OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Před startem Beskydské sedmičky 2012

Před pár lety bláznivý nápad, nyní nejmasovější extrém v republice. Beskydská sedmička se během dvou let zařadila mezi top akce svého druhu ve střední Evropě a láká stále více lidí k tomu, aby si vyzkoušeli své fyzické možnosti v krásném prostředí Beskyd.

Hlavní tvář a organizátor závodu horolezec Libor Uher přišel v roce 2010 s nápadem umožnit “hobíkum” pokus o překonání převýšení, které je shodné s převýšením při výstupu na horu K2. V té době byl v Beskydech mnohem známější a atraktivnější závod 5 Beskydských vrcholů, který bývá svými parametry ještě náročnější a navíc u něj dopředu není známá trasa. Přesto hned první ročník B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí a bylo jasné, že příští rok bude každý účastník chtít svůj výkon vylepšit. Vítězy 1. ročníku se stala dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v loňském roce, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a samozřejmě prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2500 závodníků rozdělených do kategorii Sport (aktivní sportovci) a Hobby (turisté, amatéři). Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Vítězství z druhého ročníku si odnesli Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

Doposud největší změnou prošla Beskydská sedmička právě nyní před startem 3. ročníku. Start závodu bude v Třinci a závodníci tak projdou trasu opačným směrem než v minulosti. Cíl bude na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tato radikální změna dělá z Beskydské sedmičky v podstatě nový nepoznaný závod. Loňské sestupové trasy se promění v prudká stoupání a naopak. “Lahůdkou” pro všechny dvojice a trojice bude jistě začátek výstupu na Travný či nekonečné stoupání na Smrk. Dá se očekávat, že hned úvodní rovinka z Třince pod první kopec roztřídí účastníky na ty “ochotné běžet” a “neochotné běžet”. K rozdělení trasy Hobby a Sport dojde už na prvním kopci Velky Javorový, kde závodníci kategorie SPORT poběží dolů do Řeky a Hobíci půjdou po hřebeni na Ropici. Díky tomu přibude náročné stoupání po sjezdovce v Řece, které nejspíše začne trhat nejlepší týmy hned v začátku závodu.

Trasa závodu je v podstatě stejná jako loni, jen se protáhne o ještě jedno klesání z vrcholu Velký Javorník do cíle. Délka trasy je cca 92 km s převýšením 5430 výškových metrů.

1
Rozhodnutí k otočení směru závodu je po loňských problémech s dopravou z cíle správným krokem, který může Beskydskou sedmičku posunout opět o krok dál. Závodu by do příštích let jistě prospělo ustálení trasy a tím vznik možnosti porovnávání časů mezi jednotlivými ročníky.

Pohled na startovní listinu prozrazuje (nebude-li dodatečně doplněna), že letos závod neabsolvuje celá česká špička. Důvod je nasnadě – o týden později, přesněji 14-22.9., proběhne ve Francii Mistrovství světa v Adventure Race a někteří čeští reprezentanti se chtějí šetřit. Přesto však mnoho známých jmen výzvě v podobě Beskydské sedmičky neodolalo. Mezi favority na stupně vítězů tak můžeme zařadit dvojice Petreček – Štryncl,Cypra – Vabroušek, Uher – Filipec, Peitz – Řídel či Jan Kotyk s parťákem (jméno není ve startovní listině).

Závod odstartuje v pátek 7. září ve 22:00 z Třince.

Přejeme organizátorům bezproblémový průběh závodu a minimálně stejný počet týmů, které akci dokončí jako loni!



Podobné články
Ultratrail
29. 1. 2019 Radek Chrobák obhájil titul na LH24 2019!

Obhájit loňské prvenství se podařilo na RENAULT KILPI 24 HODIN NA LYSÉ HOŘE 2019 (LH24)...

Celý článek
Ultratrail
10. 12. 2018 Už tento víkend startuje legendární Pražská stovka!

Přesně o půlnoci z pátku 14. na sobotu 15. 12. odstartuje už 25. ročník legendárního dálkového...

Celý článek
Ultratrail
7. 12. 2018 Rock Point – Horská výzva se rozšíří o závod na Vysočině

Šumperk/ČR – Rock Point – Horská výzva už zná termíny závodů pro rok 2019. A...

Celý článek
Vaše Komentáře