který nese parametry nejtěžšího evropského závodu. Triatlonový závod s takovým převýšením v Evropě není,“ potvrzuje Libor Uher. Cyklistická část triatlonu povede přes všechna beskydská sedla až do Makova na Slovensko a zpět od Ostravice k WOOD Areně, kde závodníci přezují cyklistické tretry za běžecké boty. „Horská prémie na kole je Lysá hora. Závodník ji „ochutná“ během GRIZZLYMANu ale dvakrát, neboť na ni musí i vyběhnout,“ pokračuje dále Libor Uher. Výjezd na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd měří 8,6 kilometrů a řadí se tak k nejdelším v České republice. Při běhu pak závodníci musí zdolat z Ostravice (410 m n. m.) na Lysou horu (1324 m n. n.) převýšení 914 metrů!

Start ultra maratonu na břehu přehrady bude v sobotu 15. června v 5.00 hodin ráno, limit pro jeho zdolání je 24 hodin. „Máme to načasované tak, aby nejrychlejší závodníci byli v cíli za světla. Kolem 19. až 20. hodiny můžeme očekávat v cíli na Olešné nejrychlejší borce,“ odhaduje hlavní organizátor . Červnový termín nultého ročníku FMsportFEST 2019, který tým Libora Uhra pořádá společně s městem Frýdek-Místek, zaručuje v přehradě dostatečně teplou vodu bez přítomnosti sinic.Podobné články
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek
Triatlon
16. 6. 2019 Tomáš Matera jako první zvládl medvědí porci kilometrů Grizzlymana

Historicky prvním vítězem beskydského ultra triatlonu GRIZZLYMAN, který byl součástí sportovního festivalu FmsportFEST 2019 na...

Celý článek
Vaše Komentáře