OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

V pátek startuje Beskydská sedmička 2017!

Osmý ročník extrémního závodu Beskydská sedmička je za dveřmi. Zítra se přes 3000 závodníků vydá na trasu vedoucí přes sedm beskydských vrcholů od Javorového po Velký Javorník. Závod si za osm let existence vydobyl respekt jak mezi profesionálními vytrvalci, tak mezi hobby závodníky, kteří při B7 zkoušejí najít své limity. Organizátoři akce v čele s horolezcem Liborem Uhrem navíc pro tento ročník připravili řadu novinek.

„Čundr ze Slezska až na Valašsko“, tak by se taky dala stručně charakterizovat extrémní pout’ přes nejvyšší vrcholy Beskyd. Na trať letos závodníci vyrazí v pátek 1. září ve 22.30 z Třince.

Pořadatelé závodu se snaží každý rok reagovat nejen na potřeby závodníků ale i fanoušků. „Na startu letošního ročníku se pokusí předzávodní napětí a stoupající adrenalin naředit hudební skupina Legendy se vrací, která začne hrát ve 21.00 pro všechny, jež dorazí na třinecké náměstí Svobody,“ představuje první z řady novinek ředitel závodu Libor Uher. Nejen závodníci, ale i fanoušci a občané Třince si tak mohou užít elektrizující atmosféru startu. Poté proběhne jako každý rok zdravice starostů obcí, přes jejichž katastry závod probíhá, a požehnání římskokatolického faráře Adriana Wykreta. Z úst valašské zpěvačky Lenky Mrlínové zazní česká hymna. Poté už se za doprovodu tatry Karla Lopraise závodníci vydají směrem pod sjezdovku na Javorový.

Velkým úspěchem pořadatelů je úplné zachování loňské trasy. „Konečně se nám podařilo nalézt shodu s ochránci přírody, Lesy ČR, Biskupskými lesy a ostatními vlastníky pozemků. Nezměněnou trasu jako loni se nám podařilo zachovat poprvé v osmileté historii, a to považuji za obrovský úspěch,“ dodává Libor Uher.

Na základě zkušeností z předcházejících ročníků se pořadatelé zaměřili také na fanoušky a doprovod závodníků. V polovině trasy ve spolupráci s areálem Na Pile Ostravice tak letos nově vznikne fanzóna B7, na které bude probíhat sportovně-společenský program. „Pro fanoušky i doprovod je připravena spousta novinek a překvapení. Pro závodníky bude na čtyřicátém šestém kilometru v Ostravici připravena nová poločasová rampa B7 1/2 nebo relax zóna s motivačním programem,“ přibližuje další novinky Uher.

K závodu Adidas-Continental Beskydská sedmička neodmyslitelně patří také podpora neziskových organizací. Projekt s názvem Každý metr pomáhá (KMP) odstartoval v roce 2011 sbírkou pro tehdy jedenáctiletého těžce popáleného chlapce Lukáše Hýbla z Prostějova. V každém roce se podpora zaměřovala na jeden subjekt a letos se KMP opět vrací k pomoci Lukáši Hýblovi. Absolvovat celou trasu Beskydské sedmičky je extrémně náročné. „Mnoho závodníků jde zejména druhou polovinu závodu v obrovské únavě s bolestivou grimasou a sebezapřením. Buďte si ale jisti,  že to není nic proti tomu, s jakou bolestí musí bojovat člověk žijící s popáleninou na 80% těla! Utrpení, které jednorázově prožívají účastníci závodu, je nesrovnatelné s tím, co prožívá Lukáš každý den.  Věřím, že spoustě sportovců pomůže dokončit závod právě myšlenka na tohoto tehdy malého popáleného kluka a dnes již dospívajícího chlapce,“ uzavírá Libor Uher.

Přehled favoritů B7 2017

Nová fanzóna B7 v areálu NAPILE Ostravice nabídne bohatý program pro fanoušky i závodníky

Jednou z novinek letošního extrémního závodu Adidas – Continental Beskydská sedmička je fanouškovská zóna v areálu NAPILE na Ostravici. Pro příznivce závodníků i širokou veřejnost je zde připraven výživný sportovně-společenský program. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit, přiblížil hlavní organizátor závodu Libor Uher.

Fanzóna se samostatným programem je na B7 opravdovou novinkou. Co Vás k jejímu vytvoření vedlo?

Každoročně závodníky doprovází řada fanoušků, které tvoří příbuzní a známí závodníků, ale nejen ti. Nechtěli jsme, aby jen přejížděli z údolí do údolí, ale měli také nějakou zábavu. Lidé si chtějí užít jedinečnou atmosféru, která při závodu panuje. Emoce, radost, ale i vyčerpání a bolest. To všechno vás vtáhne do „dění“. Proto jsme ve spolupráci s areálem NAPILE Ostravice vytvořili místo pro všechny, kteří si budou chtít zafandit a vychutnat si závod z druhé strany.

Kdy začíná program?

Fanzóna bude pro veřejnost připravena v sobotu od 7.00 do 16.00. První závodníci sice přicházejí na Ostravici už mnohem dříve, ale to jsou sporťáci, kteří se tady jen napijí a běží dál. Ten hlavní dav čekáme dopoledne a kolem oběda. Jak pro soutěžící tak pro jejich příznivce je zde připraveno občerstvení, kulturní program a také několik překvapení.

Prozradíte některá z nich?

Závodníci a jejich fanoušci se mohou těšit na rozhovory se soutěžícími nebo telemost, tedy video spojení s cílovým prostorem. Tam už uvidíme ty nejlepší v cíli. Propojí se nám tak Ostravice s cílem ve Frenštátu pod Radhoštěm. Některá překvapení si navíc necháváme skutečně až pro návštěvníky.

Součástí fanzóny je nově také MINI B7. O co se jedná?

MINI B7 jsme vytvořili zvláště pro děti, které si budou moct vyzkoušet, jaké to je, zdolat sedm nejvyšších horských vrcholů. Připravili jsme pro ně zmenšeninu celého závodního profilu. Ta je vytvořena z balíků slámy a její zdolání dá celkem zabrat. Intervalový závod MINI B7 se rozjede v sobotu v 8.00 a bude probíhat až do 14.00.

A co čeká v Ostravici závodníky?

Pro ně i pro ty, kteří se rozhodnou pokračovat je zde tradičně připravena občerstvovací stanice a odpočinková zóna včetně houpacích sítí. Vytrvalci tu budou moct načerpat síly na další část závodu. Mnoho z nich už tady možná skončí, říkáme tomu, že je to takový malý cíl B7 – z Lysé hory na Ostravici a domů.

 

Jak to bylo v minulých letech?

Již v prvním ročníku si B7 vyzkoušelo více než tisíc lidí. Vítězství v roce 2010 si odnesla dvojice Petr Míl a René Trebuna.

Druhý ročník, tedy závod konaný v září roku 2011, přinesl mírné změny v trase (sestup do Řeky po sjezdovce, cíl na Javorovém) a především prudký nárůst účastníků. Na startu ve Frenštátě pod Radhoštěm se tísnilo na 2 500 závodníků. Na účastníky čekala trať dlouhá necelých 90 km s převýšením 5 302 metrů (kategorie Hobby měla zkrácenou trať o cca 8 km). Větší konkurence ve startovním poli vyústila v dramatický souboj na předních místech. Z vítězství v druhém ročníku se radovalo duo Zbyněk Cypra a Jan Kotyk.

září 2012, kdy došlo k zmiňovanému otočení směru závodu, zvítězili borci z týmu Salomon-run Tomáš Petreček a Pavel Štryncl. Náročnou trať zvládli za tehdy neuvěřitelných 13 hodin a 5 minut.

4. ročník Beskydské sedmičky konaný v roce 2013 přinesl první historickou obhajobu vítězství. Liberecký Pavel Štryncl si opět vychutnával slastné pocity vítězů v cíli. Parťákem mu tentokrát byl Jaroslav Balatka.

Až v roce 2014 se dočkali vítězství domácí zástupci týmu Adidas Outdoor Stanislav Najvert a Petr Žákovský.

roce 2015 se po vleklém zranění vrátil ve velkém stylu Zbyněk Cypra. S Tomášem Svobodou doběhli do Frenštátu pod Radhoštěm v čase 11:29:26.

Loňské vítězství pro sebe získali Marek Causidis a Stanislav Najvert. Marek se stal vůbec nejmladším vítězem a pro Standu to bylo již druhé vítězství.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek