OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Horské maratony

Pálavský závod udělal skvělou tečku za letošní Horskou výzvou

Naprosto fantasticky vyvrcholil 7. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva. Pořadatelský tým jako zlatý hřeb připravil vůbec poprvé slavnostní vyhlášení na Pálavě, kterému ale předcházel samostatně hodnocený nadstavbový závod. Ten si mnozí přijeli opravdu jen užít a díky slunečnému počasí zavládla zcela unikátní pohodová atmosféra.

            „Chtěli jsme závěr série připravit v úplně jiném duchu. Předchozí ročníky jsme vyhlašovali na akademické půdě v rámci cestovatelského festivalu. My se ale snažíme lidi spíše spojovat a motivovat, a proto vznikl tento nadstavbový závod. Měl zcela jiné parametry než standardní trasy seriálu a také měl oslovit širší pole účastníků. To se povedlo a z ohlasů, které máme, vyplývá, že si všichni pálavskou akci mimořádně užili,“ shrnul spokojeně Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Po pěti bodovaných zastávkách, které určily celkové vítěze jednotlivých kategorií, byl šestý nadstavbový závod samostatnou třešinkou na dortu. Připraveny byly dvě trasy – Long na 26 km a Short na 13 km, které odstartovaly společně z mikulovského Amfiteátru pod Turoldem. Přestože byl závod spíše bonusem, rozběhl se velmi rychle. Dokonce hned na startu došlo ke kolizi závodníků. „Pes vystartoval rychleji, než jsem čekal, podběhl druhého a už jsme se zauzlovali a hned na startu popadali. Začátek to rozhodilo, ale na kopci jsme se srovnali. Ten společný start byl hodně zajímavý a závod se šel v rychlém tempu. Přiznávám ale, že my si přišli užít pohodu. Celá sezóna je za námi, tak kam se hnát dál? Celé nás to bavilo,“ sumarizoval v cíli dogtrekař Libor Klement.

Právě pohoda a zábava byly nejčastěji zmiňovaná slova. Mnozí dokonce přijeli o den dříve, aby si bez stresu mohli užít celý víkend na Moravě. „Jen jsem s tím slavením neměl začít o den dříve. Díky tomu byl závod těžší, ale ta myšlenka pořadatelů byla jinak hodně povedená,“ řekl spokojeně Jan Náhlík z týmu Total Vital. Podobně na tom byli i další. „Šla jsem s tím, že bude jen jeden kopec, ale ono jich bylo víc, takže to bylo pro nás strašně náročné. My totiž přijely vyhrát a večer se pobavit a ráno domů. Nakonec jsme fakt na bedně, takže pro nás vítězství, které pořádně oslavíme,“ usmála se Marie Schneiderová, členka bronzového týmu žen s příznačným názvem Holky na tahu.

Nadstavbový závod byl velkou motivací také pro běžce, kteří Rock Point – Horskou výzvu dosud neabsolvovali. „Pro nás to byla výzva. My jsme místní, takže by byla škoda toho nevyužít,“ vysvětlila Lenka Cupalová z Břeclavi, proč se s parťákem rozhodla Horskou výzvu absolvovat. „Dohodli jsme se, že ji vyzkoušíme. Je to v místě našeho bydliště. Pálavu máme proběhnutou a všechno tu známe. Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to bude, jak je to pořadatelsky zvládnuté, co se nabízí v rámci účasti a hlavně byl náš cíl užít si zábavu, tedy živou hudbu a víno,“ doplnil slova kolegyně Rostislav Vačkář.

Ti nejrychlejší nakonec byli na krátké distanci zpátky v cíli už za hodinu. Pod hodinu se vešel jen vítězný dogtrekař Jan Havran a dvojice Miroslav a Petr Bětíkovi. Třetí v absolutním pořadí Jiří Melecha zaběhl za hodinu a minutu. To na dlouhé trase byl celkově suverénní Vlastimil Lysák, který na dlouhou trasu potřeboval dvě hodiny a devět minut. Deset minut naběhl na druhého Jana Šaligu. Mezi tři nejrychlejší běžce se dokonce probojovala žena. Taťána Straková trať Long zaběhla za dvě hodiny a dvaadvacet minut. Pálavský závod ale dokázal dát zabrat i těm nejlepším z celého seriálu. „Pro mě to bylo kruté. Od posledního závodu v Krkonoších jsem netrénoval a strašně jsem se trápil. Chtěl jsem si to užít, ale moc se mi to nepodařilo. Ta atmosféra tě pohltí a chceš se solidně umístit, ale musí se tu úplně jinak rozložit síly. Klasický long na jednou tak dlouhou trasu je lepší,“ podotkl člen vítězné dvojice celého seriálu v kategorii na nejprestižnější trati Long Tomáš Lisec. Ten se svým parťákem Davidem Kopalem ale k nadstavbovému závodu přistoupili s velkým nadhledem. „Přijeli jsme za vínem a chtěli si užít závod, který je kratší a zajímavější díky svým výhledům. Bylo to jiné a vůbec jsme nevěděli, co od toho čekat,“ podotkl David Kopal z dvojice Medaři, která na Pálavě skončila ve své kategorii druhá. V závěru dne si ale Lisec s Kopalem převzali cenu nejprestižnější – za obhajobu loňského prvenství v celém seriálu. „Po vyhlášení se vždy všichni rozutekli, ani jsme si nepopovídali. Tady je jiná příležitost poznat ty lidi, dát si vínečko a trochu si zabékat. Byla to skvělá tečka,“ uzavřel s jiskrou v oku pálavskou štaci zlatý běžec Tomáš Lisec.

Rock Point – Horská výzva na Pálavě dopsala svoji 7. kapitolu. Pořadatelé už ale chystají další ročník. „Do konce října máme v plánu zveřejnit termíny pro rok 2018. Mohu prozradit, že v obdobné podobě se potkáme na stejných zastávkách také v příštím roce a věřím, že v ještě hojnějším počtu než letos. Rád na startu uvidím všechny milovníky horských běhů a především nadšence, kteří v sobě najdou odhodlání vyzkoušet, co je to pravá výzva,“ těší se na nadcházející rok Pavel Zitta.Podobné články
Kratší závody
29. 10. 2019 SLOVENSKO: Horský běh Smolník uzavře trailovým běžcům závodní sezónu

Horský beh Smolník (HBS) aj tento rok bude dávať pomyselnú bodku za pretekárskou sezónou trailových...

Celý článek
Horské maratony
15. 10. 2019 Lesem a přes Brdy. Vydejte se na nejstarší český maraton s olympijským...

Nejstarším českým maratonem je Praha – Dobříš, který v letošní obnovené podobě oslaví 112. narozeniny. Ale...

Celý článek
Ultratrail
22. 9. 2019 Krkonošská RP-Horská výzva zná své vítěze

Nové trasy, nové tváře a zejména nádherné počasí. Závěrečná bodovaná zastávka seriálu Rock Point –...

Celý článek
Vaše Komentáře

Comments are closed.