OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

RP HV 2016: Premiéru na Božím Daru ovládl dogtrekař Jiřík

První letošní závod seriálu Rock Point – Horská výzva má své vítěze. Na Božím Daru byl absolutně nejrychlejší na nejprestižnější dlouhé trati Long překvapivě dogtrekař Martin Jiřík. V rámci úvodního podniku se ale soutěžilo na třech trasách a vždy v několika kategoriích. Vůbec poprvé v historii byla „krušnohorská“ výzva vypsaná také pro jednotlivce, kterých dorazilo více než čtyři sta. Dosud se soutěžilo jen ve dvojicích.

Dlouhá trať Long vybíhala obligátně pět minut před páteční půlnocí. Na královskou šestašedesát kilometrů dlouhou trasu se vydalo ve dvojicích přes sto dobrodruhů. Nejrychlejší v pořadí na celou distanci potřeboval necelých sedm hodin. Na Boží Dar ti první dobíhali jen chvíli po svítání. Stylem start cíl si pro vítězství přiběhl osamocený dogtrekař Martin Jiřík. „Běžel jsem, jak jen jsem mohl, nikde jsem nebloudil, šlo to dobře. Nikde nás nepotkala žádná krize, ale že půjdu takhle dobře, to jsem neplánoval, prostě to tak vyšlo,“ podotkl v cíli absolutní vítěz Martin Jiřík, kterému šli „po krku“ Medaři, nebo-li litoměřický strážník Tomáš Lisec s parťákem Davidem Kopalem. Ti za Jiříkem zaostali jen o necelé dvě minuty. Na Horské výzvě tím oslavili své první pódium vůbec. „Čekali jsme na něj čtyři roky. Už loni nám bedna utekla opravdu jen o kousek. Teď už to konečně vyšlo. Vůbec jsme nevěděli, že před námi je dogtrekař, viděli jsme ho až při seběhu do cíle, ale ten náskok už se smazat nedal. Celkové prvenství sice nebylo tak moc vzdálené, ale ze zlata v kategorii máme velkou radost,“ netajil spokojenost Tomáš Lisec, jeden z vítězné dvojice kategorie mužů.

Určitým paradoxem bylo, že první čtyři dvojice, které protnuly cílovou pásku na Božím Daru byly současně vítězi svých kategorií. Fantastický výkon předvedly ženy Linda Beniačová s Patrícií Puklovou, které na celkově třetím místě ztratily pouhých osm minut na nejrychlejšího a nebýt potíží na trati, mohly pomýšlet ještě výše. „Dvakrát jsme trochu zabloudily. To byla velká škoda, jinak jsme se s klukama určitě mohly ještě trochu přetahovat,“ usmála se Patrícia Puklová, která přiznala, že se před sedmi měsíci stala maminkou. „Mám teď dost tréninku s malým,“ posunula mateřství nad skutečný trénink vítězná členka ženského týmu Puklová.

Nejrychlejší kvartet na Longu uzavřel vítězný mix tým Lucka Samcová s Vaškem Pelcem. „Bylo to pěkné. Hlavně ta asfaltka před Klínovcem byla výživná a nekonečná. O té nakonec vědí všichni závodníci. Nejvíc to ale bolelo po tom čtyřicátém kilometru, po třetí občerstvovačce., co se běželo nahoru, no a pak přišla tahle asfaltka. Tam už docházely síly a bylo to vyloženě o hlavě. První půlku závodu Lucka ještě povídala, ale pak už bylo třeba šetřit síly,“ popíchnul kolegyni Vašek Pelc. Ta ale hned s úsměvem kontrovala: „Kdepak, na povídání mám sil dost, je to místo rádia a je to alespoň veselejší,“ zářila spokojeností Lucie Strýcová.

Pořadí absolutních vítězů kategorií na trati Long zkompletovala nejrychlejší z třídy dogtreking ženy Kateřina Trněná.

Zatímco se sobotním ránem dobíhali nejrychlejší účastníci Longu, na start se postupně vydaly zbývající dvě kategorie Half a Short. Na těch premiérově startovali pouze jednotlivci. „Zpočátku se s tímto rozhodnutím zvedla i určitá vlna nevole, ale následně se ukázalo, že to byl krok správným směrem. Ti, kterým třeba na Longu vypadl parťák, se prostě jen přeregistrovali na střední trasu. Celkově jsou nakonec ohlasy pozitivní, takže za to jsme rádi a věřím, že tak vzbudíme zájem o horské prostředí i u dalších zastávek,“ sdělil Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Pro historicky premiérové vítězství mezi jednotlivci si na devětatřicetikilometrové trase Half mezi muži přiběhl David Kunčar mezi ženami zvítězila Romana Lubinová a ve třídě dogtrekingu si zlato vyběhl Stanislav Šrámek a Eliška Matoušková. „Kolegyně, se kterou jsme loni běhaly dlouhou trasu, je bohužel nemocná, takže variantu jednotlivců jsem osobně hodně uvítala, protože jsem si mohla dát závod alespoň takto sama,“ kvitovala změnu vítězná Romana Lubinová.

Nejkratší distance Short naopak patřila v mužích Michalu Balcarovi a v ženách Michaela Kofrové. Naopak ve třídě dogtreking dominoval Šimon Cipro a Andrea Teunerová.

Fotogalerie

Nedílnou součástí seriálu se už loni stal benefiční nesoutěžní Pochod s Mixitkou, jehož výtěžek šel na podporu malého Matěje Židlického, který trpí v Česku poměrně vzácným Angelmanovým syndromem. Mezi účastníky se ze startovného a i v rámci sbírky vybral příspěvek ve výši téměř deseti tisíc korun.

O další vítězství nebo naopak pro podporu dalšího vybraného dítěte se půjde už za tři týdny, kdy seriál pokračuje poprvé v historii v Beskydech (10. 11.6.). „Odteď se už každý měsíc až do září půjde jedna zastávka. Ta další vychází už za tři týdny, kdy se závodníci poprvé sejdou v Beskydech. Po této lokalitě mnozí dlouho volali, takže věřím, že nás čeká další povedený a dobře obsazený díl,“ uzavřel ředitel Pavel Zitta.

Výsledky

Long  (66 km) – Muži:

1. Medaři (Tomáš Lisec/David Kopal) 6:50:37
2. Raidlight (Petr Bena/Jan Nyeki) 7:03:50
3. XRNNRS (Lukáš Pilař/Jan Ďuk) 7:07:45.

Ženy:

1. Adidas Outdoor ladies (Linda Beniačová/Patrícia Puklová) 6:56:10
2. SPSVD Jistebnice (Miroslava Deimová/Lucie Tomečková) 8:55:10
3. Tak jdem… (Zdenka Havlová/Hana Staňková) 10:27:59.

Mix:

1. Dudáci (Lucka Samcová/Vašek Pelc) 7:01:13
2. Eskymo (Martin Nytra/Olga Puchkareva) 7:36:59
3. Masajové z Ostrova (Gabriela Marková/Petr Jánský)

Dogtreking muži:

1. Martin Jiřík 6:48:53
2. Jaroslav Maixner 7:26:06
3. Vlastimil Vágner 7:33:54

Dogtreking ženy:

1. Kateřina Trněná 9:14:16
2. Monika Šmolíková 9:19:24
3. Věra Gráfová 9:42:14.

Half  (39 km)– Muži:

1. David Kunčar 3:09:31
2. Ondřej Mazura 3:21:45
3. Jan Kříž 3:28:46.

Ženy:

1. Romana Lubinová 3:50:12
2. Pavla Vildmonová 4:35:35
3. Pája Fricová 4:46:20

Dogtreking muži:

1. Stanislav Šrámek 3:45:10
2. Jan Tryzna 4:14:05
3. Eduard Ebel 4:38:27

Dogtreking ženy:

1. Eliška Matoušková 4:29:28
2. Lucie Pichrtová 4:47:02
3. Bohumila Kašparová 4:55:17

Short (17 km) – Muži:

1. Michal Balcar 1:18:55
2. Filip Tomeš 1:20:22
3. Pavel Ulbrich 1:20:37

Ženy:

1. Michaela Kofrová 1:44:48
2. Hana Svěchotová 1:47:15
3. Veronika Ptáčková 1:47:52

Dogtreking muži:

1. Šimon Cipro 1:17:49
2. Jan Havran 1:22:42
3. Zdeněk Dudák 1:27:51

Dogtreking ženy:

1. Andrea Teunerová 1:48:17
2. Natálie Hypešová 1:50:00
3. Jana Břízová 1:50:27

Foto: Patrik Pátek/PatRESS.czPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek