OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Víte co je to rogaining?

Rogaining – jistě jste toto slovo již někdy slyšeli. Možná jste se už dokonce nějakého závodu v rogainingu zúčastnili, aniž o tom víte.

Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu nalézt za pomoci mapy (zpravidla 1:50 000) a kompasu co nejvíce kontrolních stanovišť a tím získat co nejvíce bodů. Časový limit bývá 6, 12 nebo 24 hodin, týmy tvoří 2 až 5 členů v kategoriích HH (jen muži), DD (jen ženy) a DH (alespoň 1 žena a 1 muž).

Rogaining vznikl v Austrálii, kde se mu věnují i celé rodiny. Je to pro ně příležitost se dostat do neznámých míst tamní krajiny. Nejde tedy o sportovní odvětví jen pro vrcholové nadšence, ale pro každého, kdo má rád přírodu a chce si odpočinout od města, práce, lidí a jiných všedních věcí běžného života.

Tento sport, pro někoho možná jen zábava a odpočinek, je v jiných zemích již dlouhá léta poměrně dost rozšířen. U nás se první závody uskutečnily v devadesátých letech, kdy také v roce 1996 oficiálně vznikla Česká asociace rogainingu. Do ČAR začali vstupovat jednotlivci i kluby a v roce 2001 měla členská základna již přes 1000 členů.

V současné době si již můžete vybírat z více než dvacítky závodů ročně. Konají se také zimní závody –skirogaining, kdy účastníci vymění crossové boty za běžky. Sport kombinující orientační běh, důmyslnou navigaci a týmovou spolupráci má již také své národní, evropské i světové mistry. Republikové mistrovství se v roce 2012 uskuteční 23.-24. června v oblasti Ralska. Mistrovství Evropy se koná začátkem května v Litvě.Mistrovství světa v rogainingu bude na konci letních prázdnin roku 2012 dokonce pořádat právě Česká republika!

Vyberte si některý z níže uvedených závodů a zkuste poměřit své navigační a běžecké schopnosti s ostatními!

14.01. – SKIROGAINING

21.01. – Bedřichovská 5-tihodinovka

18.-19.02. – Ski Adventure

25.-26.02. – Zimní Krakonošův trek

23.-24.06. – MČR v rogainingu 2012

ZDROJ: www.rogaining.czPodobné články
Ultratrail
12. 4. 2019 Rock Point – Horská výzva – povídání o nové zastávce na Vysočině

Naživo je to lepší než v televizi, říká autor závodu na Vysočině Nové město na...

Celý článek
Ultratrail
12. 4. 2019 Série CUTT zahajuje 4. ročník jarním závodem v Bílých Karpatech

Série tří závodů Czech Ultra Trail Tour (CUTT) se na domácím ultratrailovém písečku nenápadně etablovala...

Celý článek
Ultratrail
30. 3. 2019 Za měsíc startuje Horská výzva poprvé na Vysočině

Přesně měsíc zbývá do startu 9. ročníku Rock Point – Horské výzvy. Oblíbený seriál horských...

Celý článek
Vaše Komentáře