OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Výsledky závodu 24 hodin na Lysé hoře

Mrazivé avšak slunečné počasí přivítalo v sobotu 28. ledna účastníky na startu zřejmě nejtěžšího zimního závodu u nás. Pravidla akce 24 hodin na Lysé hoře zněly jasně – zdolat během 24 hodin co nejvícekrát nejvyšší vrchol Beskyd a vrátit se zpět na základnu. Okruh dlouhý cca 10 km (4 km nahoru a 6 km dolů) s převýšením cca 720 m měl zázemí v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Závod jednotlivců byl veden jako Zimní mistrovství ČR v horském maratonu. Vedle této kategorie ještě startovaly dvoučlenné štafety.

Na startu závodu, který byl v 10:00 od Obecního úřadu v Malenovicích, se sešlo 269 jednotlivců a 133 štafet. Již během prvního okruhu se na špici mezi jednotlivci drželi hlavní favorité závodu – Filip Šilar, Libor Uher, Petr Míl, Zbyněk Cypra či Tomáš Petreček. Ti si během prvních kol drželi čas na jeden okruh cca 1:25. Po 5 kolech se na špici ustálilo pořadí Šilar – Cypra – Míl – Uher, které vydrželo až do půlky závodu. Poté musel po 8 okruzích odstoupit ze zdravotních důvodů (údajně problémy s očima) dosud vedoucí borec Filip Šilar, který pomalu navyšoval náskok na své starší soupeře. Filip se už do závodu bohužel nevrátil, a tak se na první místo vyhoupl Zbyněk Cypra v dresu SK Valašského království. A toto byl zásadní fakt celého maratonu, protože Zbyněk už před sebe až do konce nikoho nepustil. Na druhé místo se pak posunul Petr Míl a na třetí Libor Uher. Také oni již své pozice uhájili. Na dalších místech pak bojovali o Top 5 Pavel Paloncy, Libor Trtek, Zdeněk Šnobel a Honza Kotyk.

Konečné pořadí v závodě jednotlivců:
1. Zbyněk Cypra – 14 okruhů (14x Lysá hora)
2. Petr Míl – 13 okruhů (13x Lysá hora)
3. Libor Uher – 12 okruhů (13x Lysá hora)
4. Jan Kotyk – 12 okruhů (12x Lysá hora)
5. Pavel Paloncy – 11 okruhů (11x Lysá hora)

Nejlepší žena mezi jednotlivci:
Božena Kováčová – 10 okruhů

Z výsledků plyne, že vítěz Zbyněk Cypra zvládl cca 10 100 výškových metrů a trať o délce cca 143 km!!!

Ve štafetovém závodě bylo tempo logicky ještě vyšší. Brzy po startu se mezi vedoucími dvojicemi objevily tyto týmy: Piotr Hercog – Marcin Swierc (POL), Petr Kocián – Tomáš Harom a Libor Bednarz – Aleš Velička. Polská dvojce nasadila opravdu ostré tempo. Kdo čekal, že to tito borci nemohou vydržet, ten se mýlil. Po čtyřiadvaceti hodinách měli na svém kontě neuvěřitelných 19 okruhů a hodinu času k dobru. Na druhé pozici se 17 okruhy skončili ostravští Libor Bednarz a Aleš Velička. Třetí příčku pak obsadili se 16 okruhy Petr Kocián a Tomáš Harom z Hradce Králové.

Ve štafetách soutěžili také mixy, kde roli favoritů potvrdili Rosťa Filipec a Tamara Stonová. Tato dvojce nastřádala 14 okruhů.

Nejlepší ženskou štafetou pak byly Radana Marková a Lenka Hájková s 10 okruhy.

Hned první ročník závodu přinesl velmi hodnotné a obdivuhodné výkony, které se budou v dalších letech jen těžko a pomalu překonávat. Organizace nakonec dopadla dobře. Škoda jen technických problémů s webem během závodu, příště snad bude vše lépe připraveno.

A jak se závody líbily Vám? Co bylo nejtěžší? Jdete příště? Napište svůj názor do komentářů pod článek!Podobné články
Ultratrail
12. 4. 2019 Rock Point – Horská výzva – povídání o nové zastávce na Vysočině

Naživo je to lepší než v televizi, říká autor závodu na Vysočině Nové město na...

Celý článek
Ultratrail
12. 4. 2019 Série CUTT zahajuje 4. ročník jarním závodem v Bílých Karpatech

Série tří závodů Czech Ultra Trail Tour (CUTT) se na domácím ultratrailovém písečku nenápadně etablovala...

Celý článek
Ultratrail
30. 3. 2019 Za měsíc startuje Horská výzva poprvé na Vysočině

Přesně měsíc zbývá do startu 9. ročníku Rock Point – Horské výzvy. Oblíbený seriál horských...

Celý článek
Vaše Komentáře