OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Triatlon

Rock-Point Zimní výzva – Rozhovor s vítězi loňského ročníku

Přečtěte si rozhovor organizátorů s vítězi 1. ročníku Rock Point – Zimní výzvy 2013, Tomášem Petrečkem aRomanem Šinkovským, kteří plánují obhajobu prvenství také v 2. ročníku tohoto nejextrémnějšího zimního outdoor-survivalového závodu dvojic v ČR.

1) Hned na úvod si nemohu odpustit otázku na aktuální téma a tím je pro vás Mistrovství světa v Adventure race v Kostarice, které se uskuteční v termínu od 29.11 do 12.12.2013. Jak se cítíte před odletem a jaké umístění by pro vás bylo ve Střední Americe úspěchem?

TP: Společně s týmem OpavaNet/Salomon/Accom ve složení Barbora Válková, Tomáš Vaněk, Jaroslav Krajník a já (Roman jede s druhým týmem) jsme v rámci přípravy absolvovali společné soustředění v Jizerských horách a Krkonoších. Tam se ukázalo, že jsme, myslím, slušně připraveni, poprat se s nástrahami velmi náročné trasy. Jen doufám, že tamní prostředí s vlhkostí kolem 80% nebude až tak velkou překážkou. Pro mne bude umístění do 10.místa super výsledek.

RŠ: Nervozita, očekávání, mírné obavy z hadů a pralesa….Vzhledem k obrovské konkurenci nejlepších týmů z celého světa, k velmi obtížnému, a pro nás nezvyklému reliéfu Kostariky, a k celkové náročnosti bude úspěch dokončit závod v plném rozsahu 800 km. Pokud vše půjde podle plánu (což nikdy nejde :) ), tak umístění do 20. místa by bylo více než úspěch.

2) V prvním ročníku závodu Rock Point – Zimní výzva 2013(dále jen RP-ZV) jste zvítězili velmi suverénně, jak jste se na závod připravovali a věděli jste do čeho jdete?

TP: Já jsem se v přípravách soustředil hlavně na dlouhé trekové tréninky v horách, kde mne to nejvíce baví. Zařazoval jsem i vícehodinové noční výběhy s mapou. Díky zkušenostem z jiných zimních závodů jsem zhruba tušil, co nás může čekat. Ale jedno mne opravdu překvapilo a to, že jsem si závod maximálně užil a bavil mne. Rád na něj vzpomínám!

RŠ: Připravujeme se průběžně během celého roku, takže to pro nás byl jen jeden z několika podobných závodů. Z části jsme tušili, co očekávat, ale samozřejmě některá specifika Zimní výzvy nás také překvapila. Např. používání běžek v těžkém terénu bylo hodně náročné. Ale obecně tento závod zapadl do náročnosti závodů Adventure race, které během roku absolvujeme.

3) Co si zpětně myslíte, že jste při 1.ročníku RP-ZV 2013, ať už v technice či přípravě podcenili a budete se snažit pro rok 2014 vylepšit?

TP: Zpětně hodnotím veškeré přípravy a taktiku jako povedenou a proto velké změny určitě nechystáme.

RŠ: Vylepšit lze vždy spoustu věcí, ale na to si stejně musí každý přijít sám. Sdílená zkušenost je jen poloviční zkušenost, ale vlastní zkušenost je dvojnásobná zkušenost :).

4) Co říkáte na novinku v podobě rozdvojení trasy na „hardcore“ LONG a přeci jen o něco kratší SHORT?

TP: Myslím, že je to dobrý nápad. Hlavně pro týmy, které toho nemají tolik natrénováno, a nebo pro ty, které baví spíše kratší závody.

RŠ: Je to naprosto logická snaha přitáhnout na tento závod i účastníky s jinými ambicemi než tři až čtyři dny závodění non-stop. Nevidím v tom žádný problém, naopak může to přitáhnout větší počet účastníků a pro někoho, kdo s podobnými závody nemá zkušenosti, je to dobrý odrazový můstek na delší akce.

5) V 1.ročníku jste absolvovali převážnou část postupu na běžkách, myslíte, že tomu tak bude při dostatku sněhu i v 2.ročníku?

TP: To je pravda, sněhové podmínky nám k tomu loni hodně nahrály. Pokud budou letos podobné, určitě zvolíme zase běžky. Mám rád, když to z kopce sviští a já si mohu v rámci možností i odpočinout..

RŠ: Budeme se rozhodovat podle aktuálních sněhových podmínek. Ale jsme určitě připraveni velkou část trasy i odběhnout „nalehko“.

6) Velkou roli ve výkonu při takovémto závodě hraje také správně zvolené oblečení a kvalitní stravování, co jste používali za oblečení a konzumovali při závodě RP-ZV 2013 vy?

TP: Už delší dobu používám výhradně oblečení a výbavu značky Salomon. V současné době je Salomon můj partner číslo jedna. Ale už i v dobách, kdy jsem začínal vážněji závodit, byla tato značka mou oblíbenou. Myslím, že se jedná o top firmu, která technickým a funkční zpracováním svých výrobků spoluurčuje směr vývoje celého trhu. Co se týče doplňků stravy, používám Carbosnack, Magneslife, Anticramp, Unisport a mnoho dalších od firmy Nutrend. U tak dlouhého závodu je jistě důležitá i běžná strava, tedy to co každému chutná…

RŠ: Akce podobného typu nelze zvládnout bez kvalitních doplňků stravy, a zde se spoléháme na produkty společnosti Nutrend. Celý závod jsem absolvoval v podstatě v jednom funkčním oblečení od Salomonu, jako převlekovou bundu a kalhoty jsem používal nepromokavou řadu Topdeck od Warmpeace. Důležité bylo také běžkařské a skialpinistické vybavení od Salomonu a Leki.

7) Jakou radu by jste dali těm, kteří zvažují start v RP-ZV 2014?

TP: Základ je dobře se připravit, bez tréninku to strašně bolí a může dojít i k vážnějším zraněním. Neříkám, že člověk musí pořád jen dřít, ale jít tento závod bez pravidelné přípravy, nedoporučuji. Dále je velmi důležitá celková strategie stravování, postupů a volby vybavení.

RŠ: Nebát se pohybu v zimním terénu a v noci. Nepodceňovat české hory, jít do toho s pokorou, ale s odhodláním. Mysl je daleko silnější než tělo.

8) Tipli byste si vítězný – možná opět váš :) čas trasy LONG v ročníku 2014?

TP: Toto si vůbec netroufám odhadnout, jednoznačně závisí na podmínkách a počasí, které budou panovat… Může to být daleko rychlejší, v případě nedostatku sněhu. Ale taky mnohem pomalejší, to když nasype metr sněhu a na hřebenech bude řádit sněhová vichřice, která nejenže zpomalí postup, ale může i znemožnit orientaci.

RŠ: Takový odhad nelze vůbec dělat. Může napadnout čerstvý sníh a celý závod se protáhne klidně i o 10-15 hod. Naopak při ideální souhře okolností lze závod zvládnout pod 50 hodin.Podobné články
Triatlon
8. 9. 2020 Doksy Race 2020 se blíží!

V neděli 13. září 2020 se opět uskuteční DoksyRace 2020 - tradiční závod v polovičním ironmanu. Tento...

Celý článek
Triatlon
12. 8. 2019 Závod PILSENMAN 2019 vyhrál Brož

Již 17. ročník terénního závodu PILSENMAN 2019 se konal o uplnynulém víkendu. Sportovní akce se...

Celý článek
Triatlon
9. 8. 2019 Závod PILSENMAN již tuto sobotu

Tradiční terénní závod PILSENMAN 2019 se bude konat již tuto sobotu 10. srpna v Plzni-Doubravce...

Celý článek