OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Výsledky závodu 24 hodin na Lysé hoře

Mrazivé avšak slunečné počasí přivítalo v sobotu 28. ledna účastníky na startu zřejmě nejtěžšího zimního závodu u nás. Pravidla akce 24 hodin na Lysé hoře zněly jasně – zdolat během 24 hodin co nejvícekrát nejvyšší vrchol Beskyd a vrátit se zpět na základnu. Okruh dlouhý cca 10 km (4 km nahoru a 6 km dolů) s převýšením cca 720 m měl zázemí v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Závod jednotlivců byl veden jako Zimní mistrovství ČR v horském maratonu. Vedle této kategorie ještě startovaly dvoučlenné štafety.

Na startu závodu, který byl v 10:00 od Obecního úřadu v Malenovicích, se sešlo 269 jednotlivců a 133 štafet. Již během prvního okruhu se na špici mezi jednotlivci drželi hlavní favorité závodu – Filip Šilar, Libor Uher, Petr Míl, Zbyněk Cypra či Tomáš Petreček. Ti si během prvních kol drželi čas na jeden okruh cca 1:25. Po 5 kolech se na špici ustálilo pořadí Šilar – Cypra – Míl – Uher, které vydrželo až do půlky závodu. Poté musel po 8 okruzích odstoupit ze zdravotních důvodů (údajně problémy s očima) dosud vedoucí borec Filip Šilar, který pomalu navyšoval náskok na své starší soupeře. Filip se už do závodu bohužel nevrátil, a tak se na první místo vyhoupl Zbyněk Cypra v dresu SK Valašského království. A toto byl zásadní fakt celého maratonu, protože Zbyněk už před sebe až do konce nikoho nepustil. Na druhé místo se pak posunul Petr Míl a na třetí Libor Uher. Také oni již své pozice uhájili. Na dalších místech pak bojovali o Top 5 Pavel Paloncy, Libor Trtek, Zdeněk Šnobel a Honza Kotyk.

Konečné pořadí v závodě jednotlivců:
1. Zbyněk Cypra – 14 okruhů (14x Lysá hora)
2. Petr Míl – 13 okruhů (13x Lysá hora)
3. Libor Uher – 12 okruhů (13x Lysá hora)
4. Jan Kotyk – 12 okruhů (12x Lysá hora)
5. Pavel Paloncy – 11 okruhů (11x Lysá hora)

Nejlepší žena mezi jednotlivci:
Božena Kováčová – 10 okruhů

Z výsledků plyne, že vítěz Zbyněk Cypra zvládl cca 10 100 výškových metrů a trať o délce cca 143 km!!!

Ve štafetovém závodě bylo tempo logicky ještě vyšší. Brzy po startu se mezi vedoucími dvojicemi objevily tyto týmy: Piotr Hercog – Marcin Swierc (POL), Petr Kocián – Tomáš Harom a Libor Bednarz – Aleš Velička. Polská dvojce nasadila opravdu ostré tempo. Kdo čekal, že to tito borci nemohou vydržet, ten se mýlil. Po čtyřiadvaceti hodinách měli na svém kontě neuvěřitelných 19 okruhů a hodinu času k dobru. Na druhé pozici se 17 okruhy skončili ostravští Libor Bednarz a Aleš Velička. Třetí příčku pak obsadili se 16 okruhy Petr Kocián a Tomáš Harom z Hradce Králové.

Ve štafetách soutěžili také mixy, kde roli favoritů potvrdili Rosťa Filipec a Tamara Stonová. Tato dvojce nastřádala 14 okruhů.

Nejlepší ženskou štafetou pak byly Radana Marková a Lenka Hájková s 10 okruhy.

Hned první ročník závodu přinesl velmi hodnotné a obdivuhodné výkony, které se budou v dalších letech jen těžko a pomalu překonávat. Organizace nakonec dopadla dobře. Škoda jen technických problémů s webem během závodu, příště snad bude vše lépe připraveno.

A jak se závody líbily Vám? Co bylo nejtěžší? Jdete příště? Napište svůj názor do komentářů pod článek!Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Ultratrail
21. 1. 2020 Štverák a Ševčíková králem a královnou Lysé hory 2020!

Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 je...

Celý článek
Ultratrail
14. 1. 2020 Lysá hora nedá účastníkům LH24 ani metr zadarmo!

Těžký a tvrdý závod čeká letos všechny odvážlivce 9. ročníku extrémního závodu KILPI 24 hodin...

Celý článek