OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Rock-Point Zimní výzva – Rozhovor s vítězi loňského ročníku

Přečtěte si rozhovor organizátorů s vítězi 1. ročníku Rock Point – Zimní výzvy 2013, Tomášem Petrečkem aRomanem Šinkovským, kteří plánují obhajobu prvenství také v 2. ročníku tohoto nejextrémnějšího zimního outdoor-survivalového závodu dvojic v ČR.

1) Hned na úvod si nemohu odpustit otázku na aktuální téma a tím je pro vás Mistrovství světa v Adventure race v Kostarice, které se uskuteční v termínu od 29.11 do 12.12.2013. Jak se cítíte před odletem a jaké umístění by pro vás bylo ve Střední Americe úspěchem?

TP: Společně s týmem OpavaNet/Salomon/Accom ve složení Barbora Válková, Tomáš Vaněk, Jaroslav Krajník a já (Roman jede s druhým týmem) jsme v rámci přípravy absolvovali společné soustředění v Jizerských horách a Krkonoších. Tam se ukázalo, že jsme, myslím, slušně připraveni, poprat se s nástrahami velmi náročné trasy. Jen doufám, že tamní prostředí s vlhkostí kolem 80% nebude až tak velkou překážkou. Pro mne bude umístění do 10.místa super výsledek.

RŠ: Nervozita, očekávání, mírné obavy z hadů a pralesa….Vzhledem k obrovské konkurenci nejlepších týmů z celého světa, k velmi obtížnému, a pro nás nezvyklému reliéfu Kostariky, a k celkové náročnosti bude úspěch dokončit závod v plném rozsahu 800 km. Pokud vše půjde podle plánu (což nikdy nejde :) ), tak umístění do 20. místa by bylo více než úspěch.

2) V prvním ročníku závodu Rock Point – Zimní výzva 2013(dále jen RP-ZV) jste zvítězili velmi suverénně, jak jste se na závod připravovali a věděli jste do čeho jdete?

TP: Já jsem se v přípravách soustředil hlavně na dlouhé trekové tréninky v horách, kde mne to nejvíce baví. Zařazoval jsem i vícehodinové noční výběhy s mapou. Díky zkušenostem z jiných zimních závodů jsem zhruba tušil, co nás může čekat. Ale jedno mne opravdu překvapilo a to, že jsem si závod maximálně užil a bavil mne. Rád na něj vzpomínám!

RŠ: Připravujeme se průběžně během celého roku, takže to pro nás byl jen jeden z několika podobných závodů. Z části jsme tušili, co očekávat, ale samozřejmě některá specifika Zimní výzvy nás také překvapila. Např. používání běžek v těžkém terénu bylo hodně náročné. Ale obecně tento závod zapadl do náročnosti závodů Adventure race, které během roku absolvujeme.

3) Co si zpětně myslíte, že jste při 1.ročníku RP-ZV 2013, ať už v technice či přípravě podcenili a budete se snažit pro rok 2014 vylepšit?

TP: Zpětně hodnotím veškeré přípravy a taktiku jako povedenou a proto velké změny určitě nechystáme.

RŠ: Vylepšit lze vždy spoustu věcí, ale na to si stejně musí každý přijít sám. Sdílená zkušenost je jen poloviční zkušenost, ale vlastní zkušenost je dvojnásobná zkušenost :).

4) Co říkáte na novinku v podobě rozdvojení trasy na „hardcore“ LONG a přeci jen o něco kratší SHORT?

TP: Myslím, že je to dobrý nápad. Hlavně pro týmy, které toho nemají tolik natrénováno, a nebo pro ty, které baví spíše kratší závody.

RŠ: Je to naprosto logická snaha přitáhnout na tento závod i účastníky s jinými ambicemi než tři až čtyři dny závodění non-stop. Nevidím v tom žádný problém, naopak může to přitáhnout větší počet účastníků a pro někoho, kdo s podobnými závody nemá zkušenosti, je to dobrý odrazový můstek na delší akce.

5) V 1.ročníku jste absolvovali převážnou část postupu na běžkách, myslíte, že tomu tak bude při dostatku sněhu i v 2.ročníku?

TP: To je pravda, sněhové podmínky nám k tomu loni hodně nahrály. Pokud budou letos podobné, určitě zvolíme zase běžky. Mám rád, když to z kopce sviští a já si mohu v rámci možností i odpočinout..

RŠ: Budeme se rozhodovat podle aktuálních sněhových podmínek. Ale jsme určitě připraveni velkou část trasy i odběhnout „nalehko“.

6) Velkou roli ve výkonu při takovémto závodě hraje také správně zvolené oblečení a kvalitní stravování, co jste používali za oblečení a konzumovali při závodě RP-ZV 2013 vy?

TP: Už delší dobu používám výhradně oblečení a výbavu značky Salomon. V současné době je Salomon můj partner číslo jedna. Ale už i v dobách, kdy jsem začínal vážněji závodit, byla tato značka mou oblíbenou. Myslím, že se jedná o top firmu, která technickým a funkční zpracováním svých výrobků spoluurčuje směr vývoje celého trhu. Co se týče doplňků stravy, používám Carbosnack, Magneslife, Anticramp, Unisport a mnoho dalších od firmy Nutrend. U tak dlouhého závodu je jistě důležitá i běžná strava, tedy to co každému chutná…

RŠ: Akce podobného typu nelze zvládnout bez kvalitních doplňků stravy, a zde se spoléháme na produkty společnosti Nutrend. Celý závod jsem absolvoval v podstatě v jednom funkčním oblečení od Salomonu, jako převlekovou bundu a kalhoty jsem používal nepromokavou řadu Topdeck od Warmpeace. Důležité bylo také běžkařské a skialpinistické vybavení od Salomonu a Leki.

7) Jakou radu by jste dali těm, kteří zvažují start v RP-ZV 2014?

TP: Základ je dobře se připravit, bez tréninku to strašně bolí a může dojít i k vážnějším zraněním. Neříkám, že člověk musí pořád jen dřít, ale jít tento závod bez pravidelné přípravy, nedoporučuji. Dále je velmi důležitá celková strategie stravování, postupů a volby vybavení.

RŠ: Nebát se pohybu v zimním terénu a v noci. Nepodceňovat české hory, jít do toho s pokorou, ale s odhodláním. Mysl je daleko silnější než tělo.

8) Tipli byste si vítězný – možná opět váš :) čas trasy LONG v ročníku 2014?

TP: Toto si vůbec netroufám odhadnout, jednoznačně závisí na podmínkách a počasí, které budou panovat… Může to být daleko rychlejší, v případě nedostatku sněhu. Ale taky mnohem pomalejší, to když nasype metr sněhu a na hřebenech bude řádit sněhová vichřice, která nejenže zpomalí postup, ale může i znemožnit orientaci.

RŠ: Takový odhad nelze vůbec dělat. Může napadnout čerstvý sníh a celý závod se protáhne klidně i o 10-15 hod. Naopak při ideální souhře okolností lze závod zvládnout pod 50 hodin.Podobné články
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek
Triatlon
16. 6. 2019 Tomáš Matera jako první zvládl medvědí porci kilometrů Grizzlymana

Historicky prvním vítězem beskydského ultra triatlonu GRIZZLYMAN, který byl součástí sportovního festivalu FmsportFEST 2019 na...

Celý článek
Vaše Komentáře