OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Rozhovor s vítězem LH24 2012 Zbyňkem Cyprou

Po parádním výkonu v závodě 24 hodin na Lysé hoře jsme poprosili o rozhovor Zbyňka Cypru – vítěze kategorie jednotlivců.

1. Letos se konal 1. ročník závodu a nikdo moc netušil co čekat. Absolvoval jsi dříve něco podobného? Třeba v tréninku?

Vůbec ne, takový eXterém jsem absolvoval poprvé. Mám zkušenosti z 24 hodinovky na silničním kole (štafeta). Něco jsem jel i na MTB, ale tenkrát to bylo bez tréninku v období, kdy jsem nesportoval.
Do LH24 jsem šel s tím, že si vylezu OSMU v Beskydech a naplním myšlenku Libora Uhra, která původně padla pro B7. Prostě jsem nešel na Lysku, ale na K2 :-D

2. První polovinu závodu byl před tebou pouze Filip Šilar, který však musel z prvního místa odstoupit. Nevíš co se přesně stalo?

S Fildou jsem o tom nemluvil, jen mám informace od kamarádů. Podle všeho asi zánět spojivek (nepotvrzeno). Soudím tak podle vlasní zkušenosti. Jednou mě to setlo taky, po téninku jsem přestával vidět, řezaly mě oči- následek stejného počasí, jako bylo v sobotu. Ostré slunce, odraz od sněhu, pot a vítr….proto běhám v brýlých. Na B7 jsem je nesundal z hlavy. LH 24 jen přes den. V noci nefoukalo.
Filipa je mi líto, je to tahoun a spolu s Honzou Zemaníkem jsou mladé naděje, o kterých ještě uslyšíme. Každopádně, kdyby to tempo vydržel, něměl bych šanci… Ale o tom 24-ka je, cíl je proklatě daleko a po půlce není vyhráno.

3. Jak moc tě překvapilo tempo závodu? Podle mezičasů to bylo v začátku hodně ostré.

Nepřekvapilo, společný start se štafetami nemohl jinak dopadnout. Když budu vědět, že po kole odstřídám, najím se převleču, protáhnu, vyvenčím ……nesrovnával bych tyto dvě odlišné kategorie. V jednotlivcích by takové tempo vydržel asi málokdo.

4. Byl jsi v průběhu závodu alespoň jednou v teple hotelu PB? Podle fotek jsi se dole moc nezdržoval :)

Ne, zvolil jsem strategii s minimem zbytečných zastávek, vše jsem řešil za pochodu. Byl jsem připraven téměř na všechno, nakonec jsem z věcí, co jsem měl s sebou použil jen to, v čem jsem odstartoval a měl na sobě !!! Jedny boty, jedny ponožky. Skladbu vrstev, jsem neměnil. Do posledního kola jsem sundal batoh a dal místo něj vestu.

5. Co dělalo závod nejtěžší – zima? dlouhá noc? monotonní trasa? převýšení? něco jiného?

Jednoznačně převýšení. Já měl ale největší problém s kolegy turisty, kteří ne vždy měli potřebu někomu uhýbat a srážka rychlosti místy přes 20km/h bez přilby, nebo otočené koleno v hlubokém sněhu, by znamenaly KONEC nejenom v závodě.
Po setmění, na trati jen se závodníky už nebyl problém. Tolikrát DĚKUJI během 24 hodin jsem v životě neřekl.

6. Podle hrubých součtů jsi ušel trasu 143 km s převýšením 10 100 m. Co na tyto čísla říkáš? Čekal jsi tak dobrý výsledek?

:-D Převýšení 10km je moc. Měl jsem to rozběhnuto na 16 okruhů, ale poslední asi tři kola jsem si moc přál, ať už to skončí. Časově to bylo s rezervou, i hlava by to zvládla, ale tělo už nechtělo nic jíst, natož se hýbat. Jedna věc je do sebe něco dostat, druhá udržet jídlo v sobě a třetí přeměnit to všechno na energii.

7. Po vítězství na Beskydské sedmičce a Pražské stovce přišla další výhra. Je nejcennější ?

Nejcenější je P 100. Totálně zadrbaný závod jsem dokončil v nesnesitelných bolestech. Vinou špatných ponožek, jsem přišel o 8 nehtů, na nohou včetně palců a nepoužil analgetika. 2/3 seběhů jsem protrpěl. Nechci už to nikdy zažít.
Cením si ale všech tří. Na Lysou Horu jsem chodil s rodiči, jako malý kluk, je to srdeční záležitost.

8. Před námi je nová sezóna, neuvažuješ o účasti na nějakém velkém Adventure Race? Nebo tě spíše lákají hory a expedice?

Adventure Race je sympatický závod, všechny disciplíny provozuji již delší dobu a baví mě to. Novinkou pro mě bude být článek týmu, kde ne všichni mají stejnou výkonnost a musí se stmelit, aby byl postup co nejrychlejší. Ano mám v plánu, ale konkrétní závod zatím ne.
Expedice a vysokohorské lezení je asi TOP ze všech sportů a všechno, co dělám je v podstatě příprava na osmitisícovku. Nic konkrétního zatím neřeším, ale už teď vím, že to jednou musí přijít.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek