OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Rock Point Horská výzva 24 hodin – výsledky

Do Jeseníků přijelo na premiérový extrémní závod Rock Point – Horská výzva 24 hodin přes sto závodníků a štafetových skupin. Od sobotního do nedělního poledne si snad každý z nich sáhl až na samé dno a skiareál Kouty byl němým svědkem obdivuhodných výkonů.

„Můžeme být maximálně spokojení. Ohlasy závodníků jsou velmi pozitivní, přestože trať byla opravdu hodně náročná. Jsem rád, že nás za to nikdo neproklíná. Trošku jsme nevěděli, co od čtyřiadvacítky čekat, ale při tomto prvním ročníku byla účast velmi solidní, nikomu se nic nestalo a klobouk dolů před výkonem každého z běžců. Všichni tu předváděli velké výkony. Samotného mě bolí celé tělo jen z toho, jak jsme trať připravovali, takže každý, kdo stál na startu, mám můj obdiv,“ smeknul před závodníky ředitel podniku Rock Point – Horská výzva 24 hodin Pavel Zitta.

Do Koutů nad Desnou, kde měl závod své zázemí, dorazilo v sobotu přes sto přihlášených týmů. Většina šla trasu samostatně, ale pořadatelé vypsali i kategorie dvoj a tříčlenných týmů s možností kombinace pohlaví, které šly štafetově. Úkol zněl jasně – uběhnout v časovém limitu dvaceti čtyř hodin co nejvíce okruhů. Závodní pole startovalo najednou v sobotu s odbitím dvanácté hodiny. „Přestože byl závod hodně dlouhý, na začátku se plašilo tak, jako by závod měřil jen pár kilometrů. Sám jsem se nechal strhnout, ale od druhého kola jsem se uklidnil a šel vyloženě své tempo,“ popsal úvodní část Tomáš Lisec, kterému nakonec patřila skvělá sedmá pozice.

Pořadatelé připravili těžký třináct a půl kilometru dlouhý okruh z Koutů k horní stanici lanovky, na horní nádrž Dlouhé stráně a podél ní dolů opět k horní stanici lanovky a do cíle v areálu Kouty. Trasa měla vizuální podobu osmičky. Prakticky od poloviny závodu bylo zřejmé, kdo vážně hodlá uspět, ale stále se mohlo přihodit cokoli. Během čtyřiadvaceti hodin teplota klesla jen trochu nad bod mrazu, den se proměnil v noc s hustou mlhou. Chvílemi toho atleti moc neviděli ani se silnou čelovkou. Nad nedělním ránem si už ale dobrodruzi užívali jasný rozbřesk nad horní nádrží Dlouhé stráně. Během noční části se vedoucí čelo dokázalo promíchat a prakticky stanovit pořadí. Už během dopoledne bylo rozhodnuto. Do jasného vedení se dostala trojice Radomír Neugebauer, Tomáš Baťa a Lucie Neugebauerová. „Původně jsme chtěli jít s Tomášem jen ve dvojici, ale věděli jsme, že má neteř je velmi šikovná, a tak nás napadla ta smíšená tříčlenná varianta, což se ukázalo, jako výborná volba. Výkony nás všech byly velmi vyrovnané, ale všichni jsme dost unavení,“ sdělil člen vítězné trojky Radomír Neugebauer, jehož neteř všechny muže ve startovním poli překvapila svým neúnavným dojmem, když nejen páskou pravidelně probíhala ve sprintu. „Na to jak ta trasa byla těžká, tak se mi běželo super. Takový typ závodu jsem běžela poprvé, ale asi budu trochu magor,“ usmála se v cíli Lucie Neugebauerová.

2

Pouze kvartet štafetových skupin dokázal během čtyřiadvaceti hodin oběhnout celý okruh dvanáctkrát. Absolutně nejlepší byla právě zmíněná mix trojice Neugebauer/Baťa/Neugebauerová, která kompletních dvanácti okruhů dosáhla v čase 22 hod 14 minut. Stejný počet kol uběhla i vítězná mix dvojice Vladimír Šafr s Kamilou Hájíčkovou. Ti potřebovali o dvacet minut více času.

Zatímco štafety si samy mohly rozvrhnout svoji strategii a styl výměn vždy po doběhu celého kola, nic takového nepřipadalo v úvahu mezi jednotlivci. Ti se museli spolehnout jen sami na sebe, a tudíž se jejich výkon zaslouženě řadí k heroickým. Po čtyřech okruzích se do čela dostal Petr Mazal, který už jen náskok zvyšoval a kontroloval. Sám obkroužil trasu devětkrát za necelých jedenadvacet hodin. Jen chvíli po svítání si už mohl říci, že se nachází v posledním kole. „Běželo se mi hodně dobře, zvlášť do kopce. Mám natrénováno z Tater nebo z hor Bolívie, takže kopce mi šly dobře. Trasa byla sice hodně náročná, ale mně to vyhovovalo. Horší byl seběh po asfaltce a navazující černá sjezdovka. Hlavně v noci to bylo šílené. Do závodu jsem šel s tím, že ho jen chci dokončit a vůbec jsem nečekal, že bych mohl dopadnout takhle dobře,“ dodal unaveně a velmi spokojeně zlatý muž jesenické čtyřiadvacítky Petr Mazal, kterému se na paty snažili šlapat hlavně stříbrný Jaroslav Hýzl a Roman Březina. Všichni tři pódioví muži stihli devět okruhů, tedy více než sto dvacet těžkých terénních kilometrů.

Výsledky – Rock Point – Horská výzva 24 hodin (13,5 km/okruh) – muži:
1. Petr Mazal 9 okruhů
2. Jaroslav Hýzl 9
3. Roman Březina 9
4. Tomáš Ohanka 8
5. František Vidlář 8

Ženy:
1. Lenka Horáková 8 okruhů
2. Jana Šindlerová 8
3. Tereza Procházková 7
4. Simona Zgažarová 6
5. Ivana Šlachtová 6

Dvojice – mix:
1. Vladimír Šáfr/Kamila Hájíčková (Sokol Maxičky) 12 okruhů
2. Jarda Jisl/Marie Jiřičková (Craft Team Jablonec) 12
3. Vítězslav Chmelař/Natalia Salii (Trailrunning) 10
4. Pavla Juráňová/Jakub Šilar (Furt v tahu) 9

Dvojice – muži:
1. Pavel Hrubý/David Jílek (Zábřežáci) 11
2. Lukáš Grečmal/Filip Hrbek (Never Give Up Team) 11
3. David Rosenberg/Vojtěch Břenek (Los Pistoleros) 10
4. Vojtěch Kápl/Jan Chládek (Ananasové) 10
5. Martin Horváth/Filip Janky (Normálny človek toto nerobí) 8

Trojice ženy:
1. Eva Drhlíková/Tereza Pánková/Kristýna Onderková (KAS mamasitas) 7

Trojice muži:
1. Vladimír Vysocký/Miroslav Mynář/Richard Foniok (Hasiči Olomoucký kraj) 12

Trojice mix:
1. Radomír Neugebauer/Tomáš Baťa/Lucie Neugebauerová (BIRKI – Team Jeseníky) 12.Podobné články
Triatlon
8. 9. 2020 Doksy Race 2020 se blíží!

V neděli 13. září 2020 se opět uskuteční DoksyRace 2020 - tradiční závod v polovičním ironmanu. Tento...

Celý článek
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek