OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

V Jeseníkách slavili tatínkové i budoucí nevěsty, vítězil dogtrekař Vágner

Posedmé v řadě dokázal osamocený běžec se psem vyhrát závod seriálu Rock Point – Horská výzva. Plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner v Jeseníkách ovládl nejen svoji kategorii, ale stal se i celkovým vítězem královské trati Long. Na Červenohorské sedlo letos dorazilo na šest stovek běžců, kteří si to mezi sebou rozdali na třech trasách. Velké boje ale musel svádět i pořadatelský tým, ke kterému se počasí tentokrát otočilo zády, když silný vítr poničil celé zázemí.

„Drsné počasí je prakticky nedílnou součástí Jeseníků. Také loni účastníci vybíhali do husté mlhy a nepříjemného deště. Letos ale situace byla výrazně horší. Silný vítr nám v pátek nad ránem doslova sfoukl celé zázemí a poničil většinu stanů. Museli jsme hodně improvizovat, abychom znovu vytvořili solidní zázemí pro závod. Tím ale komplikace neskončily,“ sdělil Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Hromy a blesky totiž zaúřadovaly také těsně před plánovaným půlnočním startem královské distance Long. „Po domluvě s horskou službou jsme dle zpráv z radaru start posunuli o dvě hodiny. Nechtěli jsme nic riskovat. Poslat v tom počasí závodníky na hřeben by bylo hodně nerozumné. Všichni naše rozhodnutí kvitovali, nesetkali jsme se s jakoukoli negativní reakcí. Pozdější start měl nakonec mnohem lepší atmosféru. Ve vzduchu byla cítit energie, emoce a velká natěšenost,“ podotkl Patrik Pátek, tiskový mluvčí závodupodotkl Patrik Pátek, tiskový mluvčí závodu, jehož slova potvrdil Petr Kacar ze Šumperka, který s bratrem Ondřejem následně skončil druhý v kategorii mužských dvojic. „Posun startu na závod neměl vliv. Na vývoji se to nijak nepodepsalo. Naopak start byl opravdu pěkný. Jindy to bývá takové ospalé, ale tentokrát to mělo neskutečný drajv,“ popsal novopečený tatínek ze Šumperka. „Pro mě to byla opravdová výzva. Závod jsem šel prakticky bez tréninku. Po narození dítěte je to náročné a moc času nezbývá,“ usmál se Petr Kacar. Zatímco Petr se poprvé tatínkem stal nedávno, jeho bratra stejná role čeká do dvou týdnů. „Jsem teď stále na telefonu, ale jesenická výzva je pro nás, jako domácí, srdcová záležitost,“ vysvětlil svou přítomnost Ondřej Kacar. Dvojice stříbrných běžců od Šumperka nestačila jen na vítězné muže Jana Loquenze a Jiřího Partla. Ti se potkali na minulé zastávce na Šumavě a od té doby spolu tvoří zlaté duo. S nejdelší šedesát čtyři kilometry dlouhou tratí si poradili za sedm a čtvrt hodiny a znovu zopakovali triumf ve své kategorii. „V tom počasí, které panovalo před půlnocí, se na trať nikomu nechtělo a nebylo by to bezpečné. Posun byl fajn a závod jsme si mohli více užít. Na trase bylo hodně bahna a kamení, málo asfaltu, prostě krásný terén. Závod se rozběhl rychle, ale jak už se pole roztrhalo, my si jen hlídali svou pozici,“ sdělil Jan Loquenz, člen zlaté dvojice.

Absolutním vítězem královské distance byl ale plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner, který v Jeseníkách získal své sedmé vítězství v řadě. Nejrychlejší muž nejdelšího závodu si s tratí poradil za sedm hodin a pět minut. „Byl bych rád za větší konkurenci. Nemít koho stíhat je už poměrně nuda, ale jinak z toho mám super pocit. Asi to znamená, že správně trénujeme, jak pes, tak já. Dělám to fér vůči oběma a výsledky mluví za všechno,“ shrnul mimořádně spokojeně Vlastimil Vágner.

Běžci si to v Jeseníkách mezi sebou rozdali na třech distancích. Mimo nejsledovanější trasy Long (64 km) během sobotního dopoledne ještě běžci vyrazili na trasu Half (38 km) a Short (13,9 km). V souhrnu se rozdělily téměř dvě desítky medailových sad. Ne každý ale zatoužil po stupních vítězů. Při jesenické zastávce se rozhodla jedna z účastnic rozloučit se svobodou. Pro Lenku Grmelovou, která se za týden vdává, proto pořadatelé připravili zpestření v podobě dalších úkolů za odměny. Budoucí nevěsta musela na trati sbírat autogramy na své speciální triko od mužských účastníků a oplátkou jim měla dát políbení s výraznou červenou rtěnkou. „Na startu mě to dojalo. S pořadateli se známe, ale tohle pro mě bylo velké překvapení. Nečekala jsem to, ale zhostila jsem se úkolu se ctí. Vzalo to sice dost času, proto můj výsledek není nijak dobrý, ale na to se tentokrát nehrálo, bylo to super,“ usmála se budoucí nevěsta pocházející z Velkých Losin.

Že seriál Rock Point – Horská výzva není jen honbou za umístěním, potvrzuje i celá řada dalších běžců, kteří vyběhli, aby především překonali sami sebe. „Rozhodla jsem se, že letos poběžím všechny závody. Ráda sportuji, ale u tohohle si skvěle vyčistím hlavu. Každodenní stresy a starosti jdou stranou. Je to pěkná kompenzace k sedavému zaměstnání, které mám. Pokaždé si sice v cíli říkám, že už nikdy víc, ale za tři čtyři dny to opadne,“ svěřila se Lenka Dostálková z Orlických hor.

I předposlední zastávka seriálu pomáhala. Součástí závodu je benefiční Pochod s Mixitkou, jehož polovina startovného putuje na konto vybraného dětského pacienta. V Jeseníkách se už tradičně šlo pro Lukáška Bílého, který je upoutaný na invalidní vozík. „Výzva“ mu i díky příspěvkům od firmy Synlab nebo AutoHruška tentokrát přinesla finanční podporu ve výši 21 022,- korun.
V neposlední řadě závod pomáhá i celkovému zviditelnění Jeseníků. I proto je jedním z hlavních partnerů Olomoucký kraj. Ceny nejrychlejším předával přímo náměstek hejtmana Pavel Šoltys. “Jsem velmi rád, že Olomoucký kraj podporuje podobné sportovní aktivity. Zrovna Horská výzva patří mezi projekty, které přitahují zájem široké veřejnosti a celkově prospívají turistickému ruchu v kraji,” podotkl Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Závěrečný díl letošního 7. ročníku série horských běhů a trekingu se uskuteční už příští měsíc. Seriál vyvrcholí ve dnech 22. – 23. září v Krkonoších. „Pro mě je hlavní cíl, aby závody Horské výzvy navštěvovalo čím dál více lidí z řad začátečníků a laiků. Aby si tihle lidé dali nějaký cíl – že třeba chtějí ve svém životě něco změnit, chtějí začít sportovat, věnovat se pohybu v horách a vést k tomu své partnery a děti. Pak je pro mě největší odměnou, když ty nové tváře vidím, jak spokojeně probíhají cílem. Jsem rád, že těchto lidí přibývá a věřím, že se s nimi setkáme i v Krkonoších. Naší výhodou je, že máme velkou kapacitu, a můžeme účastníky registrovat i na místě v den závodu,“ zve na poslední štaci Zbyněk Cypra, ambasador jesenické Rock Point – Horské výzvy.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek