OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Vyjádření k diskvalifikacím na B7

3 ročník Beskydské sedmičky přinesl nejen famózní sportovní výkony, ale také jednu událost, která je již třetí den předmětem mnoha diskuzí (www.facebook.com/extremnizavody). Tou událostí je samozřejmě diskvalifikace týmů na 3. – 4. místě. Organizační tým B7 vydal k tomuto verdiktu oficiální prohlášení, ve kterém vysvětluje co konkrétně je k tomuto kroku vedlo. Stejně tak vydal prohlášení Dan Šilar (člen diskvalifikovaného týmu Adidas Terex). Oba texty jsou otištěné níže.

Po přečtení všech příspěvků v diskuzi, oficiálních prohlášení, zhlédnutí videa či vyprávění očitých svědků z náměstí a lidí od časomíry je jasné, že vše rozhodně v pořádku nebylo. Nic však není černobílé. Kluci, kteří čekali (dost dlouho!) před cílem na své soupeře to rozhodně neměli zapotřebí a mohli si užít třetí místo. Když už se čekat rozhodli, mělo jim být jasné, že rozhodující bude čas z čipu. Dalším důvodem, který dává za pravdu rozhodnutí organizátorů je skutečnost, že k dohodě došlo již na Pindule, což je od cíle stále dost vzdálené místo. Organizátoři však také nešli hladkému průběhu B7 naproti. Měnit oficiálně naměřený čas a nějakým způsobem jej srovnávat, to je věc, která by se asi neměla stávat. Obzvláště pokud je k tomu tlačili závodníci. Výsledek, který by byl striktně z čipů by si organizátoři obhájili mnohem snáz. Diskvalifikované dvojice by si to pak mohly vyříkat akorát mezi sebou.

Diskuzí už však bylo více než dost. Tvrdé rozhodnutí bude jistě eliminovat podobné situace v příštích závodech. V následujících dnech by především stálo za to smeknout před výkonem Tomáše Petrečka a Pavla Štryncla, kteří předvedli opravdu úžasný počin. Byla by škoda, kdyby se už tak úzká skupina sportovců nějakým způsobem nepohodla a tříštila se. Za pár dní startuje ve Francii Mistrovství světa v Adventure Race, kde budou Českou republiku zastupovat hned tři týmy. Veškerá pozornost a podpora by se tak měla soustředit právě tam!

 

Oficiální vyjádření Libora Uhra a Tomáše Janečka

Vážení účastníci závodu Beskydské Sedmičky, pořadatelé, diváci a čtenáři, předem se Vám chceme za sebe i celý organizační tým omluvit, že musíte číst a poslouchat informace o tom, jak jsme se zachovali nefér k týmům, které doběhly na třetí a čtvrté pozici v kategorii SPORT. Vrhá to špatné světlo na celý závod a znehodnocuje tak nejen naši několika měsíční intenzivní práci, čas a energii, kterou jsme závodu věnovali, ale hlavně to vrhá špatné světlo na skvělé výkony všech účastníků závodu, bez ohledu na to zda došli do cíle nebo ne.

Považujeme tedy za naší povinnost zveřejnit zde informace, které jednou pro vždy ukončí tyto debaty a diskuze, do kterých přispívají většinou ti, kteří v danou chvíli na náměstí nebyli a mají zkreslené informace a tím se šíří spekulace o tom, co se vlastně stalo.

Co se tedy stalo?

Komentátor za potlesku publika vítá do cíle třetí tým v kategorii SPORT. Ten ale přichází pomalu, těsně před cílem se dívá kolem sebe a čeká. Žádné projevy emocí, radosti, nic. Nepokračuje dále směrem na K2, aby si užil své vynikající třetí místo.

Za krátkou chvíli dobíhá další tým. Je to tým kategorie HOBBY, tedy první tým hobby v cíli. Komentátor vypouští informaci, že 3.tým kategorie SPORT dělá sportovní gesto vůči prvnímu týmu kategorie HOBBY. Což je naprosto v pořádku, protože oba soutěží v jiném závodě. Lidé tleskají, všem se to líbí.

HOBBY TÝM se raduje a blahopřejí si s týmem Adidas a po chvíli se po pobídkách našeho kameramana vydávají na vrchol modelu K2. Zatím co tým Adidas stále čeká… Pak ale odběhnou a znovu přibíhají do cíle plni radosti, společně ruku v ruce s týmem 414, který dobíhal technicky vzato na čtvrté pozici MČR.

Pak se dozvídáme, že se jedná o to, že se ty týmy dělí o třetí místo MČR. Zní to trochu nelogicky vzhledem k tomu co se dělo v cíli, ale brali jsme to tak, že na ně počkali z nějakého důvodu. Mohlo se jednat o sportovní gesto, které je podloženo něčím, co se stalo během závodu. (úraz, vzájemná pomoc, nehoda…atd.)

Po nějaké době nás Dan Šilar z týmu č. 99 Adidas Terrex upozornil na to, že ve výsledcích jsou uvedeny tyto dva týmy 99 a 414 na 3. a 4. pozici s rozdílným časem, i když doběhli spolu. Navíc vzhledem k tomu, že jsme ihned po doběhu vítězů vydávali tiskovou zprávu, která říkala, že třetí místo je dělené, čemuž všichni v té době chtěli věřit, museli jsme v tu chvíli upravit časy tak, aby je měly oba týmy shodné. Brali jsme tedy v úvahu poslední změřený průchod týmu Adidas Terrex, kde rozdíl mezi ním a týmem č.414 dělaly setiny sekundy (viz.níže uvedené časy). Požádali jsme tedy oficiálně měřiče o úpravu výsledků 3. a 4. týmu.

Tehdy ještě nikdo netušil, co přijde.

Po nějaké době jsme se k této situaci vrátili a rozebrali jsme ji. Došli jsme jednoznačně k závěru, že sice to bylo hezké gesto a určitě to bylo myšleno dobře, ale v rámci MČR ho nelze akceptovat. Týmy na sebe nemohou čekat v cíli tak dlouho a pak společně projít cílovou páskou. Zjistili jsme, že tým Adidas měl celkem tři zaznamenané časy z cíle, kde postával, protože brána je nastavena tak, že po 60 sekundách provede záznam stejného čísla znovu. V tu chvíli bylo obtížné celou situaci dále řešit a proto jsme se rozhodli, že posuneme čas týmu č. 414 Salomon/lokal o sekundu zpět tak, aby byl na 4. místě, které mu náleží s tím, že později vrátíme původní naměřené časy. Tým 414 by dále byl na 1.místě ve své kategorii.

CÍL, TÝM 99: 12:08:39.66 (první záznam v cíli)
CÍL, TÝM 99: 12:10:09.49
CÍL, TÝM 99: 12:11:27.40 (poslední záznam Adidas Terrexu)
CÍL, TÝM 414: 12:11:28.07
START, TÝM 414: 22:36:59.31
START, TÝM 99: 22:36:59.90

Nikdo nechtěl tyto týmy diskvalifikovat. Záměr byl pouze jim přiznat to, co jim technicky náleží, ať už se mezi nimi na trati stalo cokoliv. Co následovalo, nás totálně dorazilo.

Po posunutí času o sekundu zpět přiběhl za náma Honza Kotyk společně se svým parťákem a dožadovali se vysvětlení, proč mají jiný čas. Po vysvětlení, které jsme uvedli výše, řekli, že byli s Danem Šilarem domluveni, že budou na třetím místě spolu, protože oni byli silnější do kopce a ti druzí zase na rovinkách, že se pořád předháněli a tak se nakonec dohodli, že doběhnou spolu. Takže to co se mělo rozhodnout na trase B7 ve sportovním klání, se dohodlo u pomyslného jednacího stolu.

Pak dodali, že před nimi byl ještě jeden tým. V té době nemohli vědět, že se jedná o tým HOBBY, který na pořadí MČR nemá vliv. Zalekli se, že by o třetí místo přišli, tak poslali Dana Šilara s parťákem, aby vybojovali třetí místo a počkali na ně. Toto přiznání vedlo k tomu, že jsme týmy č.99 Adidas Terrex a 414. Salomon/lokal okamžitě a nekompromisně diskvalifikovali.

Udělejte si všichni o této situaci závěr svůj. Nechceme se dotknout nikoho z těch závodníků, ale to co provedli, nám přijde jako zbytečná klukovina, ale bez jejich zamyšlení nad tím, v jakém závodě jsou. Jejich chování nelze tolerovat. Ať už se na to díváte různě. Myslíme si, že takto by neměla končit žádná sportovní soutěž na jakékoliv úrovni.

