OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Před startem Beskydské sedmičky 2012

Před pár lety bláznivý nápad, nyní nejmasovější extrém v republice. Beskydská sedmička se během dvou let zařadila mezi top akce svého druhu ve střední Evropě a láká stále více lidí k tomu, aby si vyzkoušeli své fyzické možnosti v krásném prostředí Beskyd.

Hlavní tvář a organizátor závodu horolezec Libor Uher přišel v roce 2010 s nápadem umožnit “hobíkum” pokus o překonání převýšení, které je shodné s převýšením při výstupu na horu K2. V té době byl v Beskydech mnohem známější a atraktivnější závod 5 Beskydských vrcholů, který bývá svými parametry ještě náročnější a navíc u něj dopředu není známá trasa. Přesto hned první ročník B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí a bylo jasné, že příští rok bude každý účastník chtít svůj výkon vylepšit. Vítězy 1. ročníku se stala dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v loňském roce, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a samozřejmě prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2500 závodníků rozdělených do kategorii Sport (aktivní sportovci) a Hobby (turisté, amatéři). Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Vítězství z druhého ročníku si odnesli Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

Doposud největší změnou prošla Beskydská sedmička právě nyní před startem 3. ročníku. Start závodu bude v Třinci a závodníci tak projdou trasu opačným směrem než v minulosti. Cíl bude na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tato radikální změna dělá z Beskydské sedmičky v podstatě nový nepoznaný závod. Loňské sestupové trasy se promění v prudká stoupání a naopak. “Lahůdkou” pro všechny dvojice a trojice bude jistě začátek výstupu na Travný či nekonečné stoupání na Smrk. Dá se očekávat, že hned úvodní rovinka z Třince pod první kopec roztřídí účastníky na ty “ochotné běžet” a “neochotné běžet”. K rozdělení trasy Hobby a Sport dojde už na prvním kopci Velky Javorový, kde závodníci kategorie SPORT poběží dolů do Řeky a Hobíci půjdou po hřebeni na Ropici. Díky tomu přibude náročné stoupání po sjezdovce v Řece, které nejspíše začne trhat nejlepší týmy hned v začátku závodu.

Trasa závodu je v podstatě stejná jako loni, jen se protáhne o ještě jedno klesání z vrcholu Velký Javorník do cíle. Délka trasy je cca 92 km s převýšením 5430 výškových metrů.

1
Rozhodnutí k otočení směru závodu je po loňských problémech s dopravou z cíle správným krokem, který může Beskydskou sedmičku posunout opět o krok dál. Závodu by do příštích let jistě prospělo ustálení trasy a tím vznik možnosti porovnávání časů mezi jednotlivými ročníky.

Pohled na startovní listinu prozrazuje (nebude-li dodatečně doplněna), že letos závod neabsolvuje celá česká špička. Důvod je nasnadě – o týden později, přesněji 14-22.9., proběhne ve Francii Mistrovství světa v Adventure Race a někteří čeští reprezentanti se chtějí šetřit. Přesto však mnoho známých jmen výzvě v podobě Beskydské sedmičky neodolalo. Mezi favority na stupně vítězů tak můžeme zařadit dvojice Petreček – Štryncl,Cypra – Vabroušek, Uher – Filipec, Peitz – Řídel či Jan Kotyk s parťákem (jméno není ve startovní listině).

Závod odstartuje v pátek 7. září ve 22:00 z Třince.

Přejeme organizátorům bezproblémový průběh závodu a minimálně stejný počet týmů, které akci dokončí jako loni!Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek