OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

V Krušných horách proběhla Rock Point – Horská výzva 2017

Velké nadšení ovládlo druhou zastávku Rock Point – Horské výzvy. Seriál horských běhů a trekingu zaznamenal v Krušných horách citelné změny na trasách. S nimi jsou účastníci mimořádně spokojení.  Na přípravách jednotlivých závodů letošního 7. ročníku se podílí jako ambasadoři zkušení běžci a právě v Krušných horách nastaly největší změny, o které se postaral ultratrailista Tomáš Bystřický. Účast i pozitivní ohlasy náhle vzrostly.

Krušné hory znám od mala.  Jezdíme sem v zimě i v létě, takže se nebojím říci, že je mám dobře prošláplé. O to více mě mrzelo a byla obrovská škoda, že se o této zastávce seriálu Rock Point – Horská výzva mluvilo jako o té nejslabší. Rozhodně si to nezaslouží, protože lokace tu jsou nádherné a trasa se dala udělat výrazně lépe. Proto jsem rád, že jsme se s ředitelem Pavlem Zittou domluvili na spolupráci a připravili nové trasy tak, aby z nich běžci mohli mít radost,“ sdělil ambasador druhého závodu v Krušných horách Tomáš Bystřický.

A měl pravdu, avizované změny se mezi běžci rychle rozšířily a krušnohorský víkend se těšil značnému zájmu. Na Boží Dar, kde měl závod své zázemí, se sjelo na sedm set účastníků. Ti se tradičně rozeběhli na třech trasách Long (75,2 km), Half (44,6 km) a Short (18,5 km). Královská trať se oproti loňsku natáhla o více než deset kilometrů. Běžci se na ni vydali ve dvojicích nebo se svým čtyřnohým kamarádem obligátně pět minut před páteční půlnocí. Tempo tentokrát diktoval plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner, který do cíle doběhl s fenkou Zoui jako jediný v čase pod osm hodin. „Vyhrát kategorii byl cíl, ale vyhrát celkově, to už je opravdový sen. Mám z toho trochu škodolibě radost především proto, že jsem za sebou nechal všechny horaly. Plzeň je placka, tam se dá trénovat akorát tak výběh na Radyni,“ měl viditelnou radost absolutní vítěz Longu Vlastimil Vágner. Více než dvacet minut za ním doběhli vítězové mužských dvojic, tým Medaři, nebo-li David Kopal a litoměřický policista Tomáš Lisec. „Trasa byla delší, takže to jsem už chvílemi nadával, ale jinak jsem z ní nadšený. Byla opravdu trailová s minimem asfaltu, takže super. Strašně se mi líbil přeběh mezi skalami přes Vlčí hřbet nebo hned samotný úvod podél kanálů, to byla bomba,“ chválil za zlatý tým mužů Tomáš Lisec.

Do krušnohorské výzvy odstartovalo ve třech vlnách na sedm set běžců, což je oproti loňsku výrazný nárůst. „Máme z toho radost. Běžci jsou zvyklí se spíše hlásit dopředu on-line, ale tentokrát se přihlásilo velké množství lidí i na místě a ohlasy po změnách na trase jsou jen pozitivní,“ je spokojený Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva, který si dokonce sám aktivně „střihl“ krátkou trasu Short. „Souhlasím, že trasa se Tomášovi povedla a samotného mě přiměla se rozběhnout. Bolelo to, ale musím uznat, že to bylo očistné. Už bych skoro zapomněl na to, jaké to je, když úspěšně doběhnete do cíle. Máte čistou hlavu, ale těžko se to popisuje, musíte to prožít. Může to být další výzva pro všechny,“ pronesl spokojeně Zitta, někdejší profesionální cyklista.

Nejkratší trasu si se Zittou proběhl i samotný ambasador Tomáš Bystřický. „Pavla jsem ale viděl jen na startu,“ usmál se Bystřický, který jen potvrdil své běžecké kvality a vlastnoručně navrženou trať také vyhrál. „Ceny jsem samozřejmě věnoval do tomboly,“ nenechal nikoho na  pochybách Bystřický.

Že ale Rock Point – Horská výzva je závodem otevřeným široké veřejnosti, potvrzují třeba vítězné ženy na krátké trase – duo My v běhu – Klára Lapková a Barbora Suchá z Loun. „Jsme na Horské výzvě poprvé. Trochu společně běháme, a tak jsme se rozhodly dát Výzvu a ono to takhle parádně dopadlo. Vůbec jsem netušily, do čeho jdeme. Letos jsme si ještě naplánovaly Krkonoše,“ pronesla usměvavá Klára Lapková, když se před startem svěřila, že příští rok chtějí stůj co stůj vyzkoušet královskou trasu Long.

V součtu pořadatelé rozdělili ceny v téměř dvou desítkách kategorií. Na třech tratích mezi sebou soutěžili jednotlivci, dvojice nebo dogtrekaři. „Všichni šli v duchu našeho nového motta: Dej Výzvu. Mám radost, kolik nových tváří jsem tu viděl. Každý si našel svoji motivaci. Ne vždy je vítězství to hlavní a proto rád milovníky pohybu v nádherné přírodě pozvu na další zastávku, která následuje na Šumavě,“ zve na ke třetímu závodu Pavel Zitta.

Rock Point – Horská výzva má ale také benefiční ráz. Mimo trojice soutěžních tras je nedílnou součástí také charitativní nesoutěžní Pochod s Mixitkou, jehož polovina startovného je věnovaná vždy vytipovanému dětskému pacientovi. Na Božím Daru se šlo pro Matěje Židlického postiženého angelmanovým syndromem. “Také díky citelnému příspěvku od firmy Synlab jsme na léčbu mohli předat celkovou částku 18 953 korun,” podotkl Zitta.

Další, tedy v pořadí již třetí zastávka seriálu, se jde za tři týdny na Šumavě. V Železné Rudě se běžci sejdou 21. – 22. července a jejím ambasadorem je znovu Tomáš Bystřický. „Opět se nám povedlo ji očistit od asfaltových úseků a je připravena nová atraktivní trať, ale budu rád, když se o tom každý sám přijde přesvědčit. Už teď se těším na ohlasy,“ uzavřel pozvánkou druhý díl ambasador Tomáš Bystřický.

 Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek