OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Ultratrail

Zdeněk Kříž a Michal Štantejský zvítězili na Šumavě i v celé sérii Rock Point Horská výzva 2015

Šumava uzavřela letošní ročník Rock Point – Horské výzvy. Veřejností oblíbený seriál horských běhů a trekingu dvojic vyvrcholil o víkendu v Železné Rudě, kde zlatý hattrick na královské trase Long zkompletovala vítězná dvojice Zdeněk Kříž a Michal Štantejský.

Stejně jako na předchozích třech zastávkách seriálu se i na Šumavě soutěžilo na třech tratích – Long (75 km), Half (43 km) a Short (18 km). Na nejdelší a současně nejsledovanější distanci se mezi sebou rvalo na sto dvoučlenných týmů. Na ty čekal noční běh šumavskými horami. Ti nejrychlejší přiběhli za svítání a diváci v Železné Rudě opět sledovali absolutní triumf dvojice The North Face. Vítězové cílovou pásku protnuli přesně po sedmi hodinách a čtyřiceti minutách. “Zezačátku se běželo docela rychle a kluci tam pořád byli s námi. Sice nevíme kdo, ale světla jsme pořád viděli. Běželi jsme tak, aby nás to úplně nebolelo, i když na tom asfaltu to bolí vždycky, nicméně od zhruba čtyřicátého kilometru jsme měli dostatečný náskok a v podstatě jsme ho jen nějak udržovali,” popsal triumf Michal Štantejský.

3

Na Longu Druhá dvojice Nicotrans ve složení Jakub Honner a Petr Lukosz doběhla za vítězi po téměř devětadvaceti minutách a třetí dvojka v Petr Bena a Jan Nyeki už po necelé hodině, nicméně s viditelně šťastný výrazem ve tváři. “Bylo to náročné. Kopce by mi asi tolik nevadily, ale ty seběhy. To byl nářez, bylo to vostrý, ale užili jsme si to. Od dvacátého kilometru, kdy jsme se dostali na třetí místo, jsme měli furt strach, že nás někdo honí, ale dopadlo to pro nás dobře. Janko byl ve formě a já jsem od minula trochu potrénoval. Třetí místo za osm týdnů práce je super,” sdělil nadšeně bronzový Petr Bena, který se svým slovenským kolegou vytvořil na trase nejúspěšnější mezinárodní dvojici.

I když o vítězi Longu nebylo pochyb, dvojice, jak přiznala, nebyla ve zcela ideální formě. “Měl jsem poslední dva dny trochu nestandardní žaludek, takže jsem byl výrazně slabší, ale při závodě to nakonec nebylo nijak znát, pokud opomenu, že jsem odbíhal do lesa,” usmál se Zdeněk Kříž z vítězného týmu.

Do Železné Rudy dorazilo pět set padesát dobrodruhů všech věkových tříd. Ti si to mezi sebou rozdali nejen na zmíněných třech tratích, ale také v pěti kategoriích – muži, ženy, mix a dogtreking mužů a žen. Michal Štantejský a Zdeněk Kříž jako absolutní vítězové na dlouhé trase tedy zvítězili v mužské kategorii. Ženám kralovaly Krušnoholky Romana Lubinová a Martina Stehlíková, které si vždy užívají, když poráží své mužské protějšky. “Jindy nás s pokorou pouští před sebe, ale dnes to nějak nešlo, předběhlo nás hodně chlapů,”usmála se Romana Lubinová, která si s kolegyní na Horské výzvě připsala třetí zlato v řadě. Zcela kompletní zlatou sérii letos posbíral Mix tým Marie Jiřičková a Jarda Jisl. “Posledních dvacet kilometrů jsme běželi na krev. Běželo se mi nejhůř ze všech těch čtyř závodů. Nějak mi to nesedlo, necítila jsem se nejlépe. Zatímco Jardovi to naopak šlo extrémně dobře, já tu snad dala životní výkon. Na Pancíři, tedy na posledním kopci, jsem to už pomalu balila. Ve vedení jsme se střídali s druhou mixovou dvojicí a já už nevěřila, že bychom je mohli dotáhnout a předběhnout. Překonali jsme tedy sami sebe,” vydechla v cíli unaveně Marie Jiřičková.

1

Na poloviční trase Half se naopak chlapskými vítězi za čtyři hodiny a devatenáct minut stali Filip Tomeš se Standou Šrámkem, kteří o deset minut utekli druhým Pavlu Kolebačovi a Adamovi Bártů, za nimiž jen minutu později přiběhli třetí Miroslav Hejtmánek s Alexandrem Zavadilem. Dominika Vopelková s Kateřinou Hlinkovou ovládly ženskou kategorii před stříbrnou Veronikou Doleželovou a Ivanou Šlachtou a bronzovou dvojicí Markétou Nešetřilovou a Magdou Novákovou. Nejrychlejší Mix tým na střední trať připravil Tomáš Dolejš s Petrou Kavijovou.

Za hodinu a čtyři minuty si s krátkou trasou Short mužů poradili Petr Tomáš s Milanem Partmanem. Jen půl minuty na ně ztratili druzí Robert Osenský a Jiří Houdek. Dvojka Rapid Plzeň zastoupená Josefem Lavičkou a Ondřejem Faistem zaostala na třetím místě přesně čtvrt hodiny za vítězi. Ženská kategorie patřila vítězné Šárce Houškové se Simonou Zlochovou. Mixy ovládl Tomáš Benda s Pavlou Hyťhovou.

Na všech distancích soutěžili také dogtrakaři rozděleni na muže a ženy. Na Longu byli suverénní Krušnohorské hyeny, tedy Martin Jiřík se svým psem. V ženách svého čtyřnohého přítele nejrychleji do cíle dostala Kateřina Trněná. Na střední si se svým psem nejlépe vedl Jiří Švancara, resp. Veronika Tuhovčáková, na trase Short pak Aleksander Alekssev a Zdenka Dušková. “Dogtreking běžně neděláme, já jen trénuji jako běžec a pejsek běhá vedle mě. Tady byl terén velmi příjemný. Pes měl hodně sil a stále mě popotahoval. Jinak se střídáme – on tahá rovinky, jaká kopce. Horská výzva je skvělá možnost se spolu proběhnout. Pro mě je to lepší než strávit páteční noc v hospodě a ráno se probudit s kocovinou,” vysvětlil účast vítěz kategorie dogtreking na Longu Martin Jiřík.

2

Nedílnou součástí seriálu se stal nesoutěžní Pochod s Mixitkou, který má benefiční charakter. Polovina startovného se věnuje vytipovanému postiženému dítěti v daném regionu. Na Šumavě se šlo pro osmiletou Elišku Vachtlovou z Tupadel na Klatovsku, u které došlo kvůli nedostatku kyslíku při porodu k těžkému poškození mozku. Té ředitel závodu Pavel Zitta osobně předal šek na 5050 korun. “S nesoutěžními benefičními pochody jsme začali v letošním roce a jsou pravidelně začleněny do každého zastávky. Veřejnost si na ně tedy musí zvyknout a jelikož účast nebyla na Šumavě taková, jakou bych si přál, rozhodli jsme se Elišce věnovat nikoli polovinu, ale rovnou veškeré vybrané startovné. Věřím, že to alespoň trochu pomůže její léčbě,” sdělil ředitel závodu Pavel Zitta. “Pro nás by bylo vítězství, kdyby Eliška jednou na startovní čáře Horské výzvy mohla udělat alespoň dva kroky,” poděkovala zúčastněným při slavnostním vyhlašovaní Eliščina maminka.

Seriál Rock Point-Horská výzva tak na Šumavě letos dopsal svoji pátou kapitolu. Zbývá již jen závěrečná tečka v podobě vyhlášení a dekorování celkových vítězů. To pořadatelé na rozdíl od předchozích ročníků připravili zcela samostatně. “Musím především poděkovat všem svým kolegům, kteří závod připravují a samozřejmě závodníkům, kteří se k nám vrací. Díky nim si seriál získává stále větší oblibu a prestiž. Proto jsme se rozhodli dát konečnému dekorování slavnostnější podobu,” uzavřel závod Zitta s tím, že slavnostní předávání cen proběhne v rámci cestovatelského festivalu Obzory 2015 ve Filozofické fakultě UK Praha v neděli 8. listopadu. “Každý z vyhlášených bude samozřejmě pozván a obdrží od nás víkendovou vstupenku na festival zdarma,” dodal Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.Podobné články
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek
Kratší závody
11. 2. 2020 Kratochvílová, Formanová, Šebrle – Jaroměřský kros 2020 podpoří osobnosti české atletiky

Jaroměřský kros bude letos v dubnu slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně...

Celý článek