OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Horské maratony

Pálavský závod udělal skvělou tečku za letošní Horskou výzvou

Naprosto fantasticky vyvrcholil 7. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva. Pořadatelský tým jako zlatý hřeb připravil vůbec poprvé slavnostní vyhlášení na Pálavě, kterému ale předcházel samostatně hodnocený nadstavbový závod. Ten si mnozí přijeli opravdu jen užít a díky slunečnému počasí zavládla zcela unikátní pohodová atmosféra.

            „Chtěli jsme závěr série připravit v úplně jiném duchu. Předchozí ročníky jsme vyhlašovali na akademické půdě v rámci cestovatelského festivalu. My se ale snažíme lidi spíše spojovat a motivovat, a proto vznikl tento nadstavbový závod. Měl zcela jiné parametry než standardní trasy seriálu a také měl oslovit širší pole účastníků. To se povedlo a z ohlasů, které máme, vyplývá, že si všichni pálavskou akci mimořádně užili,“ shrnul spokojeně Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Po pěti bodovaných zastávkách, které určily celkové vítěze jednotlivých kategorií, byl šestý nadstavbový závod samostatnou třešinkou na dortu. Připraveny byly dvě trasy – Long na 26 km a Short na 13 km, které odstartovaly společně z mikulovského Amfiteátru pod Turoldem. Přestože byl závod spíše bonusem, rozběhl se velmi rychle. Dokonce hned na startu došlo ke kolizi závodníků. „Pes vystartoval rychleji, než jsem čekal, podběhl druhého a už jsme se zauzlovali a hned na startu popadali. Začátek to rozhodilo, ale na kopci jsme se srovnali. Ten společný start byl hodně zajímavý a závod se šel v rychlém tempu. Přiznávám ale, že my si přišli užít pohodu. Celá sezóna je za námi, tak kam se hnát dál? Celé nás to bavilo,“ sumarizoval v cíli dogtrekař Libor Klement.

Právě pohoda a zábava byly nejčastěji zmiňovaná slova. Mnozí dokonce přijeli o den dříve, aby si bez stresu mohli užít celý víkend na Moravě. „Jen jsem s tím slavením neměl začít o den dříve. Díky tomu byl závod těžší, ale ta myšlenka pořadatelů byla jinak hodně povedená,“ řekl spokojeně Jan Náhlík z týmu Total Vital. Podobně na tom byli i další. „Šla jsem s tím, že bude jen jeden kopec, ale ono jich bylo víc, takže to bylo pro nás strašně náročné. My totiž přijely vyhrát a večer se pobavit a ráno domů. Nakonec jsme fakt na bedně, takže pro nás vítězství, které pořádně oslavíme,“ usmála se Marie Schneiderová, členka bronzového týmu žen s příznačným názvem Holky na tahu.

Nadstavbový závod byl velkou motivací také pro běžce, kteří Rock Point – Horskou výzvu dosud neabsolvovali. „Pro nás to byla výzva. My jsme místní, takže by byla škoda toho nevyužít,“ vysvětlila Lenka Cupalová z Břeclavi, proč se s parťákem rozhodla Horskou výzvu absolvovat. „Dohodli jsme se, že ji vyzkoušíme. Je to v místě našeho bydliště. Pálavu máme proběhnutou a všechno tu známe. Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to bude, jak je to pořadatelsky zvládnuté, co se nabízí v rámci účasti a hlavně byl náš cíl užít si zábavu, tedy živou hudbu a víno,“ doplnil slova kolegyně Rostislav Vačkář.

Ti nejrychlejší nakonec byli na krátké distanci zpátky v cíli už za hodinu. Pod hodinu se vešel jen vítězný dogtrekař Jan Havran a dvojice Miroslav a Petr Bětíkovi. Třetí v absolutním pořadí Jiří Melecha zaběhl za hodinu a minutu. To na dlouhé trase byl celkově suverénní Vlastimil Lysák, který na dlouhou trasu potřeboval dvě hodiny a devět minut. Deset minut naběhl na druhého Jana Šaligu. Mezi tři nejrychlejší běžce se dokonce probojovala žena. Taťána Straková trať Long zaběhla za dvě hodiny a dvaadvacet minut. Pálavský závod ale dokázal dát zabrat i těm nejlepším z celého seriálu. „Pro mě to bylo kruté. Od posledního závodu v Krkonoších jsem netrénoval a strašně jsem se trápil. Chtěl jsem si to užít, ale moc se mi to nepodařilo. Ta atmosféra tě pohltí a chceš se solidně umístit, ale musí se tu úplně jinak rozložit síly. Klasický long na jednou tak dlouhou trasu je lepší,“ podotkl člen vítězné dvojice celého seriálu v kategorii na nejprestižnější trati Long Tomáš Lisec. Ten se svým parťákem Davidem Kopalem ale k nadstavbovému závodu přistoupili s velkým nadhledem. „Přijeli jsme za vínem a chtěli si užít závod, který je kratší a zajímavější díky svým výhledům. Bylo to jiné a vůbec jsme nevěděli, co od toho čekat,“ podotkl David Kopal z dvojice Medaři, která na Pálavě skončila ve své kategorii druhá. V závěru dne si ale Lisec s Kopalem převzali cenu nejprestižnější – za obhajobu loňského prvenství v celém seriálu. „Po vyhlášení se vždy všichni rozutekli, ani jsme si nepopovídali. Tady je jiná příležitost poznat ty lidi, dát si vínečko a trochu si zabékat. Byla to skvělá tečka,“ uzavřel s jiskrou v oku pálavskou štaci zlatý běžec Tomáš Lisec.

Rock Point – Horská výzva na Pálavě dopsala svoji 7. kapitolu. Pořadatelé už ale chystají další ročník. „Do konce října máme v plánu zveřejnit termíny pro rok 2018. Mohu prozradit, že v obdobné podobě se potkáme na stejných zastávkách také v příštím roce a věřím, že v ještě hojnějším počtu než letos. Rád na startu uvidím všechny milovníky horských běhů a především nadšence, kteří v sobě najdou odhodlání vyzkoušet, co je to pravá výzva,“ těší se na nadcházející rok Pavel Zitta.Podobné články
Skyrunning
28. 8. 2019 Tatranská Šelma ULTRA – V Tatrách bije moje české srdce jinak než...

Hned v úvodu si dovolím malou dávku patosu, shovívavý čtenář, doufám, odpustí. Dobu, kdy jsme...

Celý článek
Skyrunning
28. 8. 2019 Beskydská sedmička 2019 – letos po desáté a s jednotlivci!

Svátek horského běhu je tady. Konec prázdnin je už deset let ve znamení Renault-Kilpi Beskydské...

Celý článek
Ultratrail
19. 8. 2019 Tatranská Šelma ULTRA: Marcela Vašínová výrazně zlepšila ženský traťový rekord!

Veľmi žiadaný Ultra SkyMarathon, Tatranská Šelma ULTRA 2019 (50km, 3000m+), úspešne dokončilo 152 pretekárov. Príjemné...

Celý článek
Vaše Komentáře

Comments are closed.