Četli jsme i názory, že se jedná o marketingový tah. Není tomu tak. Zástupci ADIDASU trvali na tom, abychom exemplárně vyloučili jejich tým ADIDAS TERREX, který měl být, technicky vzato, na 3. místě. Nesouhlasili s groteskou, kterou jejich tým předvedl, a nechali se slyšet, že nebudou podporovat takový tým a akci, kde se dějí takovéto věci.

Místo toho, abychom tu oslavovali vítěze závodu Tomáše Petrečka s Pavlem Štrynclem, řešíme nesmyslné odvolání týmu, který nejen, že se ke svému “podvodu” veřejně přizná, ale ještě má tolik drzosti, že se chce soudit, protože oni byli rychlejší v kopci a kdyby nespoléhali na dohodu, tak by určitě na to třetí místo příběhli oni.

Přijde Vám to normální? Opravdu si myslíte, že by takto měl vypadat finální doběh M ČR v extrémním horském maratonu?

Nevím co k tomu více dodat. Beskydská sedmička je závod, kde se projevují fyzické vlastnosti a psychická odolnost. Týmy bojují samy za sebe. Zde není místo pro nějaké dohody, které se stávájí nešvarem tohoto sportu. Pokud se v jiných závodech děje to, že se dělí vítězné pozice na více týmů, pak je to věcí pořadatelů těchto závodů a NELZE TO PAUŠALIZOVAT NA VŠECHNY SPORTOVNÍ AKCE a následně tímto argumentovat.

Oficiální vyjádření Dana Šilara

Ahoj,

Rád bych vám v této zprávě objasnil situaci za diskvalifikovaný tým Czech adidas terrex Ostravice ve složení Dan Šilar a Pavel Blabla. Bohužel trochu pozdě, ale jak sedím nad vašimi diskuzemi a zamýšlím se nad sebou, tak se k tomu musím vyjádřit.

Omlouvám se za způsobené problémy, ale v závodě a při veškeré zátěži, kterou jsme absolvovali jsme si s Pavlem neuvědomili, co způsobíme jedním špatným rozhodnutím. Tehdy jsem to viděl tak, že jsme šli od Krásné společně s Honzou Kotykem a Tomášem Rybářem a ve velkém nasazení jsme se maximálně předbíhali o 100m. Proto kluci přišli při sestupu na Pindulu s návrhem, že by bylo spravedlivé gesto dojít společně, a ptali se mě, jestli souhlasím. Bohužel jsem na tento dotaz kývl. Dneska se sám pozastavuji nad tím, proč. Loni jsme na 5BV zrovna proti Honzovi Kotykovi bojovali až do konce a úplně na krev. Jednalo se sice o jinou situaci, tehdy nás rychle začali dotahovat, protože jsme ke konci závodu měli zdravotní potíže, kvůli kterým jsme museli zpomalit.

Tentokrát tomu bylo jinak, na Pindule jsme dostali informaci, že tým ze sportu je za námi 8 minut, takže jsme makali nahoru na Javorník, tak aby nás neměli šanci dát. Kotykovi jsme se lehce trhli s tím, že po celý závod jsme byli do kopce rychlejší a oni zas na rovinkách. Počítali jsme s tím, že nás doběhnou na Javorníku. Tak se nestalo a na seběhu z Javorníku se k nám dostávaly informace od turistů na trati, že je před námi tým a je dost v krizi. Byli jsme hecováni a mysleli si, že se jedná o Zbyňu Cypru. Po jejich doběhu jsme ovšem zjistili, že je to první tým z hobíků. Doběhem jsme si udělali velký náskok. To, že jsme na Honzu Kotyka a Tomáše Rybáře v cíli počkali bylo na základě rozhodnutí o vstřícném gestu, které jsme učinili na Radhošti a dnes jej lituji. Nic nás neospravedlňuje takto ukončit závod MČR, ale šlo o jednání ve velkém vyčerpání a ne o úmyslnou dohodu, jak se však některým může zdát.

Chteli bychom se touto cestou omluvit pořadatelům B7, Liboru Uhrovi, Davidu Horákovi za společnost Adidas a v neposlední řadě Marku Hájkovi za ČAES.

S pozdravem Dan ŠilarPodobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek