OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Víte co je to rogaining?

Rogaining – jistě jste toto slovo již někdy slyšeli. Možná jste se už dokonce nějakého závodu v rogainingu zúčastnili, aniž o tom víte.

Rogaining je extrémní vytrvalostní sport založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu nalézt za pomoci mapy (zpravidla 1:50 000) a kompasu co nejvíce kontrolních stanovišť a tím získat co nejvíce bodů. Časový limit bývá 6, 12 nebo 24 hodin, týmy tvoří 2 až 5 členů v kategoriích HH (jen muži), DD (jen ženy) a DH (alespoň 1 žena a 1 muž).

Rogaining vznikl v Austrálii, kde se mu věnují i celé rodiny. Je to pro ně příležitost se dostat do neznámých míst tamní krajiny. Nejde tedy o sportovní odvětví jen pro vrcholové nadšence, ale pro každého, kdo má rád přírodu a chce si odpočinout od města, práce, lidí a jiných všedních věcí běžného života.

Tento sport, pro někoho možná jen zábava a odpočinek, je v jiných zemích již dlouhá léta poměrně dost rozšířen. U nás se první závody uskutečnily v devadesátých letech, kdy také v roce 1996 oficiálně vznikla Česká asociace rogainingu. Do ČAR začali vstupovat jednotlivci i kluby a v roce 2001 měla členská základna již přes 1000 členů.

V současné době si již můžete vybírat z více než dvacítky závodů ročně. Konají se také zimní závody –skirogaining, kdy účastníci vymění crossové boty za běžky. Sport kombinující orientační běh, důmyslnou navigaci a týmovou spolupráci má již také své národní, evropské i světové mistry. Republikové mistrovství se v roce 2012 uskuteční 23.-24. června v oblasti Ralska. Mistrovství Evropy se koná začátkem května v Litvě.Mistrovství světa v rogainingu bude na konci letních prázdnin roku 2012 dokonce pořádat právě Česká republika!

Vyberte si některý z níže uvedených závodů a zkuste poměřit své navigační a běžecké schopnosti s ostatními!

14.01. – SKIROGAINING

21.01. – Bedřichovská 5-tihodinovka

18.-19.02. – Ski Adventure

25.-26.02. – Zimní Krakonošův trek

23.-24.06. – MČR v rogainingu 2012

ZDROJ: www.rogaining.cz



Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek