OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Roman Košťák a Ladislav Tuček ovládli pátý díl Rock Point – Horské výzvy

Roman Košťák a Ladislav Tuček ovládli pátý díl Rock Point – Horské výzvy. Dvojice, která spolu šla vůbec poprvé, v Krkonoších na nejprestižnější trase Long neměla konkurenci. Na závěrečnou štaci oblíbeného seriálu horských běhů a trekingu dorazilo přes šest stovek běžců, kteří silně pocítili přicházející podzim, a Horská výzva se opravdu stala horskou se vším všudy.

Poslední bodovaný závod pětidílné série tradičně zahájil půlnoční start hlavního závodu na 66,7 km. Přes sto padesát borců se ve dvojících ponořilo nejen do tmy, ale brzy i do husté mlhy. Na hřebeni foukal studený vítr a teploměr ukazoval hodnotu jen těsně nad nulou. „Osobně obdivuji členy občerstvovací stanice na Labské boudě. Ti nás pozdravili rusky zdrastvujtě, protože tam byla fakt zima jako na Sibiři,“ podotkl člen vítězné dvojice Ladislav Tuček. „My se tam zastavili ani ne na minutu a já chytil takovou klepavku, že jsem měl problém se rozejít. Oni tam strávili celou noc, takže všechna čest pořadatelům, co tomu závodu obětují. Jsem přesvědčený, že tam by nepomohla ani péřovka, jaká byla kosa,“ vysekl poklonu i druhý člen zlatého dua Roman Košťák.

Nejrychlejší dvojice si s trasou Long poradila za rovných sedm hodin. Na celkově druhého dogtrekaře Vlastimila Vágnera naběhli dvacet minut a na druhé v kategorii, tedy třetí celkově, už téměř tři čtvrtě hodiny. Společně přitom závodili poprvé. „Našli jsme se přes mého kamaráda Davida Pecinu. Ten mi řekl, že má v práci kolegu, který nemá nikoho, kdo by mu stačil a že by chtěl dát Krkonoše a také se na nich umístit. Roman je ale borec. Trápil jsem ho hodně. Musím ho pochválit, on se zakousnul a držel se,“ pochválil svého kolegu Ladislav Tuček, kterého pořadatelé z předešlých „Výzev“ museli diskvalifikovat právě kvůli absenci povinného kolegy na trase Long. Tentokrát si pódium Tuček mohl zaslouženě užít. „Věděl jsem, že to bude peklo a očekával jsem, že si hrábnu, ale jsem rád, že jsem to zvládnul. Teď jsem opravdu happy, protože tělo je nabité adrenalinem a veškerá únava jde stranou,“ smál se v cíli zlatý Roman Košťák.

Paradoxně podobný osud měly i další vítězné dvojice v Krkonoších. Mnohdy se soutěžní dvojky dávají dohromady úplnou náhodou. Rock Point – Horská výzva si dává za cíl účastníky motivovat a spojovat je. Závodní příběhy jen potvrzují, že se myšlenku pořadatelům daří naplňovat. Své o tom mohou vyprávět třeba i zlatí běžci v kategorii mix. Nikola Jandová přijela s Janem Tauchmanem z České Lípy. „Byl to náš první závod a Nikči nápad. Původně mě lákala na trasu Half, ale pak mi napsala, že nás přihlásila na Long,“ vypráví Honza Tauchman, kterého partnerka hned přerušila. „Věděla jsem, že je Honza jediný, kdo to se mnou takhle zaběhne. Neměl na výběr. To se nadalo nic dělat. Poprvé jsem Horskou výzvu okusila na Šumavě, kde jsem běžela střední trasu. Moc se mi líbila a v cíli jsem měla ještě dost sil, takže jsem věděla, že v Krkonoších zkusím Long. Honzu jsem nakonec vepředu jen zdržovala,“ smála se v cíli spokojeně Nikola Jandová.

Obdobně pak svůj příběh vyprávěly také ženy, které na královské trase opanovaly svoji kategorii. Kateřině Trdlové s Markétou Vondráčkovou stačilo na zdolání větrné krkonošské trasy necelých deset hodin. „Jsem Kateřině vděčná, že mi zavolala, jestli s ní nepoběžím. Pro mě je to teprve druhý ultrazávod, takže bych se jinak určitě doma válela v posteli,“ přiznala Markéta Vondráčková. „Běhání je úžasný způsob, jak se člověk dokáže poměrně rychle odrelaxovat, resetuje harddisk a má zase sílu zapojit se do každodenního života. Akorát je tu jedna nevýhoda – že tělo si na to zvyká. Z původních 20 minut jsou dvě a půl hodiny a pořád to nestačí. No a takhle se začínají běhat Longy,“ vydechla v cíli radu Kateřina Trdlová.

V součtu napsalo v Krkonoších svůj příběh přes šest stovek běžců, kteří se motivovali heslem závodu „Dej Výzvu“. Pořadatelé tradičně připravili tři délky tras – Long (66,7 km), Half (35 km) a nejkratší Short (17,3 km). Ceny se pak rozdaly v téměř dvou desítkách kategorií, tedy nejen mezi dvojicemi, ale také mezi jednotlivci a dogtrekaři. Krkonošskou výzvu si za své vzal nový ambasador, ostřílený skyrunner Pavel Brýdl, který závodníky motivoval a předával jim své rady a zkušenosti. Letos organizátoři každý ze závodů spojili se jménem protřelého běžce. „Pro mě je to další velká zkušenost a jsem moc rád, že jsme se s organizátory takto spojili. Při Horské výzvě je skvělé, že se opravdu míchají absolutní nováčci se zkušenými běžci. Trať je hodně atraktivní a organizace na velmi vysoké úrovni. Moc se mi závod líbil a už teď mám pár dalších nápadů na zlepšení, takže se těším na další rok,“ netajil své nadšení z posledního závodu seriálu Pavel Brýdl.

Stejně jako v předchozích zastávkách i v Krkonoších měli účastníci možnost pomoci dobré věci. Ti, kteří si netroufli závodit, mohli absolvovat nesoutěžní Pochod s Mixitkou, ze kterého polovina startovného putovala na konto malého Kubíka Pecky, který od narození trpí svalovou dystrofií. Na konto mu nakonec putuje i díky příspěvku od firmy Synlab 14 871,- korun. „Kubíkovi navíc ještě někteří běžci věnovali své vyhrané ceny a poukazy. Když se tedy ohlédnu za právě uplynulým závodem, musím z něj mít velkou radost. Solidní účast, velké výkony, horské počasí, skvělé ohlasy, řada nových tváří, kdy každý vybíhal s nějakou svojí výzvou. Přiměli jsme celou řadu lidí nesedět doma a udělat něco pro sebe i pro druhé,“ uzavřel spokojeně pětidílnou sérii Pavel Zitta, ředitel Rock Point – Horské výzvy s tím, že všechny pozval 14. října do Mikulova, kde před samotným slavnostním vyhlášením celého ročníku proběhne ještě samostatně hodnocený šestý nadstavbový závod, který udělá definitivní tečku za letošním 7. ročníkem. Na programu budou jen dvě symbolické trasy – Short 14 km a Long 28 km. „Na závěr nebude chybět afterparty, při které v přátelské atmosféře budeme celý ročník moci příjemně zhodnotit. Den se tedy ponese v duchu myšlenky – víno, ženy, běh,“ usmál se Zitta.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek